STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 69-59

Σε ένα δυνατό παιχνίδι ο Πανιώνιος επικράτησε στη Νέα Σμύρνη του ΠΑΟΚ με 69-59 και σημείωσε την 12η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Πανιώνιος μετά το πρώτο δεκάλεπτο επέβαλε το παιχνίδι του απέναντι στον ΠΑΟΚ και έφτασε στη νίκη στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 69-59.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με αυτόν τον τρόπο πήραν το δωδέκατο φετινό τους θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς από τον Πανιώνιο σημείωσε 12 πόντους, ενώ 10 είχε ο Μπίλι Κις. Για τον ΠΑΟΚ οι Δήμος Ντικούδης και Νίκος Παππάς στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του των Θεσσαλονικιών είχαν από 10.

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Πανιώνιο, επιβάλλοντας το παιχνίδι του στα πρώτα λεπτά του ματς. Κάτι που οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφεραν, καθώς ο Γιάννης Καλαμπόκης θα κάνει το 2-6 για τους φιλοξενούμενους στο 2ο μόλις λεπτό.

Οι γηπεδούχοι, πάντως θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα ισοφαρίσουν με καλάθι του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς (8-8). Ο Δήμος Ντικούδης στο 7' θα κάνει με 1/2 βολές του 8-9, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με δύο πόντους από τον Καββαδά (10-11).

Στη συνέχεια, όμως και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου τα πράγματα θα αλλάξουν. Ο Πανιώνιος με επιμέρους σκορ 8-0 θα αποσπαστούν με επτά πόντους του ΠΑΟΚ (18-11) στο 12', ενώ ο Μάριος Μπατής θα σημειώσει το 20-13 για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης.

Ο ΠΑΟΚ θα αντιδράσει και μετά το τρίποντο του Παραγιού που θα ανεβάσει την διαφορά στους 11 πόντους (28-17) για τον Πανιώνιο θα πλησιάσει στους έξι πόντους (28-22), έπειτα από τρίποντο του Δήμου Ντικούδη. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα συντηρήσουν την διαφορά απέναντι στον ΠΑΟΚ και θα καταφέρουν να κλείσουν το ημίχρονο με 34-28.

Διατήρησε το προβάδισμα

Ο Πανιώνιος διατήρησε το προβάδισμα του και στην τρίτη περίοδο. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πλησιάσει τους γηπεδούχους, όμως οι Νεοσμυρνιώτες με τρίποντο του Ντίμπλερ θα κάνουν το 44-34 στο 23' κόντρα στους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου.

Στη συνέχεια τέσσερις πόντοι από τον Γιάνκοβιτς και ένα τρίποντο από τον Ντίμπλερ θα ανεβάσουν την διαφορά στους 15 πόντους για τον Πανιώνιο στο 29' (52-37). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να προηγείται με 54-41 των Θεσσαλονικιών.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να γυρίσει την εις βάρος του διαφορά. Με κύριο, λοιπόν εκφραστή των επιθέσεων τον Γκίντενς οι φιλοξενούμενοι θα μειώσουν σε 56-47, επτά λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Πανιώνιος συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και θα καταφέρει να φτάσει στη δωδέκατη νίκη του τη φετινή σεζόν, καθώς θα επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 69-59. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα διατηρηθούν με αυτόν τον τρόπο στην τέταρτη θέση σε απόσταση... αναπνοής από τον Κολοσσό Ρόδου.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 34-28, 54-41, 69-59.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 6(2), Κις 10(2), Αθανασούλας, Ντίμπλερ 9(3), Μπατής 8, Γιάνκοβιτς 12, Καββαδάς 8, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 4, Νάτζφεϊ 2, Μπόισα 2, Παραγιός 8(1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκίντενς 6, Στίγκερς 4, Αράπης, Άλεκσιτς 10, Ντικούδης 13(2), Καλαμπόκης 2, Πέτγουεϊ 5, Παππάς 10(1), Γιαννακίδης, Καλλές 6, Καλαμπάκας 3(1).