EUROBASKET

Συνεχίζει αήττητη η Γαλλία

Η ουραγός Ρωσία ζόρισε τη Γαλλία όμως οι "Bleus" επικράτησαν δύσκολα με 74-67, έκαναν το 4-0 στον Α' όμιλο κι αύριο (10/9, 22:00) θα αντιμετωπίσουν το Ισραήλ με έπαθλο την πρώτη θέση στο γκρουπ του Μονπελιέ.

Η Ρωσία... φλέρταρε με τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο Μονπελιέ ωστόσο η Γαλλία έκανε επιμέρους σκορ 16-3 στα 5'05" για τη λήξη του αγώνα κι εν τέλει επικράτησε με 74-67, συνεχίζοντας αήττητη τις υποχρεώσεις της στον Α' όμιλο του 39ου Eurobasket.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ αντιμετωπίζει αύριο (10/9, 22:00) το Ισραήλ του 3-1, με φόντο την πρώτη θέση στο γκρουπ. Από την άλλη πλευρά, η Ρωσία παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση με ρεκόρ 0-4.

Ο MVP

O Ρούντι Γκομπέρ έκανε double-double με 12 πόντους (6/9 βολές, 3/6 δίποντα) και 10 ριμπάουντ, ενώ είχε ακόμα 4 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ σε 23'16".

Το κλειδί της αναμέτρησης

Η Ρωσία σκόραρε μόλις τρεις πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης κι αυτούς με το τρίποντο του Μόνια (67-68, 37'45"), γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Γαλλία κι έφτασε στη νίκη.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η Γαλλία είχε 22/29 βολές, αντί 7/13 των Ρώσων. Παρεμπιπτόντως, οι παίκτες του Πασούτιν μοίρασαν 22 ασίστ, αντί 11 των "Bleus".

Οι Ρώσοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική τους άμυνα ενώ ο Σεμέν Αντόνοφ έστειλε νωρίς-νωρίς τη διαφορά στο +9 (22-13, 8'34"). Η "αρκούδα" πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό απέναντι στους Γάλλους κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 24-16, με τον Βιτάλι Φριντζόν να σκοράρει 11 πόντους σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα ο Αντόνοφ έκανε το 31-18 (13'25") ενώ ο Ντεσιάτνικοφ διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, διαμορφώνοντας το 34-23 στα 3'21" για τη λήξη του ημιχρόνου! Εν συνεχεία ο Ντε Κολό ανέβασε στροφές, πέτυχε 7 πόντους στα τελευταία λεπτά και μείωσε στο 36-34 του ημιχρόνου στο Μονπελιέ.

Η Γαλλία μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Νικολά Μπατούμ να "γράφει" το 38-42 (22'19") όμως η Ρωσία έκανε επιμέρους σκορ 9-1 και ανέκτησε το προβάδισμα (47-43, 25'23"). Παρ' όλα αυτά, ο Τόνι Πάρκερ πέτυχε τους τελευταίους τέσσερις πόντους της Γαλλίας που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 52-53. Η Ρωσία προηγήθηκε με +6 (64-58) με τρίποντο του Κουρμπανόφ στα 5'05" για τη λήξη όμως η Γαλλία έκανε επιμέρους σκορ 16-3 ως το τέλος του αγώνα κι έκανε το 4-0 στον Α' όμιλο, αφήνοντας χωρίς νίκη την ομάδα του Πασούτιν.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 36-34, 52-53, 67-74.

Ρωσία (Πασούτιν): Ζούμπκοφ, Μπαμπούριν, Πατέεφ 9, Φριντζόν 20 (4), Βιάλτσεφ, Αντόνοφ 13 (3), Μόνια 8 (2), Κβοστόφ 2, Πονκρασόφ, Βοροντσέβιτς, Ντεσιάτνικοφ 8, Κουρμπανόφ 7 (1).

Γαλλία (Κολέ): Βέστερμαν, Μπατούμ 8 (1), Λοβέρν 11 (1), Καουντί 4, Πάρκερ 12 (2), Φουρνιέ, Πιετρίς 1, Ντε Κολό 13 (3), Ντιό 5 (1), Ζελαμπάλ 8, Γκομπέρ 12.