STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Πανιώνιος 64-67

Ο Πανιώνιος επικράτησε 64-67 του Ρεθύμνου στην Κρήτη και πλέον εδραιώθηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης, την ώρα που οι γηπεδούχοι έχασαν έδαφος στη ''μάχη'' για την είσοδό τους στα playoffs.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Πανιώνιος πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί του Ρεθύμνου με 64-67. Οι κρίσιμοι πόντοι του ΜακΚόλουμ και το ''μεγάλο'' τρίποντο του Αθανασούλα ''σφράγισαν'' το διπλό των ''κυανέρυθρων''. Από την άλλη πλευρά, οι προσπάθειες του Χαρτ (19π.) δεν ήταν αρκετές για το Ρέθυμνο.

Ο αριθμός

Οι δυο ομάδες σούταραν με άσχημα ποσοστά από τη γραμμή των βολών (σ.σ. 14/21 βολές το Ρέθυμνο, 11/17 ο Πανιώνιος) ενώ οι Κρητικοί είχαν 22% ευστοχία πίσω από τα 6μ.75, ήτοι 22%.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γιάννης Αθανασούλας αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου με 14 πόντους (1/1 δίπ., 4/5 τρίπ.) ενώ είχε ακόμα 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και το τρίποντο που ''κλείδωσε'' ουσιαστικά τη νίκη των ''κυανέρυθρων'' στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Που κρίθηκε το ματς

Οι Κρητικοί μπλόκαραν επιθετικά στην τελευταία περίοδο, σημειώνοντας 7 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο ΜακΚόλουμ κέρδισε φάουλ από τον Κουμπούρα κι έκανε το 62-64 ωστόσο στην επόμενη επίθεση των Κρητικών ο Ντρκα αστόχησε, δίνοντας την ευκαιρία στον Αθανασούλα να σφραγίσει τη νίκη.

Με τον κόσμο στο πλευρό του, το Ρέθυμνο υποδέχτηκε τον Πανιώνιο με μοναδικό στόχο να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να πάρει την πολυπόθητη νίκη που θα έφερνε τους Κρητικούς του Γιώργου Καλαφατάκη πιο κοντά στα playoffs.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 4-0 ωστόσο ο Πανιώνιος απάντησε άμεσα, ''έτρεξε'' σερί 6-0 και προηγήθηκε 4-6 με καλάθι του Λάνκφορντ. Ο Ντούβνιακ έστειλε τη διαφορά στο +5 (10-15, στο 9') για τους Νεοσμυρνιώτες που επέβαλαν τον ρυθμό τους κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 16-20.

Το Ρέθυμνο ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 31-26 έπειτα από γκολ-φάουλ του Κουμπούρα όμως ο Πανιώνιος ισοφάρισε αρχικά 31-31 στο 16' και εν συνεχεία προηγήθηκε 33-35 με 1/2 βολές του ΜακΚόλουμ. Οι Κρητικοί πίεσαν, ισοφάρισαν 45-45 με τον Αγγελόπουλο κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο υπέρ τους 57-55 έπειτα από τρίποντο του Χαρτ!

Ο Καλαμπόκης διαμόρφωσε το 60-59 στο 33' όμως ο ΜακΚόλουμ έφτασε τους εφτά προσωπικούς πόντους κι έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Πανιώνιο, πριν ο Ντούβνιακ ''γράψει'' το 60-63 στο 37' για τους Νεοσμυρνιώτες!

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν ο ΜακΚόλουμ έκανε το 62-64, στην επόμενη φάση ο Ντρκα αστόχησε και εν συνεχεία ο Αθανασούλας πέτυχε ''μεγάλο'' τρίποντο που ''κλείδωσε'' ουσιαστικά τη νίκη για τον Πανιώνιο. Το μόνο που κατάφερε το Ρέθυμνο ήταν να μειώσει στο τελικό 64-67 με 2/2 βολές του Αγγελόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 55-57, 64-67.

Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 19 (2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 3, Αγγελόπουλος 6, Ράιτ, Καλαμπόκης 5, Λάτοβιτς, Εζιόκου 14, Ντρκα 13 (1), Γκάμπριελ 4 (1).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 8, Ντούβνιακ 6, Κάρτερ 10 (1), Μίλμπουρν 13 (1), Αθανασούλας 14 (4), Μπατής, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 7, Σίμτσακ 5, Κυρίτσης, Σαλούστρος 2.