Κόντρα "δικεφάλων" στο ΟΑΚΑ

Κόντρα "δικεφάλων" στο ΟΑΚΑ

Η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής στη Stoiximan.gr Basket League. Διαβάστε αναλυτικά την αγωνιστική κίνηση σε όλες τις εθνικές κατηγορίες.

Οι δύο "δικέφαλοι αετοί" του ελληνικού μπάσκετ διασταυρώνονται το απόγευμα στο ΟΑΚΑ (17:00), στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, το οποίο συγκεντρώνει φυσιολογικά πάνω του όλους τους προβολείς του αγωνιστικού τριημέρου. Η ΑΕΚ θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ για 22η φορά στην κανονική περίοδο και μετράει συνολικά 13 νίκες, συμπεριλαμβανομένης και αυτής που πέτυχε την περσινή σεζόν, σπάζοντας ταυτόχρονα ένα σερί τριών ηττών στο ΟΑΚΑ από τους "μελανόλευκους".

Μάλιστα, ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσαν οι δύο "δικέφαλοι" ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (είχε πετύχει 18 πόντους και είχε οδηγήσει την ΑΕΚ στη νίκη με 65-53), ο οποίος επέστρεψε μέσα στην εβδομάδα στους "κιτρινόμαυρους" και θα κάνει σήμερα το ντεμπούτο του απέναντι στην ομάδα από την οποία ξεκίνησε την καριέρα του.

Τα καλύτερα ματς σε Α2, Β' Εθνική, Αρης-ΠΑΟΚ στην Α1 Γυναικών

Από εκεί και πέρα, ο Αρης υποδέχεται τον Κόροιβο στο Αλεξάνδρειο, ενώ αμφίρροπα παιχνίδια αναμένονται σε Λαύριο (Λαύριο-Προμηθέας), Τρίκαλα (Τρίκαλα-Ρέθυμνο) και στο ντέρμπι ουραγών της Κύμης με τη Δόξα Λευκάδας. Εκτός έδρας αποστολές έχουν την Καθαρά Δευτέρα οι δύο "αιώνιοι", ο Ολυμπιακός στην Πάτρα με τον Απόλλωνα και ο Παναθηναϊκός στη Ρόδο με τον Κολοσσό.

Στην Α2 τα παιχνίδια που ξεχωρίζουν είναι το Ηρακλής-Δούκας και το Αίολος Αστακού-Χολαργός, ενώ την Κυριακή δεσπόζει το μεγάλο ντέρμπι Αρης-ΠΑΟΚ για την Α1 Γυναικών. Από εκεί και πέρα, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένονται οι αναμετρήσεις Πανελευσινιακός-Πανερυθραϊκός και Κορωπί-Παπάγος για το νότιο όμιλο της Β' Εθνικής, καθώς και το Πευκοχώρι-Ερμής Αγιάς στον Βορρά. Τέλος, μόνο στον 1ο όμιλο υπάρχει αγωνιστική κίνηση στη Γ' Εθνική.

Διαβάστε αναλυτικά το πρόγραμμα σε όλες τις εθνικές κατηγορίες:

Stoiximan.gr Basket League

(19η αγωνιστική)

Σάββατο 25 Φεβρουαρίου

ΚΓ Λαυρίου 17.00 Λαύριο DHI-Προμηθέας (Καρακατσούνης-Παφίλης-Δεσλής) NS2

Αλεξάνδρειο 17.00 Άρης-Κόροιβος (Γεωργιάδης-Καλδίρης-Τσώνος) NS2

ΚΓ Χαλκίδας 17.00 Κύμη Seajets-Δόξα Λευκάδας (Πηλοϊδης-Σώμος-Τσαρούχα) NS2

ΟΑΚΑ 17.00 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ (Σχινάς-Πουρσανίδης Γ.-Διαμαντής) Cosmotesport4

ΔΚΓ Τρικάλων 17.00 Τρίκαλα BC Aries-Ρέθυμνο Cretan Kings (Αναστόπουλος Π.-Πουρσανίδης Κ.-Βαρδάλος) NS2

Δευτέρα 27 Φεβρουαρίου

ΚΓ Απόλλωνα 17.30 Απόλλων Carna-Ολυμπιακός (Ανδρικόπουλος-Παπαθανασίου-Ζαχαρής) NS2

Βενετόκλειο 16.00 Κολοσσός H Hotels-Παναθηναϊκός Superfoods (Μαγκλογιάννης-Μπίκας-Σκούτας) NS4

Α2

(19η αγωνιστική)

Σάββατο 25 Φεβρουαρίου

ΔΑΚ Αστακού 17.00 Αίολος Αστακού-Χολαργός (Συμεωνίδης-Ταρενίδης Στ.-Λόρτος)

