STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Άρης 88-83

Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα στο τέλος, το Ρέθυμνο επικράτησε με σκορ 88-83 του Άρη, πετυχαίνοντας μία ακόμα σπουδαία νίκη στο πρωτάθλημα

Την 5η του εντός έδρας νίκη στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ πέτυχε το Ρέθυμνο το οποίο επιβλήθηκε με 88-83 του Άρη για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και κατάφερε να αντισταθεί στις αντεπιθέσεις του Άρη, δείχνοντας πάθος και ψυχή σε κρίσιμα σημεία.

Το Ρέθυμνο μάλιστα κέρδισε σε μία μέρα που ήταν νευρικό από τη γραμμή των βολών (10/20) με ποσοστό μόλις 50% την ίδια στιγμή που ο Άρης είχε 24/29 και 83%. Οι Κρητικοί έτρεξαν στον αιφνιδιασμό (4/5) κι είχαν περισσότερα διαστήματα με καλή αμυντική λειτουργία μέσα στο παιχνίδι.

Ωστόσο το μεγάλο όπλο και πάλι για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν το τρίποντο. Με τα πέντε σουτ τριών πόντων άλλωστε που πέτυχαν οι παίκτες στο δ' δεκάλεπτο "καθάρισαν" το ματς κι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο αγώνας:

Με τον Πέτγουεϊ να σηκώνει το βάρος στην επίθεση στο ξεκίνημα του αγώνα, το Ρέθυμνο βρέθηκε μπροστά στο σκορ (5-2, 7-4), και μάλιστα έχτισε μια διαφορά 5 πόντων (12-7), παίζοντας και καλή άμυνα. Οι Κρητικοί διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά (16-10) και ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο, προηγούμενοι με σκορ 18-13.

Η διαφορά στα ριμπάουντ (13-6) ήταν καταλυτική υπέρ του Ρεθύμνου, ενώ η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή είχε προλάβει να κάνει μέσα σε 10 αγωνιστικά λεπτά ήδη 6 λάθη.

Φορτσάτος μπήκε στη β' περίοδο ο Άρης ο οποίος πήρε σουτ έξω από τα 6.75μ. και με τους Βεργίνη, Ταπούτο να ευστοχούν σε διαδοχικά σουτ, κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει (19-19) και στη συνέχεια να πάρει το προβάδισμα (22-24). Ακολούθησε σερί 6-0 από το Ρέθυμνο με τον Παπανικολάου να αναλαμβάνει δράση στο σκοράρισμα και να πετυχαίνει 11 συνεχόμενους πόντους για το Ρέθυμνο.

Πάντως, ο Άρης με τους Ντέιβις και Κρούσιτς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 30-30 στο 15', ενώ τρέχοντας τελικά ένα επιμέρους 9-2 το 30-27 μετατράπηκε σε 32-36. Ο Κρούσιτς μάλιστα έφερε τους φιλοξενούμενος στο +6 (34-40), πριν το Ρέθυμνο φύγει για τα αποδυτήρια στον πόντο (39-40).

Έδειξε ψυχή το Ρέθυμνο

Στην επανάληψη, ο Άρης έτρεξε και πάλι αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους και ξέφυγε με διαφορά 6 πόντων (41-47). Με τους Ντέιβις και Μάλντροου μάλιστα, ο Άρης βρέθηκε και στο +9 (48-57) στο 27ο λεπτό του αγώνα, δείχνοντας να έχει επιβάλει πλήρως το ρυθμό του. Πάντως, η ψυχραιμία των Κρητικών αποδείχθηκε καθοριστική, καθώς ροκάνισαν τη διαφορά και μάλιστα με τρίποντο του Τσόχλα πέρασαν μπροστά στο σκορ (64-61).

Το επιμέρους 18-7 του Ρεθύμνου στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Στέργιου Κουφού να μην μπουν στο δ' δεκάλεπτο υπολειπόμενοι στο σκορ.

Στο δ' δεκάλεπτο, με όπλο και πάλι το τρίποντο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 67-64 και 70-67, όμως ο Άρης με βολές του Ταπούτου, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (72-74) στο 35'. Ωστόσο, οι Κρητικοί μίλησαν και πάλι από τα 6.75μ., απ' όπου με τρίποντη βόμβα του Κρίστμας πήραν ψυχολογικό προβάδισμα και πάλι (75-74). Οι Λάτοβιτς και Κρίστμας ήταν καθοριστικοί στο τέλος και έτσι γράφτηκε το τελικό 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 39-40, 64-64, 88-83

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 16(3), Κούμουλος, Παπανικολάου 13(3), Ράιτ 6, Τσόχλας 10(3), Καλλινικίδης 5(1), Δορκοφίκης, Τζόνσον 2, Λάτοβιτς 15(3), Πέτγουεϊ 18(1), Δέδας, Κατσαρές 3.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής 2, Κερούς, Ταπούτος 13(1), Τζέιμς 14(1), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 19(4), Κρούσιτς 12, Μπόγρης 3, Μάλντροου 5, Τσαλδάρης 5(1), Βεργίνης 8(2).