STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Πανελευσινιακός

Με τον Μιχάλη Τσαιρέλη να δίνει πολύτιμες λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 84-78 τον Πανελευσινιακό και έφτασε στην έβδομη συνεχόμενη νίκη του

Εβδομη συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ (ρεκόρ δεκαετίας)... Ο "Δικέφαλος" είναι αλήθεια πως αγχώθηκε καθώς ο Πανελευσινιακός είχε τρομερή ευστοχία στα τρίποντα (16/28) αλλά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 84-78.

"Κλειδί" των "ασπρόμαυρων" ήταν ο Μιχάλης Τσαιρέλης που έπαιξε πολύ καλά στο τελευταίο δεκάλεπτο (σε αυτό το διάστημα πέτυχε 10 πόντους).

"Πλήγωνε" τον ΠΑΟΚ ο Λιακόπουλος

Στο ξεκίνημα του αγώνα ΠΑΟΚ και Πανελευσινιακός ήταν μαζί στο σκορ (7-7- στο 3'), με τον "Δικέφαλο" να προσπαθεί να ξεφύγει, να βρίσκει σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι αλλά λόγω της κακής άμυνας του οι φιλοξενούμενοι να είναι σε απόσταση αναπνοής (13-11 στο 5') έχοντας ως μεγαλύτερο "πονοκέφαλο" τους τον Τσαιρέλη (έξι πόντους μέχρι εκείνη την ώρα).

Οι φιλοξενούμενοι μετά το 17-13 αντέδρασαν, με σερί 0-6 πέρασαν μπροστά με 17-19 και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν "πάνω" με έναν πόντο (20-21), με τον Λιακόπουλο να είναι εξαιρετικός (επτά πόντους και τρεις ασίστ).

"Ανέβηκε" ο ΠΑΟΚ

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 26-23 στο 13', για να... αναλάβει μετά ο Χαραλαμπίδης και να κάνει το 28-23 με τον "Δικέφαλο" έτσι να έχει κάνει ένα σερί 6-0 μετά το 22-23. Ο έμπειρος γκαρντ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 32-34 στο 15' και το επιμέρους σερί έτσι να διευρύνεται σε 10-1. Εχοντας καλές συνεργασίες ο Πανελευσινιακός μείωσε σε 36-31, οι "ασπρόμαυροι" πάντως βελτιώθηκαν κάπου εκεί, "γράφτηκε" στο 19' το 41-31 και τελικά το ημίχρονο έληξε με 43-37 με εντυπωσιακό τρίποντο του Τσιάκου.

"Πυροβολούσε" από το τρίποντο ο Πανελευσινιακός

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και συγκεκριμένα στο 21' ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +8 (48-40) και 51-43), με τους φιλοξενούμενους να είναι εύστοχοι από τα 6.75 και να μειώνουν έτσι σε 51-46. Ο "Δικέφαλος" αντέδρασε και προηγήθηκε με 13 πόντους (59-46 στο 23') με δύο συνεχόμενα τρίποντα από ΜακΓκραθ και Χαραλαμπίδης. Ο "Δικέφαλος" έδειχνε πια να έχει βρει για τα καλά ρυθμό και έκανε το 61-46 με σερί 10-0 μετά το 51-46. Ο Πανελευσινιακός πάντως εκμεταλλευόμενος το μακρινό σουτ και συγκεκριμένα τρίποντα "κατέβασε" την διαφορά (64-57) και με καλάθι του Τσιάκου (οχτώ πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) διαμορφώθηκε το 64-59. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 64-62 (7/9 τρίποντα μετά το 20') και στο 30' το σκορ ήταν 67-62.

Εδωσε ώθηση ο Τσαιρέλης

Με τον Τσαιρέλη στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου να δίνει βοήθειες αμυντικά και επιθετικά ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 72-65. Ο ίδιος διαμόρφωσε και το 75-67 (11 πόντους) και ο Παπανικολάου με νέο τρίποντο "έγραψε" το 75-70. Στο 35΄ διαμορφώθηκε το 77-70, με τον Τσαιρέλη στην συνέχεια να κάνει το 80-72 και κάπου εκεί να φαίνεται πως το ματς έχει "τελειώσει" για τον "Δικέφαλο". Αν και ΠΑΟΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, κέρδισε με 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-37, 67-62, 84-78

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 5, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 17 (3), ΜακΓκραθ 17 (4), Τσαιρέλης 16, Δέδας, Μαργαρίτης 11, Παπαδόπουλος 10, Κάλλες, Χαριτόπουλος 6.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 3, Παπανικολόπουλος 10 (3), Παπανικολάου 14 (4), Δημάκος, Μαγκουνής 2, Λιακόπουλος 19 (3), Δεληγιάννης 6, Καμπ 9 (3), Τσιάκος 11, Μαντζιώρης, Αβραμίδης 4.