ΕΟΚ

Συνέτριψαν την Τουρκία οι Νεάνιδες

Η Εθνική Νεανίδων διπλασίασε τις νίκες της στη β΄φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Πορτογαλίας, ύστερα από την επικράτηση της επί της Τουρκίας, με 55-39.

Η Εθνική Νεανίδων πανηγύρισε τη δεύτερη της νίκη στη β΄φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Πορτογαλίας, καθώς επικράτησε της Τουρκίας με 55-39.

Τα κορίτσια του Ευριπίδη Μελετιάδη μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους. Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο, με "όπλο" τους την άμυνα κατόρθωσαν να δεχθούν μόνο 6 πόντους και το τέλος του ημιχρόνου την βρίσκει μπροστά με 16-28. Στην επανάληψη διατήρησαν το προβάδισμά τους και η αναμέτρηση έληξε με 39-55.

Πρώτη σκόρερ για τις Νεάνιδες ήταν η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 15 πόντους (7/16 σουτ) και 7 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε η Μαρία Φασούλα με 10 πόντους (5/8 σουτ) και 9 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 10-13, 16-28, 34-42, 39-55.

Ελλάδα (Μελετιάδης): Κυλαζίδου 8, Πολύζου 2, Γεροστεργίου 7(1), Θεοδώρου, Παυλοπούλου 15(1), Χριστινάκι 3, Καραμπάτσα 6(9 ριμπ.), Στεφάνου 1, Μαντά 2, Φασούλα 10(9 ριμπ.), Μπότση, Ζουμπεράκη 1.