Β' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Έχασε αλλά... το σήκωσε ο Πανιώνιος!

Ο Πανιώνιος ηττήθηκε μεν στην έδρα του Ιωνικού Νικαίας (74-72), αλλά κατέκτησε τον τίτλο στον Νότιο Όμιλο της Β' Εθνικής και την απευθείας άνοδο στην Α2 αφού -την ίδια ώρα- ο Αμύντας έχασε από τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου (93-85). Πρωταθλητές οι "κυανέρυθροι"! Επεισόδια μετά το τέλος του αγώνα στη Νίκαια.

Αυτό που έγινε στην τελευταία αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Β' Εθνικής, δεν έχει ξαναγίνει! Ο Πανιώνιος ηττήθηκε από τον Ιωνικό Νικαίας (74-72) στο κλειστό του "Πλάτωνα", αλλά ο τίτλος κατέληξε στα χέρια του. Πως; Την ίδια ώρα, ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου ξεπερνούσε το εμπόδιο του Αμύντα στην παράταση, η κατάσταση στην κορυφή δεν άλλαξε και έτσι οι "κυανέρυθροι" αναδείχθηκαν πρωταθλητές, πανηγυρίζοντας παράλληλα την απευθείας άνοδο στην Α2 κατηγορία.

Οι παίκτες των "κυανέρυθρων" πήγαν απογοητευμένοι στα αποδυτήρια, μετά την ήττα, όπου παρέμειναν για λίγα λεπτά περιμένοντας το αποτέλεσμα από το παιχνίδι που γινόταν στο Μπραχάμι. Δεν έμειναν για πολύ εκεί, όμως. Λίγα λεπτά αργότερα επέστρεψαν στο παρκέ πανηγυρίζοντας έξαλλα την κατάκτηση του τίτλου, κατευθυνόμενοι προς το σημείο της εξέδρας όπου ήταν οι δικοί τους άνθρωποι.

Μία εικόνα που προκάλεσε την αντίδραση των φιλάθλων του Ιωνικού Νικαίας, οι οποίοι κινήθηκαν προς το μέρος τους απειλητικά, έπεσε ξύλο με τον Χρήστο Χριστοδούλου να επεμβαίνει για να ηρεμήσει την κατάσταση και εν τέλει να εμπλέκεται κι αυτός στη συμπλοκή, πριν επέμβουν τα ΜΑΤ που βρίσκονταν από νωρίς στο γήπεδο!

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Πανιώνιο και Ιωνικό Νικαίας είχε ένταση πριν το τζάμπολ, όταν οπαδοί των "κυανέρυθρων" μπήκαν με "ντου" στο γήπεδο. Η Αστυνομία, που δεν προνόησε να αποσοβήσει κάτι τέτοιο, επενέβη άμεσα για να τους απομακρύνει με ασφάλεια, με την έναρξη του αγώνα να γίνεται στην προβλεπόμενη ώρα (17:00).

Η κατάσταση στις πρώτες θέσεις διαμορφώθηκε ως εξής:

1. Πανιώνιος (πρωταθλητής & απευθείας άνοδος)

2. Αμύντας (μπαράζ με τον δεύτερο του Βορείου Ομίλου - ΑΕΛ)

3. Ηράκλειο (μπαράζ με τον τρίτο του Βορείου Ομίλου - ΓΣΛ)

4. Ιωνικός Νικαίας (μπαράζ με τον τέταρτο του Βορείου Ομίλου - Καστοριά)

*Έτσι, ο Αμύντας θα αντιμετωπίσει την ΑΕΛ σε νοκ άουτ αγώνα, με τον νικητή να παίρνει το τρίτο εισιτήριο για την Α2 κατηγορία και τον ηττημένο να είναι ο πρώτος επιλαχών σε περίπτωση που "ανοίξει" στη δεύτερη κατηγορία.

**Από εκεί και πέρα, οι υπόλοιποι θα παίξουν μπαράζ με τις ομάδες που προέκυψαν από τον Βόρειο Όμιλο για να μπουν σε κατάταξη, έχοντας εν συνεχεία την αντίστοιχη σειρά... προτεραιότητας, αν υπάρξουν κι άλλες "ανοιχτές θέσεις" στην Α2.

Σε ό,τι αφορά την "ουρά", ο Εργοτέλης εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία μετά το "διπλό" στο Κορωπί (73-77), με τη ν Ένωση Ιλίου να αποχαιρετά και να υποβιβάζεται στη Γ' Εθνική. Εδώ και καιρό είχαν αποχαιρετήσει την κατηγορία οι Προμηθέας Χαλανδρίου, Ίκαρος Ν. Σμύρνης και Νίκη Αμαρουσίου. Με νίκη συνδυάστηκε το "αντίο" του Μιχάλη Υφαντή στη δράση, αφού ο Παπάγου επιβλήθηκε εντός έδρας του Φιλαθλητικού με 79-61.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Έσπερος ΑΟΠΑ - Προμηθέας Χαλανδρίου 93-59

Κορωπί - Εργοτέλης 73-77

Ιωνικός Νικαίας - Πανιώνιος 74-72

Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Αμύντας 93-85 (77-77κ.α.)

Ίκαρος Ν. Σμύρνης - Πανελευσινιακός 81-84

Ηράκλειο - Ένωση Ιλίου 80-72 (66-66κ.α.)

Όμιλος Βορρά

Από τον Βόρειο Όμιλο, ο Αίολος Αστακού είναι η ομάδα που θα ακολουθήσει τον Πανιώνιο στην Α2 κατηγορία, με την ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού να έχει εξασφαλίσει τον τίτλο εδώ και αρκετές εβδομάδες. Το Σάββατο (14/5) οι νεοφώτιστοι και... πρωταθλητές έκαναν τη φιέστα τους στο παιχνίδι με τον Πιερικό Αρχέλαο (79-57) ολοκληρώνοντας με ιδανικό τρόπο μια "μαγική χρονιά", κατά την οποία ηττήθηκαν μόλις μία φορά.

Αίολος Αστακού - Πιερικός Αρχέλαος 79-57 (14/5)

Αγρίνιο - Άργος Ορεστικό 80-64

ΕΑΚ Θεσσαλονίκης - Στρατώνι 54-61

ΑΕΛ - ΓΣΛ 70-80

Ερμής Λαγκαδά - Καστοριά 43-63

Ανατόλια - Ιωνικός Ιωνίας 88-80

Πολύγυρος - Τιτάνες Παλαμά 20-0 (ά.α.)