STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Ίκαρος 68-66

Το Ρέθυμνο νίκησε τον Ίκαρο με 68-66 και σημείωσε την 15η νίκη στην Basket League ΟΠΑΠ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του στην κατηγορία και πλέον με μία νίκη στα τρία τελευταία ματς θα κάνουν νέο. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κάρτερ.

Ο Ίκαρος πάλεψε, αλλά το Ρέθυμνο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των παικτών του Γιώργου Καλαφατάκη με 68-66 και να φτάσει στη νίκη με 68-66.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά μετά το δυναμικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, παίρνοντας τελικά το θετικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η 15η νίκη για τους Κρητικούς στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ, ισοφαρίζοντας το περυσινό του ρεκόρ. Πλέον οι παίκτες του Θανάση Γιαπλέ χρειάζονται ακόμα μία στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που απομένουν για να κάνουν νέο. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να πούμε ότι το περυσινό πρωτάθλημα έγινε με 13 ομάδες, οπότε οι αγωνιστικές ήταν 24 και όχι 26.

Παρόλα αυτά, το Ρέθυμνο πραγματοποιεί ακόμα μία εξαιρετική σεζόν. Στα αγωνιστικά, ο Ίκαρος προσπάθησε να πάρει τη νίκη και να μην επηρεαστεί από τον κόσμο που πήγε στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη", όμως οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος.

Ο Κάρτερ ήταν εξαιρετικός, ενώ σημαντικούς πόντους σημείωσε και ο Νέστορας Κόμματος. Από τον Ίκαρο, ο Γκίμπσον είχε 16 και ο Φαγιέ 12.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Φαγιέ, κάνοντας το 0-5, ενώ στη συνέχεια ο Κάρτερ μείωσε σε 3-5. Ο Ίκαρος Καλλιθέας διατήρησε το προβάδισμα του και με τον Βρκιτς προηγήθηκε με τρεις πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κάρτερ μείωσε σε 14-15 για να κάνει ο Κυρίτσης το 14-17 στο 7ο λεπτό.

Ο Αγγελόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε σε 17-17, ενώ ο Πέτγουεϊ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (19-17). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης έκλεισε με 22-21, έπειτα από καλάθι του Στραντ. Στην δεύτερη περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 24-27, ύστερα από καλάθι του Σϊμτσακ για να κάνει ο Ντούβνιακ το 30-29 για το Ρέθυμνο. Ο Γκίμπσον, πάντως με εύστοχο σουτ τριών πόντων οδήγησε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (30-32).

Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο διατήρησε το προβάδισμα του και κατάφερε να βρεθεί στο 30' μπροστά στο σκορ με 50-42. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Κάρτερ έκανε το 58-53, με τον Βρκιτς να μειώνει σε 58-55 και ο Στραντ να ισοφαρίζει σε 58-58. Ο Γκίμπσον έκανε το 60-59 και ο Ντούβνιακ με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 62-59. Ο Πέτγουεϊ με κάρφωμα έδωσε αέρα πέντε πόντων στους Κρητικούς (64-59) για να πάρει τελικά το Ρέθυμνο το θετικό αποτέλεσμα με 68-66 και φτάσει στις 15 νίκες στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 30-32, 50-42, 68-66.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 2, Καλλινικίδης, Πούιτ, Αγγελόπουλος 6, Τσόχλας 7, Ντούβνιακ 12(1), Κόμματος 10, Κάρτερ 16(2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 14.

Ίκαρος (Καλφατάκης): Στραντ 8(2), ΜακΝάιτ 2, Κυρίτσης 4, Βρκιτς 12(1), Φαγιέ 14(2), Γκίμπσον 16(3), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 2, Σίμτσακ 8, Άλαμπι.