EUROBASKET

Βοσνία - Κροατία 92-80

Η Βοσνία επικράτησε της Κροατίας με 92-80 και παρέμεινε "ζωντανή" στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενης φάση. Διαβάστε αναλυτικά.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Βοσνία επικράτησε της Κροατίας με 92-80 και παρέμεινε "ζωντανή" στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ.

Οι Βόσνιοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν τη δεύτερη νίκη τους για τον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων ήταν απόλυτα ισορροπημένο, καθώς κανένας από τους δύο δεν μπορούσε και δεν έδειχνε ικανός να ξεφύγει στο σκορ. Οι Κροάτες, μάλιστα αντιμετώπιζαν δυσκολίες όσον αφορά το περιφερειακό σουτ, αν αναλογιστεί κανείς ότι δεν μπορούσαν να σημειώσουν τρίποντο. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 28-28. Στη συνέχεια οι Κροάτες, έχοντας 2/13 τρίποντα δύσκολα θα απειλούσαν τη Βοσνία, η οποία έκλεισε το ημίχρονο με 43-36.

Στη συνέχεια οι Βόσνιοι θα ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και θα καταφέρουν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (64-59). Η Βοσνία Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο ψύχραιμη, το ήθελε περισσότερο και πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 43-36, 64-59, 92-80.

Βοσνία (Χάτζιτς): Γκόρντιτς, Ίκονιτς 10(2), Μπάβτσιτς 7(1), Βασίλιεβιτς 3, Κικάνοβιτς 2, Τελέτοβιτς 26(3), Ντόμερκατ 23(5), Ντέντοβιτς 9(1), Μπαϊράμοβιτς 12(1).

Κροατία (Βράνκοβιτς): Τόμιτς 23, Άντριτς 1, Πόποβιτς 10(2), Μπογκντάνοβιτς 16, Στίπτσεβιτς 1, Ντρέιπερ 8(1), Σίμον 11(1), Μάρκοτα 4, Ρούντεζ, Ζόριτς 6.