STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Κολοσσός Ρόδου 91-89

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το Περιστέρι νίκησε στην παράταση τον Κολοσσό Ρόδου με 91-89, έπειτα από τρίποντο του Ντουάιτ Θορν λίγο πριν το τέλος.

Μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ πήρε το Περιστέρι που επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου με 91-89.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση με την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 78-78. Τη νίκη στους γηπεδούχου έδωσε ο Ντουάιτ Θορν με τρίποντο λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Ο αγώνας:

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με τον Γιάννη Καλαμπόκη βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-8 στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κομποδιέτας μείωσε σε 6-8, ενώ ο Κανονίδης ισοφάρισε για το Περιστέρι. Ο Λάνγκφορντ με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 8-13, με τον Ουίλιαμς να μειώνει σε 12-15. Ο Χάτεν πέτυχε το 12-17, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (14-19).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, παρότι ο Παπαντωνίου μείωσε σε 16-19 και ο Χάτεν αστόχησε στο επόμενο σουτ που επιχείρησε. Ο Χάτεν με 1/2 βολές έκανε το 16-20 για τους παίκτες του Μηνά Γκέκου, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια, ο Κολοσσός Ρόδου συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Πέτρουλας σημείωσε το 20-25 με 1/2 βολές και ο Χάινς έφερε το Περιστέρι σε απόσταση αναπνοής (23-25). Ο Γεωργαλής σημείωσε το 23-28 και ο Θορν πέτυχε το 25-28. Ο Παπαντωνίου πέτυχε το 27-28 και ο Λάνγκφορντ έκανε το 29-30 για τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί", τρία λεπτά πριν το ημίχρονο.

Ο Χάτεν, ο οποίος βρισκόταν σε καλή κατάσταση έκανε το 29-34, ενώ με εύστοχη συμπληρωματική βολή ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τον Κολοσσό Ρόδου (29-35). Ο Κανονίδης έκανε το 31-35, με τον Δημήτρη Τσαλδάρη να κάνει το 31-37, αναγκάζοντας τον Τζίμη Κουστένη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με τρίποντο σημείωσε το 32-40, με τον Θορν να μειώνει σε 34-42 για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 34-44, έπειτα από καλάθι του Καλαμπόκη.

Μαζί οι δύο ομάδες

Στην τρίτη περίοδο, ο Ουίλιαμς μείωσε στους πέντε πόντους (46-51), με τον Πέτρουλα να μειώνει σε 50-52, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Τσαλδάρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 52-55, ενώ ο Παπαντωνίου ισοφάρισε με τρίποντο σε 57-57. Το τέλος της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 62-62, ύστερα από καλάθι του Φάνη Κουμπούρα κι ενώ ο Κανονίδης είχε κάνει το 62-60 με τρίποντο.

Ο Ντέντι στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα έκανε το 67-71, με τον ίδιο παίκτη να διαμορφώνει το 70-73 για τον Κολοσσό Ρόδου με δύο εύστοχες βολές. Ο Γιάννης Καλαμπόκης με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 72-76 για τον Κολοσσό και ο Ντέντι πέτυχε το 72-78 με κάρφωμα.

Ο Κομποδιέτας έκανε το 78-78 για το Περιστέρι και ο Χάτεν αστόχησε στην τελευταία επίθεση του ματς, το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Γιάννη Καλαμπόκη ύστερα από δύο εύστοχες βολές να κάνει το 88-89 και ο Θορν με τρίποντο να διαμορφώνει το τελικό 91-89 για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-44, 62-62, 78-78κ.α., 91-89.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 15(2), Κομποδιέτας 12(1), Θορν 16(1), Κανονίδης 11(1), Μάντζαρης 3, Ουίλιαμς 12, Χάινς 4, Πέτρουλας 17(1), Μελισσαράτος 1.

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλής 5(1), Κουμπούρας 5, Χάτεν 20(1), Καλαϊτζής, Βουγιούκας, Καλαμπόκης 18(2), Ντέντι 20, Κουκουλάς 6, Λάνγκφορντ 6(1), Τσαλδάρης 9(1).