STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανελευσινιακός-Παναθηναϊκός 54-76

Την 14η του συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επιβλήθηκε εύκολα με 76-54 του Πανελευσινιακού, σε ένα ματς που βρέθηκε να προηγείται στο 8.30'' με 22-0!

Σε ένα παιχνίδι που κύριος στόχος ήταν να μοιραστεί ο χρόνος συμμετοχής και να ξεκουραστούν οι βασικοί παίκτες, ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του Πανελευσινιακού με σκορ 76-54 για την 15η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 14η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια και παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Ολυμπιακό και πλέον θα περιμένει με καλή ψυχολογία την Μπαρτσελόνα την ερχόμενη Παρασκευή (31/1).

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο Αργύρης Πεδουλάκης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής και πέρασε στο παρκέ μόλις για 9 λεπτά τον Διαμαντίδη, σε ένα παιχνίδι που ήταν το τρίτο μέσα σε 6 ημέρες. Το ίδιο συνέβη και με τους Γκιστ, Λάσμε, ενώ ο Νίκος Παππάς παρέμεινε για σχεδόν 25 λεπτά στο παιχνίδι, όντας εξαιρετικός (15 πόντους, όλους στο α' ημίχρονο).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Νίκος Παππάς τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, όντας πολύ ορεξάτος στο παιχνίδι του. Είχε 4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα. Μοναδικό μείον στη στατιστική του τα 4 λάθη του.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι 4/4 αιφνιδιασμοί του Παναθηναϊκού, την ίδια ώρα που η Ελευσίνα είχε 4/10, καθώς οι παίκτες του Σκαραφίγκα ήταν νευρικοί στο τελείωμα των φάσεων.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ουσιαστικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός με άμυνα καμικάζι κατάφερε να προηγηθεί με 22-0 και να κρατήσει άποντο μέσα στην έδρα του τον Πανελευσινιακό για 8,5 λεπτά.

Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί ο Αργύρης Πεδουλάκης ο οποίος ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Κάρι, Παππά, Διαμαντίδη, Ματσιούλις και Λάσμε. Ο Παναθηναϊκός παίζοντας εξαιρετική άμυνα κι εκμεταλλευόμενος το άστοχο ξεκίνημα των γηπεδούχων, βρέθηκε να προηγείται με 22-0 στο 8', έχοντας εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα. Το πρώτο καλάθι του Πανελευσινιακού πέτυχε ο Τέρνερ στο 1.30'' για το τέλος του δεκαλέπτου και οι Ελευσίνιοι έτρεξαν ένα 8-0 μέχρι το 10' (8-22), έχοντας μόλις 1/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα.

Η συνέχεια βρήκε την ομάδα του Σκαραφίγκα να προσπαθεί να αντιδράσει. Κατάφερε να μειώσει σε 16-28 στο 14' αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε αμέσως, κλείνοντας και πάλι την άμυνα του. Έτσι, έτρεξε ένα 8-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους (16-36). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τον Μελισσαράτο να μειώσουν και ο Μπατίστ έγραψε το 22-40, σε ένα παιχνίδι που ο Πεδουλάκης έκανε συνεχείς αλλαγές και δοκιμές σχημάτων. Πάντως, σε λιγότερο από 12 λεπτά αγώνα ο Παππάς κατάφερε να πετύχει 15 πόντους.

Το 22-40 μετατράπηκε σε 30-43 με τους παίκτες του Σκαραφίγκα να πλησιάζουν αρκετά, αλλά να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό των "πράσινων". Σταδιακά, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τον Κάρι να αναλαμβάνει για μία ακόμα φορά ρόλο στην επίθεση και έτσι η διαφορά επέστρεψε στα προηγούμενα επίπεδα της για να τελειώσει το δεκάλεπτο με το σκορ 36-58.

Στο δ' δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μαζέψουν κάπως τη διαφορά, αφού πρώτα εκείνη βρήκε τη μέγιστη τιμή της στο +24 (36-60). Έκτοτε ακολούθησε ένα 9-0 και το σκορ έγινε 45-60, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να κάνει παρατηρήσεις στους παίκτες του. Στο πεντάλεπτο πριν το τέλος του αγώνα, οι διαιτητές χρέωσαν με δύο τεχνικές ποινές τον πάγκο του Πανελευσινιακού και κάπου εκεί με τις 3/4 βολές του Ούκιτς, οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν ξανά.

Τα δεκάλεπτα: 8-22, 22-40, 36-58, 54-76

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 5(1), Παπαμακάριος 13(3), Αράπης, Ρος 3, Δημάκος, Τζόουνς 15(1), Μελισσαράτος 4, Τέρνερ 8, Μάντζαρης, Αβραμίδης 6, Χουχούμης.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Κάρι 13(3), Μπατίστ 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 6(1), Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης, Γκιστ 6, Παππάς 15(1), Γιάνκοβιτς 5(1), Ματσιούλις 9(2).