STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανελευσινιακός - Ολυμπιακός 76-94

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ολυμπιακός σημείωσε την ενδέκατη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα κόντρα στον Πανελευσινιακό με 94-76 στο ντεμπούτο του Γκιόργκι Σερμαντίνι.

Την ενδέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Πανελευσινιακού με 94-76.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στους "ερυθρόλευκους" κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν την απόδοση τους στη συνέχεια και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τον Ολυμπιακό ο Γιώργος Πρίντεζης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, σημειώνοντας 20 πόντους 1/1 βολές, 8/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Ο Γκετσεβίτσιους είχε 13 και από 10 οι Περπέρογλου, Άντιτς. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των "ερυθρολεύκων" είχε 5 πόντους με 3/4 βολές, 1/4 δίποντα, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ.

Για τον Πανελευσινιακό ο Γιώργος Τσιάκος σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Νίκος Παπανικολόπουλος και ο Νίκος Λιακόπουλος είχαν από 17.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του απέναντι στον Πανελευσινιακό στο ντεμπούτο του Γκιόργκι Σερμαντίνι με τη φανέλα των "ερυθρολεύκων". Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μπροστά στο σκορ με 18-19 για να κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο στο +3 (18-21), ύστερα από καλάθι του Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος βρισκόταν σε καλή κατάσταση.

Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν. Οι Πειραιώτες διατηρούσαν το προβάδισμα της αναμέτρησης και με τον Στράτο Περπέρογλου προηγήθηκαν με 18-23 της ομάδας του Γιώργου Σκαραφίγκα. Ο Δεληγιάννης για τους γηπεδούχους με 1/2 βολές μείωσε σε 19-23, αλλά ο Πέρο Άντιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους.

Ο Έισι Λο έκανε το 19-28, με τον Άντιτς και πάλι να σημειώνει το 22-30. Ο Γιώργος Τσιάκος πέτυχε το 34-27, σε μία προσπάθεια του Πανελευσινιακού να μειώσει, όμως ο Κώστας Σλούκας λίγο αργότερα με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους για τον Ολυμπιακό (27-37). Ο Άντιτς έκανε το 33-41 για τους Πειραιώτες και ο Περπέρογλου με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους για τους φιλοξενούμενους (33-43).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησαν το προβάδισμα τους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 45-38 για τους "ερυθρόλευκους", έπειτα από καλάθι του Κώστα Σλούκα.

Ανέβασε την απόδοση του...

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι του και με τον αρχηγό του, τον Βασίλη Σπανούλη έκανε το 53-43 στο 24ο λεπτό. Ο Μαυροειδής ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (43-55), με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν χωρίς δυσκολίες τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Τσιάκος με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 48-61 και ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους σημείωσε το 48-63.

Ο Κώστας Παπανικολάου με δύο βολές πέτυχε το 50-63, ενώ ο Νίκος Παπανικολόπουλος έκανε το 52-63, αλλά ο Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους 13 (52-65), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 67-52, ύστερα από καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του και με τον Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων έκανε το 75-60. Ο Σερμαντίνι ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους (76-60), ενώ ο Λιθουανός γκαρντ με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 79-62 και ο Νίκος Παπανικολόπουλος λίγο αργότερα μείωσε σε 56-81 για τον Πανελευσινιακό.

Έτσι, ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Πανελευσινιακό στο κλειστό του Περιστερίου με 94-76, σημειώνοντας την ενδέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-45, 52-67, 76-94.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 3(1), Παπανικολόπουλος 17(3), Παπανικολάου, Δημάκος, Μαγκουνής 10(1), Λιακόπουλος 17, Δεληγιάννης 3, Καμπ 4, Τσιάκος 18(1), Μαντζιώρης, Αβραμίδης 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς, Λο 6, Άντιτς 10(2), Σπανούλης 8, Περπέρογλου 10, Σερμαντίνι 5, Σλούκας 8(1), Μαυροειδής 6, Γκετσεβίτσιους 13(3), Πρίντεζης 20(1), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 5(1).