STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Μαρούσι 86-82

Μετά από συγκλονιστικό ματς στο οποίο το Μαρούσι φλέρταρε με την πρώτη του νίκη, ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση των μαχητικών αντιπάλων του με σκορ 86-82. Νέα σαραντάρα ο Κόμματος

Ο ΠΑΟΚ έστω κι αν έπαιξε με τη... φωτιά στο τέλος κατάφερε να επιβληθεί του μαχητικού Αμαρουσίου που πάλεψε σκληρά, αλλά στο τέλος υπέστη την 16η ήττα του στο πρωτάθλημα με σκορ 86-82.

Στα 12'' πριν το τέλος ο Άλεξιτς με 2/2 βολές έκανε το 84-80 και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ, ενώ στα 5'' ο Καλαμπόκης έγραψε το τελικό 86-82. Νωρίτερα ο Κόμματος με βολές είχε μειώσει (84-82), ωστόσο η δική του εξαιρετική απόδοση δεν στάθηκε ικανή να χαρίσει στο Μαρούσι το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Νέστορας Κόμματος τελείωσε το ματς με 40 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 42 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, πραγματοποιώντας μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση. Το Μαρούσι σε ένα ματς που έπαιξε χωρίς τον Γιάννη Γκαγκαλούδη πάλεψε όλες τις φάσεις, έπαιξε με πάθος και πέφτει με ψηλά το κεφάλι τουλάχιστον σε αγωνιστικό επίπεδο.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να επιβάλει το ρυθμό του και στο τέλος μίλησε η ψυχραιμία του Γιάννη Καλαμπόκη από τη γραμμή. Πλήγμα για τους "ασπρόμαυρους" ήταν η αποβολή του Δήμου Ντικούδη με 5ο φάουλ στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης κι ενώ ήταν πολύ καλός. Στο τέλος μίλησε ο Ντούβνιακ ο οποίος με βολές κι ένα τρίποντο κράτησε την ομάδα του όταν έπρεπε.

Ο αγώνας:

Το Μαρούσι παίζοντας χωρίς τον Γιάννη Γκαγκαλούδη, έπαιξε αμυντικά στο ξεκίνημα του αγώνα, προκειμένου να περιορίσει τον ΠΑΟΚ και να μην του επιτρέψει να τρέξει εκμεταλλευόμενος την έδρα του. Το 11-12 που έγραψε ο Τσόντζος έγινε 16-12 με σερί 5-0 που έτρεξαν οι γηπεδούχοι. Με τον Άλεξιτς να παίρνει επιθετικές προσπάθειες, ο ΠΑΟΚ διατήρησε μία μικρή διαφορά (21-17), ωστόσο ο νεαρός Αγραβάνης έγραψε το 22-25 του δεκαλέπτου με 2/2 βολές.

Η συνέχεια, βρήκε τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 10-2 και να ξεφεύγουν με 32-27 στο 13'. Πάντως, το Μαρούσι αντέδρασε αμέσως και με όπλο την άμυνα του κατάφερε να μειώσει σε 35-33 με καλάθι και φάουλ του Δεμερτζή στο 17'. Ωστόσο, δύο αντιαθλητικά φάουλ συν μία τεχνική ποινή που χρεώθηκε στο Μαρούσι έστειλαν τους παίκτες του στον ΠΑΟΚ στις βολές. Ο Καλαμπόκης έγραψε το 44-38 του ημιχρόνου.

Είχε Κόμματο το Μαρούσι

Αν περίμενε κανείς ότι ο Μαρούσι θα... ξεφούσκωνε λόγω απουσίας λύσεων, γελάστηκε. Οι παίκτες του Νίκου Λινάρδου έπαιζαν με μεγάλο πάθος, κάτι που ήταν ιδιαίτερα εμφανές. Με τρίποντα των Νικολαϊδη και Κόμματου, ροκάνισε τη διαφορά (46-43, 48-46), ενώ ο πρώτος έδωσε μάλιστα και το προβάδισμα στην ομάδα του (48-49).

Ο ΠΑΟΚ έμεινε για τρία λεπτά άποντος, ενώ στο 27' ο Ντικούδης χρεώθηκε με το 4ο φάουλ του και πέρασε στον πάγκο. Ο Κόμματος έγραψε το 59-64 του 30ου λεπτού και συνέχιζε να κρατάει μόνος του ζωντανή την ομάδα του έχοντας 32 πόντους!

Στο δ' δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ του Αμαρουσίου ανέβηκε ακόμα και στο +7 (61-68), ενώ στο 33' ο Ντικούδης χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ και πέρασε οριστικά στον πάγκο. Ωστόσο, κάπου εκεί οι παίκτες του Λινάρδου έχασαν τη συγκέντρωσή τους και ο ΠΑΟΚ πλησίασε (67-68). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν σε δύο συνεχόμενες περιπτώσεις και ο Ακεψιμαϊδης με δύο λέι απ έκανε το 70-75 στο 36'.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 76-76 με τον Ντούβνιακ και πήραν μάλιστα στο 39' και το προβάδισμα με τρίποντο του ίδιου για το 80-78. Ο Κόμματος έγραψε το 80 όλα και στη συνέχεια το ματς πήγε στη ρουλέτα των ελευθέρων βολών. Οι Καλαμπόκης, Άλεξιτς ήταν ψύχραιμοι και τελικά ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 44-38, 59-64, 86-82

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Στίγκερς, Αράπης, Άλεξιτς 15, Ντούβνιακ 10, Ντικούδης 13, Καλαμπόκης 16(2), Πέτγουεϊ 2, Παππάς 8, Γιαννακίδης 12(4), Καλλές 5, Καλαμπάκας 3, Τσακαλέρης 2.

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου, Δεμερτζής 7, Νικολαϊδης 12(4), Ακεψιμαϊδης 13, Τσόντζος 6, Κόμματος 40(7), Καλογιαννίδης, Αγραβάνης.