STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανελευσινιακός - Ηλυσιακός 96-84

Ο Πανελευσινιακός ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε εντός έδρας του Ηλυσιακού με 96-84.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πανελευσινιακός στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς επικράτησε του Ηλυσιακού με 96-84.

Οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα παρά την προσπάθεια του Ηλυσιακού στην τρίτη περίοδο κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Από τον Πανελευσινιακό ο Νίκος Λιακόπουλος σημείωσε 24 πόντους, ενώ ο Νίκος Παπανικολόπουλος πρόσθεσε 18. Για τον Ηλυσιακό ο Σκοτ είχε 15 πόντους.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Παπανικολάου ύστερα από 1/2 βολές να κάνει το 7-10 και να μειώνει για τον Πανελευσινιακό. Ο Παπανικολάου και πάλι θα είναι εκείνος που θα πετύχει το 9-10 για να δώσει ο Λιακόπουλος αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του Σκαραφίγκα στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Τζόουνς μείωσε στο καλάθι (14-12), προτού ο Τσιάκος κάνει το 16-12, ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 20-17. Το Περιστέρι με τον Αποστολίδη θα περάσει μπροστά στο σκορ (20-21) και ο Παπανικολάου θα δώσει για ακόμα μία φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (22-21).

Οι δύο εύστοχες βολές από τον Χάμπτον έκαναν το 22-23 για το Περιστέρι, ύστερα από φάουλ του Δεληγιάννη, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του ματς.

Στην δεύτερη περίοδο, όμως ο Πανελευσινιακός... πάτησε γκάζι και κατάφερε με τον Παπανικολόπουλο να πάρει διαφορά δέκα πόντων στον παιχνίδι στο 24ο λεπτό του παιχνιδιού (35-25). Ο Νίκος Χατζής έδωσε σημαντική "ανάσα" στην ομάδα του, καθώς ευστόχησε σε καλάθι, ενώ παράλληλα κέρδισε και το φάουλ (35-28).

Διατήρησε το προβάδισμα του

Ο Τσιάκος έκανε το 42-36, με τον Λιακόπουλο να ανεβάζει την διαφορά στους οκτώ πόντους (44-36). Για τον Ηλυσιακό ο Χατζής σημείωσε το 44-38 και ο Δεληγιάννης με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 46-38, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Πανελευσινιακός διατήρησε το προβάδισμα του. Ο Τσιάκος έκανε το 48-38, αλλά ο Ηλυσιακός με καλάθι του Τζόουνς και ο Σκοτ με δύο εύστοχα τρίποντα θα φέρουν την διαφορά στους δύο πόντους (48-46). Ο Παπανικολάου έκανε το 58-52, με τον Παραγυιό να μειώνει σε 58-54.

Ο Παπανικολάου σημείωσε το 60-54 για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων για τους γηπεδούχους, καθώς ο Σπανός με 2/2 βολές μείωσε.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα καταφέρουν να επιβάλουν το παιχνίδι τους κόντρα στον Ηλυσιακό, ο οποίος προσπαθούσε να βρει λύσεις και να μείνει κοντά στο σκορ. Παρόλα αυτά, ο Πανελευσινιακός θα είναι εκείνος που θα πάρει τη νίκη στο τέλος με 96-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-38, 60-58, 96-84.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 5 (1), Νίκου 7, Παπανικολόπουλος 18(4), Παπανικολάου 12(1), Δημακός 2, Λιακόπουλος 24(2), Δεληγιάννης 6, Καμπ 6, Τσιάκος 16, Αβραμίδης.

Ηλυσιακός (Παναγιωτόπουλος): Παππάς, Καυκής 1, Αράπης 10(2), Χάμπτον 15 (1), Αποστολίδης 13(1), Χατζής 7, Σπανός 6, Δορκοφίκης 5(1), Αντωνάκης, Σκοτ 15(3), Τζόουνς 8, Παραγυιός 4.