EUROBASKET

Μαυροβούνιο - Σερβία 83-76

Το Μαυροβούνιο νίκησε τη Σερβία με 83-76 και έκλεισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο φετινό Ευρωμπάσκετ. Πρώτοι στον όμιλο παρά την ήττα οι Σέρβοι.

Το Μαυροβούνιο επικράτησε της Σερβίας με 83-76 και έκλεισε με νίκη της υποχρεώσεις του στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Οι Σέρβοι από την πλευρά τους παρά την ήττα τερμάτισαν στην πρώτη θέση του ομίλου τους, ενώ παράλληλα μεταφέρουν και δύο νίκες στην επόμενη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ράις από τους Μαυροβούνιους τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα.

Ο αριθμός της ημέρας

Το Μαυροβούνιο είχε 100% στις βολές (11/11), παίρνοντας το απόλυτο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Οι Μαυροβούνιοι στο τέλος εύκολα ή δύσκολα θα έπαιρναν τη νίκη, όμως το τρίποντο του Μ. Μπιέλιτσα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος "σφράγισε" το θετικό αποτέλεσμα για τους παίκτες του Λούκα Παβίσεβιτς.

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι και να επιβάλουν το παιχνίδι τους, ώστε να "καθαρίσουν" την υπόθεση νίκη απέναντι στο Μαυροβούνιο, το οποίο έχει αποκλειστεί. Με αυτόν τον τρόπο και την πίεση της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς, οι Μαυροβούνιοι βρισκόντουσαν επτά πόντους πίσω στο σκορ στο ημίχρονο. Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα όμως άλλαξαν. Οι Μαυροβούνιοι πίεσαν και κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα, κλείνοντας το ημίχρονο μόλις στο -3 (34-37).

Στην τρίτη περίοδο, οι Σέρβοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με το 30' να βρίσκει τους Σέρβους μπροστά με τέσσερις πόντους (58-54). Στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού οι Μαυροβούνιοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 34-37, 54-58, 83-76.

Μαυροβούνιο (Παβίσεβιτς): Βούτσεβιτς 8, Μπάκιτς 2, Α. Σέχοβιτς 8, Πόποβιτς 10, Σ. Σέχοβιτς 7(1), Σέκουλιτς 6, Μ. Μπιέλιτσα 11(1), Ράις 12(2), Ντούμπλεβιτς 11(1).

Σερβία (Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 5(1), Κρστιτς 3(1), Μίτσιτς 4, Μπογκντάνοβιτς 14(2), Ν. Μπιέλιτσα 11, Κάλινιτς 7, Γκάγκιτς 6, Άντουσιτς 3, Κάτιτς 19, Στίματς 4.