ΔΑΚ Πεύκων 17.00 Μαχητές Δόξας Π.-Αρκαδικός (Μπήτης-Ξενικάκης-Καλογερόπουλος) eurohoops.net

Νεάπολης Λάρ. 17.00 ΑΕΛ-ΓΣ Λαρισαίων 1928 (Θεονάς-Κάρδαρης-Στρέμπας)

Ιβανώφειο 17.00 Ηρακλής-Δούκας (Σταματόπουλος-Τζαφλέρης-Παντελίδης) eurohoops.net

Δύο Αοράκια 16.00 Ηράκλειο-Εθνικός (Παναγιώτου-Δημόπουλος-Κωνσταντινίδου)

Μετς Α 17.00 Παγκράτι-Πανιώνιος (Μάνος-Αποστολίδης-Καλογερόπουλος Φ.)

ΔΑΚ Καλαμίτσας 17.00 Καβάλα-Ψυχικό (Παγώνης-Πιτσίλκας Β.-Φακίτσας)

Π. Νικολαΐδη 17.00 Φάρος-Αμύντας (Ψαριανός-Καραβίτης-Μαγκουνής)

Β' Εθνική

(20ή αγωνιστική)

1ος όμιλος

Κυριακή 26 Φεβρουαρίου

ΔΑΚ Νίκαιας 18.00 Ιωνικός Ν.-ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Πολυχρόνης-Τσολάκος)

Λίντο 17.00 Εργοτέλης-Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Κωνσταντινόπουλος-Λιότσος)

Αμαρουσίου (κ.θ.) 17.00 Μαρούσι-Πρωτέας Βούλας (Μπούκας-Χρηστίδης Π.) sportaltv

Α. Παπανδρέου 17.00 Περιστέρι-Απόλλων Σμύρνης (Παυλόπουλος-Λύρας)

2ο Ελευσίνας 17.00 Πανελευσινιακός-Πανερυθραϊκός (Διμπινούδης-Μαραμής)

Δ. Βικέλας (κ.θ.) 17.00 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-ΚΑΠ (Φασόλης-Αντωνιάδης)

Στρέφη 17.00 Τρίτωνας-Μανδραϊκός (Μηλαπίδης-Σπυρόπουλος Σπ.)

Γ. Παπασιδέρης 17.00 Κορωπί-Παπάγος (Θεοδωρόπουλος-Ζακεστίδης)

2ος όμιλος

Σάββατο 25 Φεβρουαρίου

ΔΑΚ Αγρινίου 17.00 Αγρίνιο-Πιερικός Αρχέλαος (Κρεσταινίτης-Τσακαλογιάννης)

Πολυγύρου 17.00 Πολύγυρος-Καστοριά (Παπαδόπουλος Θ.-Μελανίδης)

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Χαρίλαος Τρικούπης (Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου)

Χρ. Χριστοδούλου 16.00 Ασπίδα Ξ.-Φίλιππος Βέροιας (Ξέρας-Καρακώστας)

Κυριακή 26 Φεβρουαρίου

Αγ. Παύλου 17.00 Πευκοχώρι-Ερμής Αγιάς (Τζιοπάνος Ν.-Τσιρτσιμάλης)

ΔΑΚ Ευόσμου 17.00 Αίας Ευόσμου-ΧΑΝΘ (Σιμητόπουλος-Γαζέτας)

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Ανατόλια (Τζίμα-Σιταρίδης)

Αρναίας 17.00 Στρατώνι-Καρδίτσα (Παπαγερίδης-Δημάδης)

Γ' Εθνική

1ος όμιλος

(19η αγωνιστική)

Σάββατο 25 Φεβρουαρίου

Γλαύκου 17.00 Γλαύκος-Ικαρος Καλλιθέας (Ρίζος-Μπακετέα)

Ακράτας 17.00 Ακράτα-Πεύκη (Νάστος-Τσιμπούρης)

Κυριακή 26 Φεβρουαρίου

ΔΑΚ Κορίνθου 17.00 ΚΑΟ Κορίνθου-Πορφύρας (Μακρής-Καρανικόλα)

1ο Δ. Χαϊδαρίου 17.00 Δάφνη Δαφνίου-Αχαγιά '82 (Μπανασάκης-Κατσαπρακάκης)

Μεσσήνης 17.00 Καλαμάτα-Έσπερος ΑΟΠΑ (Τσαχάκης-Αναστασίου)

Ερμιόνης 17.00 Ερμιόνη–Ένωση Ιλίου (Νάκας-Ασηκαμάκη)

