ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ήττα από την Σερβία

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε από την Σερβία με 62-53 για τη β' φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Διαβάστε λεπτομέρειες.

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε στην πρεμιέρα της στη β' φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από την Σερβία με 62-53.

Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 16-16 κόντρα στους Σέρβους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κοττάς θα κάνει το 25-24 για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του ο Σταρίντσεβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων. Το ημίχρονο θα βρει το αντιπροσωπευτικό μας μπροστά στο σκορ με 31-29, όμως το τρίτο δεκάλεπτο θα στοιχίσει στους διεθνείς μας.

Οι Σέρβοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους, ενώ παράλληλα θα επωφεληθούν από την αστοχία της Εθνική, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά με 35-41. Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη δεν θα καταφέρουν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση και έτσι θα γνωρίσουν την ήττα στο πρώτο τους ματς στην β' φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-29, 35-41, 53-62.

Ελλάδα: Τολιόπουλος 9(1), Τσιόγκας, Κοττάς 5, Οικονομόπουλος 6, Τσαλμουρής, Ζόρζος, Σκουλιδάς 2, Μήτογλου, Ανδρεάδης, Σταμάτης 17(1), Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 10(1).

Σερβία: Πένο 2, Ντόκοβιτς 8(2), Ντασκάλοβιτς 8(2), Στογιάνοβιτς 2, Γιοβάνοβιτς, Κοβάσεβιτς 6, Σταρίντσεβιτς 12(1), Πάβλοβιτς 11, Βούτσετιτς 4, Λαζάρεβιτς 9.