STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 52-65

Έστω κι αν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός είχε Σπανούλη και Χάινς στα κρίσιμα σημεία και τελικά επικράτησε 65-52 του ΠΑΟΚ στο ματς που ολοκλήρωσε την 1η αγωνιστική

Το μοναδικό "διπλό" της αγωνιστικής πέτυχε ο Ολυμπιακός ο οποίος μπορεί να μην εντυπωσίασε στην πρεμιέρα αλλά έκαμψε με σκορ 65-52 την αντίσταση του ΠΑΟΚ.

Έτσι, οι παίκτες του Ίβκοβιτς ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο ελληνικό πρωτάθλημα σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός είχε πολλές απουσίες. Πλην των τραυματιών Παπαδόπουλου, Χάινς, Πελεκάνου, Βασιλόπουλου δεν αγωνίστηκε ούτε ο Ματ Χάουαρντ παρ' ότι βρισκόταν στην τελική 12άδα.

Για μία ακόμα φορά αποδείχθηκε ότι ο Βασίλης Σπανούλης θα είναι το βαρόμετρο για τη φετινή ομάδα. Όταν ανέβασε την απόδοσή του ο Ολυμπιακός ξέφυγε, ενώ όταν κουράστηκε και πήγε στον πάγκο για μερικές ανάσες, οι "ερυθρόλευκοι" αντιμετώπισαν επιθετικό πρόβλημα.

Στην άμυνα πάντως ήταν πιεστικοί. Όποιος κι αν έμπαινε στο παρκέ είχε μεγάλη διάθεση, κάτι που αποτέλεσε το μεγάλο τους ατού στο παιχνίδι και φαίνεται από τους 52 πόντους που δέχτηκε.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βασίλης Σπανούλης 18 πόντους, ενώ με 16 τον ακολούθησε ο Χάινς που μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Από τον ΠΑΟΚ οι Στίγκερς, Γκόρι, Ντικούδης είχαν όλοι από 11 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τους Άντιτς, Μάντζαρη, Γκετσεβίτσιους, Γλυνιαδάκη και Παπανικολάου κι έδειχνε να έχει ένα μικρό θέμα στις δύο ρακέτες. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-4 στο 4ο λεπτό του αγώνα όμως ακολούθησε ένα σερί 5-0 των "ερυθρολεύκων" και πήραν το προβάδισμα (8-9). Κάποιες βεβιασμένες ενέργειες των παικτών του Ίβκοβιτς έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 17-12 και 19-14.

Τελικά, ο Πρίντεζης μείωσε παροδικά, αλλά ο Στίγκερς με ένα εκπληκτικό τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου έκανε το 22-16 του α' δεκαλέπτου. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν χάσει κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (14-7) ενώ ήταν και πολύ άστοχος από τα 6.75μ. με 0/4 σουτ τριών πόντων.

Στη β' περίοδο, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και με 9 πόντους διαφορά (25-16) παίζοντας καλά στο ξεκίνημα. Ένα γρήγορο 5-0 από τον Ολυμπιακό μέσα σε 10'' (25-21) αφύπνισαν τους "ερυθρολεύκους" οι οποίοι έδειξαν πιο ψύχραιμοι, έκλεισαν τους διαδρόμους τους και με αιχμή του δόρατος τον Βασίλη Σπανούλη (12π.) πέρασαν μπροστά στο σκορ με 25-30.

Τα λάθη πάντως δεν έλειπαν και από τον Ολυμπιακό και μετά από βήματα που έκανε ο Σλούκας τα άκουσε για τα καλά από τον προπονητή του ο οποίος ζητούσε συγκέντρωση και καθαρό μυαλό. Με επιθετικό ριμπάουντ ο Σπανούλης έγραψε 29-33 στο 19' ενώ ο Μάντζαρης με ένα παλικαρίσιο τρίποντο στα 3'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με +6 (30-36).

Γρήγορο σερί και καλή άμυνα

Ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, έφερε τον Ολυμπιακό μέσα σε ένα δίλεπτο στο +12 καθώς ο Μάντζαρης έγραψε με λέι απ το 30-42 στο 1.48'' μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Μαρκόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ άμεσα και ζήτησε πίεση από τους παίκτες του, όμως αντί γι' αυτούς οι "ερυθρόλευκοι" έσφιξαν την άμυνά τους στα επόμενα λεπτά.

Τελικά, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα επιμέρους 13-2 μέσα σε ένα εξάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (32-49). Ο Ίβκοβιτς έβγαλε τους Σπανούλη και Χάινς από την πεντάδα και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε πλησιάζοντας σε 43-49 μετά από ένα σερί 11-0 που τον "ξεμπούκωσε" επιθετικά. Ο Γκετσεβίτσιους με 1/2 βολές ξεκόλλησε την ομάδα του από τους 49 πόντους και έγραψε το 43-50 του 30ου λεπτού.

Στο δ' δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα. Πάντως, ο Ολυμπιακός με τους Σπανούλη και Χάινς αύξησε την υπέρ του διαφορά στους 11 πόντους (43-54) και τίποτα δεν έδειχνε ικανό να αλλάξει. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει δύο φορές στους 7 (47-54, 50-57), με τη δεύτερη στο 38'. Η καλή του άμυνα έδωσε στον Ολυμπιακό την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 30-36, 43-50, 52-65

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 7(1), Στίγκερς 11(1), Αράπης, Γκόρι 11, Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 7, Αντριουσκεβίτσιους, Ράιτ 5(1), Γιαννακίδης, Καλλές.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 16, Άντιτς 2, Σπανούλης 18(2), Κέσελ 2, Γκετσεβίτσιους 3, Γλυνιαδάκης 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 3(1), Μάντζαρης 7(1), Σλούκας, Κατσίβελης.