EUROCUP

Άρης - Νίμπουργκ 55-64

Η Νίμπουργκ επικράτησε του Άρη στο Αλεξάνδρειο με 64-55 στην πρεμιέρα τους στο Eurocup. Διαβάστε λεπτομέρειες...

Ο Άρης δεν κατάφερε να αρχίσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Eurocup, καθώς ηττήθηκε στο Αλεξάνδρειο από τη Νίμπουργκ με 64-55.

Οι Τσέχοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους, δημιούργησαν μία διαφορά ασφαλείας και έφτασαν τελικά χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τον Άρη οι Μαυραειδής, Τζέιμς και Ντέιβις σημείωσαν από 14 πόντους, ενώ για τους νικητές ο Πούμπρλα σταμάτησε στους 15 και από 12 είχαν οι Ουίλσον, Σίμονς.

Ο αγώνας:

Ο Άρης προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά οι Τσέχοι έδειχναν καλά διαβασμένοι στο παιχνίδι... Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-23 για τους φιλοξενούμενους, την ώρα που οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή δυσκολευόντουσαν να βρουν τρόπο να πλησιάσουν το καλάθι των Τσέχων.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Άρης πίεσε, καθώς ήθελε να μαζέψει την διαφορά από τη Νίμπουργκ. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα. Ο Μαυραειδής θα σημειώσει το 26-37 για να πάνε τελικά οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 31-37 υπέρ της Νίμπουργκ.

Δεν τα κατάφερε στην επανάληψη...

Έπειτα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και παρά τις προσπάθειες των παικτών του Άρη διατηρούσαν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το προβάδισμα στο σκορ. Έτσι, το 30' βρήκε τη Νίμπουργκ στο +15 (37-52), με την ομάδα του Βαγγέλης Αλεξανδρή να σημειώνει μόλις έξι πόντους στην τρίτη περίοδο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι Τσέχοι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τον Άρη, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 55-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 31-37, 37-52, 55-64.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 14(2), Κερούς 2, Ταπούτος 5, Τζέιμς 14, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 14(2), Κρούσιτς, Μπόγρης, Μάλντροου 4, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης, Δήμας.

Νίμπουργκ (Γκίνζμπουργκ): Μπέντα 2, Σοκολόφσκι, Πούμπρλα 15(1), Λόρενς 9(2), Κρεμέν 3(1), Νέτσας 2, Σίμονς 12(1), Ουίλσον 12, Λένζλι, Νέιμικ 7.