Πετρούπολης 17.00 Άρης Πετρούπολης-Κεραυνός Αιγίου (Σταθόπουλος-Μαρίγλη)

3ος όμιλος

(17η αγωνιστική)

Σάββατο 25 Φεβρουαρίου

Φαρσάλων 16.00 Φάρσαλα-Πρωτέας Γρεβενών (Ντόγκας-Σαρακενίδης)

Α1 Γυναικών

(16η αγωνιστική)

Σάββατο 25 Φεβρουαρίου

Αγ. Δημητρίου (Ν) 19.00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Πανιώνιος (Γιακείμη-Τσάτσης)

ΔΑΚ Γλυφάδας 14.30 Ολυμπιακός-Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Φραγκούλη-Μαυρέλης)

Εργάνης 16.00 Αθηναϊκός-Τερψιθέα (Ραχιώτης-Αθανασόπουολος)

ΔΑΚ Λευκάδας 14.00 Νίκη Λευκάδας-Παναθηναϊκός (Τσιαπλής-Κατωτικίδης)

Κυριακή 26 Φεβρουαρίου

Αλεξάνδρειο 12.00 Άρης-ΠΑΟΚ (Κοϊμτζόγλου-Τσοκόλης)

Γ. Γεννηματάς 12.00 Πρωτέας Β.-Παναθλητικός (Κοντίλης-Κώτσου)

Α2 Γυναικών

(17η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Κυριακή 26 Φεβρουαρίου

Κοντόπευκου 14.00 ΓΣ Αγίας Παρασκευής-ΣΔΥ Τρίπολης (Μπιστιζάνος-Τσαούσογλου)

Σπόρτιγκ 13.00 Σπόρτιγκ-Ίκαρος Καλλιθέας (Παπαφωτίου-Πλιάκας)

Μελισσίων 19.30 ΚΑΟ Μελισσίων–Άρης Πετρούπολης (Καλαϊτζάκης-Κομιανός)

Α Κλ. Ηλιούπολης 12.00 ΓΣ Ηλιούπολις-Ελευθερία Μοσχάτου (Ορφανός Εμμ.-Φακώνας)

Αρκάδι-Κυρίαρχοι 20-0 (ά.α.)

2ος όμιλος

Κυριακή 26 Φεβρουαρίου

ΕΑΚ Σταυρούπολης 13.30 ΕΟ Σταυρούπολης-Ηρακλής (Κουκουλεκίδης-Καρκαλέτσης)

ΔΑΚ Σερρών 14.00 ΑΟ Σερρών-Ασπίδα Ξάνθης (Πράτος-Τσαλκιτζής Αρ.)

Νέου Ρυσίου 12.00 Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Απόλλων Καλαμαριάς (Σελεβός-Δέλας)

Αγίου Θωμά Λάρισας 14.00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας-Πιερικός Αρχέλαος (Κέτουλας-Αβραμίδου)

ΕΑΚ Βόλου 12.00 Ολυμπιακός Βόλου-Γιάννινα (Γιαννούλης Στ.-Λελούδας)

Δ. Κραχτίδης 14.00 Τιτάνες Δράμας-ΑΕ Πυλαίας (Χρυσάφης-Χατζημπαλίδης)

Photo Credits: Eurokinissi

 
SHARE

BEST OF NETWORK

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Η νέα εμφάνιση της Fergie είναι ακατάλληλη για καρδιακούς

Η 42χρονη Fergie αποδεικνύει πως είναι πιο σέξι από ποτέ

Ο Τάκης Τσουκαλάς είδε και σχολιάζει το καινούργιο Blade Runner

"Το όσκαρ πάλι του Ολυμπιακού είναι ρε κορόιδα, του Ολυμπιακού. Ξέρετε ποιος έρχεται τον Δεκέμβρη; Ξέρετε;"

ΒΙΝΤΕΟ

Αλεξανδρούπολη: Αυτά είναι τα βίντεο φρίκης στο κινητό του τζιχαντιστή

Ο 32χρονος, που υποστηρίζει ότι ανήκει στον Ελεύθερο Συριακό Στρατό και όχι στο Ισλαμικό Κράτος, φαίνεται να κρατά καλάσνικοφ ενώ εικάζεται ότι είναι ο ίδιος σε εικόνες, όπου εμφανίζεται ένας άνδρας να κραδαίνει κεφάλια αιχμαλώτων - ΣΚΛΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ

Σεξ, όπλα, εκατομμύρια: Αποδομώντας τον Dan Bilzerian

Ο πιο προκλητικός άνθρωπος του κόσμου μοιάζει να έχει τα πάντα. Εκτός, ίσως, από το δικαίωμα να μην είναι προκλητικός.

 
ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ
ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24