STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών 80-78

Τρελός Παππάς τους... νίκησε! Ο Νίκος Παππάς σε ένα συναρπαστικό ματς με εναλλαγές στο σκορ σημείωσε 33 πόντους και με καλάθι στο τέλος χάρισε στον Πανιώνιο τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα.

Σε συναρπαστικό παιχνίδι ο Πανιώνιος νίκησε στη Νέα Σμύρνη τον Απόλλωνα Πατρών με 80-78, έπειτα από καλάθι του Νίκου Παππά στην εκπνοή.

Με αυτόν τον τρόπο οι Νεοσμυρνιώτες πέτυχαν την 18η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ και την 11η εντός έδρας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανιωνίου ήταν για ακόμα μία φορά ο Νίκος Παππάς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους σε 35 λεπτά χρόνου συμμετοχής, έχοντας 13/14 βολές, 7/11 δίποντα, 2/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε έστω και δύσκολα να διατηρήσει το προβάδισμα του με 35-32, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 57-56 για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Στην τέταρτη περίοδο, όμως ο Απόλλωνας μετά από το 61-56 του Πανιωνίου στο 33ο λεπτό κατάφερε με σερί 11-0 να βρεθεί στο +6 (61-67). Σε εκείνο το σημείο ο Νίκος Παππάς πήρε στις πλάτες του την ομάδα του, ισοφάρισε σε 78-78 με δύο βολές και χάρισε, ύστερα από κόψιμο του Μίλμπουρν στον Αργυρόπουλο τη νίκη στον σύλλογο της Νέας Σμύρνης με 80-78, έπειτα από πάσα του Βλαδήμιρου Γιάνκοβιτς.

Εκτός από τον Παππά, οι Γιάνκοβιτς, Μπούκερ είχαν από 11 πόντους για τους γηπεδούχους και από τον Απόλλωνα Πατρών ο ΜακΚόλουμ είχε 22, ο Κλάιμπερ 17 και οι Αργυρόπουλος, Γκραντ από 12.

Ο αγώνας:

Ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Μπούκερ έκανε το 6-5, ενώ ο ΜακΚόλουμ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 6-7, με τον Γιάνκοβιτς να σημειώνει το 9-7 για τους γηπεδούχους. Ο Μπατής έκανε το 12-10 για τον Πανιώνιο, ενώ ο Μπούκερ σημείωσε το 13-12 στο έβδομο λεπτό. Ο Ζαφίρης με τρίποντο έκανε το 13-15 για να πετύχει ο Τέρνερ το 21-16 για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια, όμως ο Πανιώνιος έκανε την αντεπίθεση του και με δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Νίκο Παππά πλησίασε στον πόντο (29-30). Ο Μπούκερ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 19ο λεπτό για να σημειώσει ο Παππάς το 33-30. Ο Γκραντ μείωσε σε 33-32, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 35-32, έπειτα από καλάθι του Μπούκερ.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Νίκο Παππά να κάνει το 42-40 και τον ΜακΚόλουμ να ισοφαρίζει σε 42-42. Ο Μπούκερ σημείωσε το 45-44 και ο ΜακΚόλουμ ξανά για τον Απόλλωνα έφερε τους φιλοξενούμενους στον πόντο (51-50). Ο Αθηναίου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 54-50 και ο Παππάς με δύο εύστοχες βολές έπειτα από το 55-55 του Αργυρόπουλου πέτυχε το 57-55 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 57-56, έπειτα από 1/2 βολές του Έλληνα γκαρντ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Πανιώνιος κατάφερε με τον Μίλμπουρν να αποσπαστεί με 61-56, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Απόλλωνας με... αιχμή του δόρατος τον Κλάιμπερ έκανε σερί 11-0 και πέρασε μπροστά με 67-61 στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης, πάντως με καλάθι του Νίκου Παππά πλησίασε στο 38' στον πόντο (68-69). Παρόλα αυτά, ο Αργυρόπουλος με σουτ δύο πόντων έκανε το 68-71, αλλά ο Παππάς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική ισοφάρισε σε 71-71. Ο Κλάιμπερ έκανε το 71-73, με τον Παππά να ισοφαρίζει σε 73-73. Ο Αργυρόπουλος πέτυχε το 73-75 για να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους ο Νίκος Παππάς με 76-75. Ο Αργυρόπουλος με καλάθι και φάουλ σημείωσε το 76-78. Ο Παππάς με 2/2 βολές έκανε το 78-78, ενώ ύστερα από κόψιμο του Μίλμπουρν στον Αργυρόπουλος πέτυχε το 80-78 μετά από πάσα του Γιάνκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-32, 57-56, 80-78.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν, Αθηναίου 7(2), Κις, Μίλμπουρν 9(1), Αθανασούλας 5, Μπατής 3(1), Γιάνκοβιτς 11(2), Καββαδάς, Παππάς 33(2), Αγραβάνης 1, Μπούκερ 11.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 22, Αργυρόπουλος 12, Καπερώνης, Γκραντ 12(1), Θανόπουλος, Πέτροβιτς 6(1), Πελεκούδας, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 17(5), Ζαφίρης 3(1), Τέρνερ 6, Κρόλο.