STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Παναθηναϊκός 41-76

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Παναθηναϊκός με αντίπαλο το Περιστέρι, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με σκορ 76-41. Για πρώτη φορά ο Πεδουλάκης βρέθηκε αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 6η του φετινή νίκη στη Basket League ΟΠΑΠ, νικώντας με σκορ 76-41 το Περιστέρι για την 8η αγωνιστική.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης, βρέθηκε για πρώτη φορά αντιμέτωπος με το πολυαγαπημένο του Περιστέρι, σαν προπονητής και το φιλοδώρησε με μία βαριά ήττα 35 πόντων.

Η δυναμικότητα των δύο ομάδων ήταν εμφανής καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και τελικά ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη, καθώς κράτησε το Περιστέρι στους 41 πόντους!

Οι "πράσινοι" είχαν 7/9 αιφνιδιασμούς, έναντι κανενός, έκαναν 12 λάθη έναντι 17, μοίρασαν πολύ περισσότερες ασίστ (18-5) και έλεγξαν τα ριμπάουντ (32-41).

Το τεχνικό τιμ του Παναθηναϊκού βρήκε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής, σε ένα παιχνίδι που και πάλι δεν είχε στη διάθεσή του τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη.

Πριν το ματς, βραβεύτηκαν οι Πεδουλάκης, Βόβορας, Γιαννόπουλος και Μπράμος για την προσφορά τους στο Περιστέρι από τους ιθύνοντες της ομάδας των δυτικών προαστίων.

Ο αγώνας:

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα πήρε ο Παναθηναϊκός το προβάδισμα στο σκορ, καθώς προηγήθηκε με 7-2 και 11-8, παίζοντας κατά διαστήματα και πολύ καλή άμυνα. Με ένα λέι απ από τον Μάντζαρη, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-11.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καλά ποσοστά παρά το άσχημο ξεκίνημα στα τρίποντα και τελικά ο Μπράμος με ένα σουτ έξω από τα 6.75μ. έγραψε το 12-18 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι έκανε μία προσπάθεια στη β' περίοδο και κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (18-20), μετά από καλάθι του Θορν στο 12'. Ωστόσο, η απάντηση της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν άμεση...

Με κάρφωμα του Μπράμου, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με 9 πόντους (23-32) και ο Τζίμης Κουστένης κάλεσε εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ένα τρίποντο του Διαμαντίδη ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους (25-37) και ο Θορν δεν κατάφερε να απαντήσει. Έτσι, οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 25-37.

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός

Ένα γρήγορο 9-2 στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, έφερε τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος στο ματς καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους (27-46). Οι Ούκιτς και Ματσιούλις έγραψαν το 27-55 στο 25ο λεπτό και το επιμέρους σκορ έφτασε το 18-2 στην γ' περίοδο. Ο Κουστένης πήρε τάιμ άουτ για να ανακόψει το ρυθμό των "πράσινων", όμως τα πράγματα πια είχαν πάρει το δρόμο τους.

Με καλάθι και φάουλ, ο Ούκιτς έστειλε τη διαφορά στους 33 πόντους (27-60). Τελικά ο Κίτσεν με 1/2 βολές έγραψε το 29-63 του γ' δεκαλέπτου. Στα 35'' πριν το το τέλος, έπεσε στο παρκέ από τον κόσμο του Παναθηναϊκού ένα καπέλο αστυνομικού και το παιχνίδι ξανάρχισε μετά από λίγο.

Ο Παναθηναϊκός με νέο επιμέρους 8-2, έκανε το 31-71 και η διαφορά άγγιξε τους 40 πόντους με το "καλημέρα" στο δ' δεκάλεπτο! Όπως αντιλαμβάνεται κανείς, μετά το 33' έπεσε ο ρυθμός των φιλοξενούμενων και οι Περιστεριώτες μείωσαν 39-72, ωστόσο τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει πια.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος έγραψε το τελικό 76-41 με το οποίο έφυγε νικητής ο Παναθηναϊκός από το κλειστό "Α. Παπανδρέου".

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 25-37, 29-63, 41-76

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 11, Κομποδιέτας 5(1), Θορν 4, Κανονίδης 9(1), Μάντζαρης 4, Γουίλιαμς 6, Χάινς, Μελισσαράτος, Ψαρόπουλος 2, Λάκκας, Ζούμπος, Παπαγιάννης.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 14(2), Πάνκο 2, Ματσιούλις 11(1), Ούκιτς 9, Λάσμε 5, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 10(3), Κίτσεν 8, Μπανκς 6, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 8(1), Σκορδίλης 1.