ΚΥΠΕΛΛΟ

Η Κύμη απέκλεισε το Ρέθυμνο και πάει Νέα Σμύρνη

Η Κύμη έδειξε χαρακτήρα στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα και νίκησε το Ρέθυμνο με 87-77, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση, στην οποία και θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Για την δεύτερη αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, η Κύμη απέκλεισε στο γήπεδο της το Ρέθυμνο με σκορ 87-77. Οι "νεοφώτιστοι" στην Basket League έδειξαν χαρακτήρα στο τελευταίο πεντάλεπτο, καθώς αν και βρέθηκαν να χάνουν με σκορ 71-74 στο 35', στα εναπομείνατα κρίσιμα λεπτά αντέδρασαν, έδειξαν χαρακτήρα και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, "σφραγίζοντας" την πρόκριση στην επόμενη φάση. Επόμενος αντίπαλος ο Πανιώνιος, στην Νέα Σμύρνη, το ερχόμενο Σάββατο (1/10).

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την περίοδο με σκορ 20-20. Στην συνέχεια, με ένα σερί 10-0, το Ρέθυμνο προηγήθηκε με σκορ 25-35 στο 15', αλλά ακολούθως η Κύμη αντέδρασε, παίρνοντας μάλιστα το προβάδισμα στο ημίχρονο με 46-44, με μπροστάρη τον Γκριν.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο εκτόξευσαν το προβάδισμα τους στο +8 (61-53) στο 27', με το 64-63 να είναι το σκορ στο 30'. Το Ρέθυμνο στο 35' προηγήθηκε με +3 (71-74), αλλά ακολούθως η Κύμη έδειξε χαρακτήρα και μεγαλύτερη αποφασιστικότητα σε άμυνα και επίθεση, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μόργκαν και Σιγκούνα, με τον τελευταίο να σημειώνει κρίσιμο σουτ στο 1'32'' πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το 85-77. Η ομάδα της Κρήτης ακολούθως ήταν άστοχη, ο Ελ Αμίν στον αιφνιδιασμό εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (87-77), με την Κύμη να παίρνει την πρόκριση και την νίκη με τελικό σκορ 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 46-44, 64-43, 87-77

Κύμη SEAJETS (Μπρατσιάκος): Αμντούλ Αλίμ 6(1), Γκριν 8(2), Τουτζιαράκης 7, Σιγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 8(2), Κατράνας, Ψαθάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 8(1), Πάμπλαντ 8(1), Μόργκαν 15, Ελ Αμίν 17(2)

Ρέθυμνο Cretan Kings (Κωνσταντινίδης): Θεοδωρίδης, Κώττας 4, Ραζής, Χριστοδούλου 2, Άρνολντ 5(1), Φιτζπάτρικ 15(2), Τάλτον 18(3), Καμπερίδης, Ζάμπας 14(2), Γιαννόπουλος 15(3), Σάφτενααρ 4, Έντουαρντς