ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Οι Νέοι έκαναν το "3 στα 3" επί των Ουκρανών

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε την Ουκρανία με 66-61, κάνοντας το "3 στα 3" στις νίκες απέναντι της. Ξεχώρισε ο Δημήτρης Σταμάτης με 11 πόντους και 4 ασίστ.

Ακόμη μία νίκη πρόσθεσε στο δυναμικό τους η Εθνική Νέων Ανδρών, η οποία κατάφερε να επικρατήσει για τρίτη σερί φορά κόντρα στην Ουκρανία με σκορ 66-61, σε φιλικό ματς ενόψει και του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος β’ κατηγορίας που θα διεξαχθεί στη Χαλκίδα. Ξεχώρισε ο Δημήτρης Σταμάτης, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ.

Οι Έλληνες αθλητές μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν με επιμέρους 21-10 να ξεφύγουν με 11 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια η Ουκρανία πίεσε και μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους (41-33) στο ημίχρονο.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ στην τρίτη περίοδο με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να κρατούν το προβάδισμα και να φθάνουν μέχρι το +12 (57-45). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε… ντέρμπι, όμως οι Έλληνες αθλητές κατάφεραν να κάνουν τρεις τις νίκες τους ενάντια στους πολύ καλούς Ουκρανούς, νικώντας με 66-61.

Διαιτητές: Σώμος, Ψαριανός, Διαμαντής

Δεκάλεπτα: 21-10, 41-33, 57-45, 66-61

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουος 5, Κώττας 5 (9ρ), Κόνιαρης 10, Μουράτος 2, Σταματογιάννης, Φλιώνης 4 (3α), Σκουλίδας 10 (6ρ, 4κλ), Μιλεντίγιεβιτς 2, Μπιλλής 3, Σταμάτης 11 (4α), Μαραγκίδης 5, Τσαλμπούρης 6, Δίπλαρος 3

Ουκρανία (Μίκελσον): Αντονένκο 2, Μιχάιλιουκ 17, Μπάλαμπαν 11, Μπεριόζκιν, Σκάπιντσεφ 4, Μιροσνιτσένκο, Κόμπετς 13, Πρίμακ 3, Παβλόφ 8, Ταρασένκο, Ζότοφ 3, Σιντόροφ