STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πήρε το θρίλερ στην παράταση η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το Βενετόκλειο, επικρατώντας του Κολοσσού με σκορ 85-86, στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς ως χεντ κόουτς στην "Ένωση". Συγκλονιστικό φινάλε σε κανονική διάρκεια και παράταση (PHOTOS)!

Η ΑΕΚ γλίτωσε τα χειρότερα στο Βενετόκλειο, επικρατώντας του Κολοσσού με σκορ 85-86 στην παράταση (72-72 κ.α.), στο ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς στην άκρη του πάγκου της "Ένωσης" κι ενώ ο Ντι Τζέι Κούπερ άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 20 πόντους, 11 ασίστ και 9 ριμπάουντ!

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν θρίλερ το ματς, όταν ο Μαυροκεφαλίδης έστειλε τον Λαρεντζάκη στις βολές σε προσπάθεια για τρεις και με τον δείκτη του σκορ στο 69-72 για την ΑΕΚ! Ο νεαρός γκαρντ έκανε το 72-72 με 3/3 βολές κι έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Γιούρι Ζντοβτς έκανε το ντεμπούτο του ως χεντ κόουτς της "Ένωσης"

Εκεί η ΑΕΚ προηγήθηκε με +6 (77-83) στα 1'38" για το τέλος ωστόσο ο Κολοσσός έκανε την απόλυτη ανατροπή με τον Ρέλφορντ, ο οποίος σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 85-84 στα 33"! Εν συνεχεία ο Μαυροειδής έκανε το 85-86 με φόλοου έπειτα από το άστοχο λέι απ του Κούπερ ενώ η ΑΕΚ απέδρασε με το "διπλό" από τη Ρόδο αφού ο Ρέλφορντ τα έκανε... θάλασσα στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων. Έτσι πήγε στράφι η συγκλονιστική εμφάνιση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (24π., 2ριμπ., 1κλ.).

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η ΑΕΚ πέτυχε 7/11 τρίποντα στη γ' περίοδο, σκοράροντας έτσι τους 21 από τους 24 πόντους της σε αυτό το διάστημα με σουτ πίσω από τα 6μ.75.

Ο MVP

Ο Ντι Τζέι Κούπερ πραγματοποίησε την πιο "γεμάτη" εμφάνισή του με τη φανέλα της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 20 πόντους (4/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 κερδισμένα φάουλ και 5 λάθη σε 39'36" συμμετοχής.

Οι φίλοι της ΑΕΚ έδωσαν δυναμικό "παρών" στο Βενετόκλειο

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Κολοσσός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6 πόντους (77-83) έπειτα από το τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα, στα 1'38" για το τέλος της παράτασης. Παρ' όλα αυτά, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, πέρασε μπροστά στο σκορ με 85-84 αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την υπέρβαση. Το φόλοου του Μαυροειδή "κλείδωσε" τη νίκη της ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Κολοσσού, "έτρεξε" σερί 9-0 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης του Ροδίδες και προηγήθηκε 2-11 (5'25") με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Οι "θαλασσί" άρχισαν το ματς με 2/9 σουτ εντός παιδιάς ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 0/6 τρίποντα κόντρα στην "Ένωση" που άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα παρά το... ξέσπασμα του Λαρεντζάκη (11-15, 10).

Ο Κολοσσός αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και ισοφάρισε σε 19-19 με τον Ρέλεφορντ όμως ο Κούπερ όμως ο Ντι Τζέι Κούπερ έφτασε τους οκτώ συνεχόμενους πόντους (1/1 δίπ., 2/2 τρίπ.) για το 21-25! Ακολούθως ο Σαλούστρος έδωσε το προβάδισδμα στους Ροδίτες για πρώτη φορά στο παιχνίδι, κάνοντας το 27-25 με 2/2 βολές στα 2'48" για το ημίχρονο. Εν τέλει η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 31-33. Στα αξιοσημείωτα του πρώτου μέρους, οι 10/14 βολές του Κολοσσού αντί των 2/6 της "Ένωσης" που είχε 67% στα δίποντα (8/12).

Ο Μαυροκεφαλίδης τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 30'29"

Η τρίτη περίοδος εξελίχτηκε σε τρίποντο... παραλήρημα για τις δυο ομάδες. Ο Κολοσσός είχε 4/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και η ΑΕΚ 7/11, σημειώνοντας έτσι τους 21 από τους 24 πόντους της με σουτ πίσω από τα 6μ.75 σε αυτό το διάστημα (59-57, 30')! Ο Κάρτερ κέρδισε φάουλ από τον Λιούις κι έκανε το 69-72 στα 6" ωστόσο ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε στον Κολοσσό το δικαίωμα να ελπίζει, με το φάουλ στον Λαρεντζάκη, σε προσπάθεια για τρεις. Ο νεαρός γκαρντ ήταν ψύχραιμος κι έστειλε το ματς στην παράταση με 3/3 βολές.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ρέλεφορντ έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό με 85-84 ωστόσο ο Μαυροειδής διαμόρφωσε το 85-86 με φόλοου έπειτα από το άστοχο λέι απ του Κούπερ και σφράγισε τη νίκη της "Ένωσης".

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 31-33, 59-57, 72-72, 85-86.

Κολοσσός Ρόδου(Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 24(1), Γεωργαλλής, Ρέλεφορντ 26(3), ΜακΓκι 3, Λιούις 5(1), Μανωλόπουλος 3(1), Ντέιβις 12, Λίντεν, Άχονεν 5(1), Σαλούστρος 7(1).

ΑΕΚ(Ζντοβτς): Κούπερ 20(4), Σάκοτα 12(3), Κάρτερ 10, Κατσίβελης 10(1), Μαυροειδής 7, Άρμστεντ 4, Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς 1, Μαυροκεφαλίδης 18(3), Καλαμπόκης 4.