STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος-Κολοσσός: 76-92

Ο Κολοσσός δοκίμασε μία την άμυνα ζώνης, δεν είδε προκοπή. Τη δοκίμασε και δεύτερη και έτρεξε επί μέρους 21-9 στην τρίτη περίοδο, οπότε κρίθηκε επί της ουσίας το 92-76 επί του Πανιωνίου, στη Νέα Σμύρνη.

Όπως και στο ματς Κυπέλλου με τον Απόλλωνα Πάτρας, οι μικροί του Πανιωνίου ήταν ανταγωνιστικοί έως το ημίχρονο της πρεμιέρας με τον Κολοσσό (40-50), με τον Μάικλ Τζέιμς να κάνει ένα βήμα μπροστά για τον Κολοσσό στην τρίτη περίοδο (μετά το 47-56), να εκτελεί και να απομακρύνει την παρέα του. Και αν οι “κυανέρυθροι” δεν παραιτήθηκαν της προσπάθειας (φευ), η διαφορά στην εμπειρία είχε κάνει ήδη τη διαφορά.

Την παράσταση έκλεψε ο γεννημένος το 1999, Δημήτρης Μωραΐτης, που πέτυχε 15 πόντους (είχε 12 στο ημίχρονο), ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι πρώτοι σκόρερ των "κυανέρυθρων" ήταν ο 18χρονος Δημήτρης Σταμάτης (16π) και ο 18χρονος Σωτήρης Μπιλής (15π).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τζέιμς σκόραρε έντεκα πόντους στην τρίτη περίοδο, όταν έγιναν όλα πιο ξεκάθαρα. Στο 12-0 που απομάκρυνε τους Ρόδιους, πρόσφερε 8π. (ντράιβ στην μπέιζλαϊν και δυο τρίποντα). Μάλιστα άγγιξε το τριπλ-νταμπλ έχοντας συνολικά 26 πόντους (6/10 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ!

Ο αριθμός

Το επί μέρους 21-9 της τρίτης περιόδου ήταν που έκανε τη διαφορά και είχε ως βάση την άμυνα ζώνης, μαζί με τη διαφορά εμπειρίας μεταξύ των ομάδων.

Πού κρίθηκε

Στο 12-0 της τρίτης περιόδου, όταν το 47-58 (26.40) εξελίχθηκε σε 47-68 (29'), με την άμυνα ζώνης των νησιωτών να αφήνει τα σουτ από την περιφέρεια στον Πανιώνιο. Αλλά εν αντιθέσει με τα 6/11 της β' περιόδου, στην τρίτη πράξη δεν μπήκαν.

Ο Πανιώνιος παρουσιάστηκε όπως και στο Κύπελλο, με τη μόνη διαφορά ότι στο ρόστερ είχε προστεθεί ο Κουκουλάς. Ο Παπαχατζής επέλεξε για την εκκίνηση τους Πετρόπουλο, Σπυρόπουλος, Μοτσενίγο, Σταμάτη και Μπιλή, με τον τελευταίο να μειώνει σε 7-8 (3.20), με γκολ-φάουλ, ενώ ήταν και αυτός που διαμόρφωσε το 12-19, με φόλοου στο 6.38''.

Οι Ρόδιοι είχαν το πάνω χέρι, λόγω της εμπειρίας τους, με χαρακτηριστικότερη φάση όλων αυτή των τεσσάρων φόλοου, έως την ολοκλήρωση του Μπούλιαν (7-10, 4'). Έως το 13-26 του 10', οι γηπεδούχοι δεν είχαν ευστοχήσει σε τρίποντο, με τους φιλοξενούμενους να τοποθετούνται καλύτερα μέσα στη ρακέτα και παίρνουν το πάνω χέρι. Όταν άρχισαν τα τρίποντα, ήταν που ο Πανιώνιος βρήκε την ευκαιρία να μειώσει.

Να σημειωθεί πως οι παίκτες του Κουταλιανού έπαιξαν και άμυνα ζώνης, που ωστόσο δεν ήταν και τόσο αποτελεσματική, όπως αποδεικνύουν τα 6/11 τριπ. της β' περιόδου, για τους “κυανέρυθρους”. Τα περισσότερα εξ αυτών ήταν ελεύθερα και έτσι “μαζεύτηκε” η διαφορά (24-34, 14.20) που είχε φτάσει τους 16π. (16-32, 11.55). Ο Μπούλιαν και ο Τσάμης ηγήθηκαν του 27-43 (16.41), με τον Σμιθ να μοιράζει τέσσερις τάπες στη β' περίοδο. Οι μικροί του Πανιωνίου συνέχισαν την καλή δουλειά στην άμυνα και μείωσαν σε 40-50, στο ημίχρονο. Το αρνητικό ήταν πως ο Σπυρόπουλος είχε τρία φάουλ.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με σερί άστοχων τρίποντων για τον Κολοσσό, που έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 44-50. Ο Στεφανίδης έκανε... σεφτέ για το β' μισό στο 23.30 (44-52), με τους “κυανέρυθρους” να πληρώνουν την απειρία τους με λάθη -έφτασαν τα 11, αν και οι νησιώτες... προηγούνταν με 13- και με τη δυνατότητα που είχε ο Μπούλιαν να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, έως το 44-56 (25', έφτασε τους 14π.).

Ο Κολοσσός παρουσίασε κάποια δείγματα ελλειπούς συγκέντρωσης (για παράδειγμα, φόλοου του Λίντεν... χτύπησε στο κάτω μέρος της στεφάνης), με την άμυνα ζώνης να είναι η λύση. Τα διαδοχικά άστοχα σουτ των Νεοσμυρνιωτών, διαδέχονταν καλάθια των Ρόδιων. Ο Τζέιμς είχε οκτώ σερί, ο Τσάμης πρόσθεσε ένα τρίποντο και έτσι φτάσαμε στο 47-67 (28.40), πριν το 49-71 του 30'.

Μετά το 58-80 (33.08), οι Μπιλής, Πετρόπουλος και Σταμάτης εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία των αντιπάλων τους, για να τρέξουν σερί 8-0 (66-80, 35.10), που ο Τζέιμς φρόντισε να μην έχει συνέχεια.