ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Νέα Ζηλανδία - Αγκόλα 68-64

Η Νέα Ζηλανδία νίκησε την Αγκόλα με 68-64, αλλά δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Προολυμπιακού τουρνουά.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Νέα Ζηλανδία, η οποία επικράτησε της Αγκόλας με 68-64, χωρίς όμως να πάρει και την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Στους "8" του Προολυμπιακού τουρνουά θα συνεχίσουν τα Σκόπια που προκρίθηκαν τελικά ως πρώτα και η Αγκόλα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά η Νέα Ζηλανδία να είναι εκείνη που πήρε τη νίκη, όχι όμως και την πρόκριση.

Οι παίκτες της Νέας Ζηλανδίας ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-26. Η διαφορά ήταν στους 14 πόντους, όσους δηλαδή χρειαζόντουσαν οι Νεοζηλανδοί για να προκριθούν. Τα πράγματα, πάντως στη συνέχεια άλλαξαν, η Αγκόλα μείωσε την διαφορά τελικά στους 4 και κατάφερε παρά την ήττα της να τερματίσει στη δεύτερη θέση.

Τα Σκόπια ήταν οι κερδισμένοι της υπόθεσης που πήραν τελικά την πρώτη θέση, παρά την ήττα τους στην πρεμιέρα στο Προολυμπιακό τουρνουά από την Αγκόλα, η οποία δεν κατάφερε να επωφεληθεί. Για τη Νέα Ζηλανδία ο Ουέμπστερ πραγματοποίησε πολύ καλό ματς, σημειώνοντας 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Χένρι με 15.

Για την Αγκόλα ο Μίνγκας είχε 17 πόντους και ο Κιπριάνκο σταμάτησε στους 11. Οι Τρούμαν και Μπλόχμαν δεν αγωνίστηκαν για τους νικητές, ενώ για τους Αφρικανούς δεν έπαιξε ο Μπάρος και ο Μπούνγκα.

Τα Σκόπια θα παίξουν στα προημιτελικά με τον ηττημένο του ματς Ρωσία - Δομινικανή Δημοκρατία, ενώ η Αγκόλα με το νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 40-26, 58-52, 68-64.

Νέα Ζηλανδία: Τάι 5(1), Μπάρτλετ 2, Κένι 2, Βούκονα 2, Ουέμπστερ 21(7/12β., 2/6διπ., 5/6τρ.), Άλεν, Λο 13(3), Φρανκ 2, Χένρι 15(3), Πλέτζερ (6π., 9ριμπ.).

Αγκόλα: Κιπριάνο 11(4/12β., 3/5διπ., 1/7τρ., 5ριμπ.), Κόστα 5(1), Μοράις 9(1τρ., 3ριμπ.), Σαντάνα 2, Πάολο, Γκόμεζ (8π., 8ριμπ.), Αμπρόζιο 8, Χοακίμ 1, Μπάρος 3(1), Μίνγκας 17(6/15β., 6/12διπ., 0/3τρ., 10ριμπ.).