STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο-Παναθηναϊκός 77-83

Εντυπωσιακές φάσεις και όμορφο θέαμα από Παναθηναϊκό και Ρέθυμνο με τους "πράσινους" να φτάνουν δύσκολα στην τελική επικράτηση με 83-77, παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από το Διαμαντίδη που πέρασε στο παρκέ στο 25ο λεπτό

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα κόντρα στο Ρέθυμνο που και φέτος παίζει "run n' gun", αλλά όταν πέρασε στο παρκέ ο αρχηγός του, δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 83-77.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης μπήκε για πρώτη φορά στον αγώνα στο 24' και ενώ το σκορ ήταν 51-44. Έκτοτε οργάνωσε την επίθεση του Παναθηναϊκού κι έβγαλε πολλά εύκολα σουτ για τον ίδιο και τους συμπαίκτες του.

Θυμηθείτε εδώ το Live Blog του αγώνα Παναθηναϊκός-Ρέθυμνο

Μέχρι τότε, οι "πράσινοι" δεν είχαν προσανατολισμό στην επίθεση και αρκετά προβλήματα στην άμυνα. Απόρροια αυτών ήταν το Ρέθυμνο να βρίσκεται συνεχώς μπροστά στο σκορ και να διατηρεί μία διαφορά 7-9 πόντων.

Μέχρι που ο Πεδουλάκης αποφάσισε να περάσει στο παρκέ τον Δημήτρη Διαμαντίδη ο οποίος άλλαξε τη ροή του αγώνα, υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Αποστολίδη, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις, Σανγκ και Μπατίστ. Ωστόσο το σχήμα έδειχνε πολύ βαρύ και πολύ γρήγορα ο Πεδουλάκης άρχισε να κάνει αλλαγές. Ο Φώτσης πήρε τη θέση του Κινέζου στο 5 και οι "πράσινοι" πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (9-10). Μία τεχνική ποινή στον Πεδουλάκη από τον Σχινά για έντονες διαμαρτυρίες στο φάουλ που χρεώθηκε ο Λάσμε έδωσε την ευκαιρία στους Κρητικούς να ξεφύγουν με 5 (20-15), πριν ο Λάσμε γράψει το σκορ του α' δεκαλέπτου.

Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο έπαιξε ακόμα καλύτερο μπάσκετ, δυσκολεύοντας τον Παναθηναϊκό που έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει τους αντιπάλους του. Μετά το 22-22 του 12ου λεπτού οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 κι έγινε το σκορ 31-22. Η διαφορά παρέμεινε σ' αυτά τα επίπεδα (35-26, 37-28) με τον Αλεξάντερ να πετάει φωτιές επιθετικά και τους "πράσινους" να έχουν πολλά αμυντικά προβλήματα. Τα 8 λάθη του Ρεθύμνου έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 41-38 στο ημίχρονο.

Δαιμονιώδης ρυθμός στο β' ημίχρονο με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα, τους παίκτες να καρφώνουν, να κόβουν και να τρέχουν πάνω κάτω στο παρκέ. Ο ρυθμός ευνόησε το Ρέθυμνο που βρέθηκε να προηγείται με 51-44 στο 25', υποχρεώνοντας τον έξαλλο Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή, ο Διαμαντίδης πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ και άλλαξε το ρου του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός με 14-5 και 4 συνεχόμενα τρίποντο κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με τη λήξη του γ' δεκ. (56-58).

Από εκεί κι έπειτα, τα πράγματα είχαν αλλάξει υπέρ του Παναθηναϊκού... Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 68-60 και 70-63, ωστόσο οι Κρητικοί έμειναν ζωντανοί στο παρκέ. Με τους Χαρτ και Άρμπετ να σκοράρουν έξω από τα 6.75μ. το Ρέθυμνο πλησίασε στον πόντο (75-76) στο 39'. Μία καλή άμυνα από τον Φώτση κι ένα δικό του εύστοχο τρίποντο χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-38, 56-58, 77-83

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 17(3/6τρ.), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 4, Αγγελόπουλος 6, Προύιτ 5(1), Γκάμπριελ 13(1τρ., 9ριμπ.), Καλαμπόκης 5(1), Κανονίδης 2, Σίννης, Άρμπετ 12(2), Λάτοβιτς 1, Αλεξάντερ 10, Αντωνόπουλος.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Γιάνκοβιτς 5(1), Μπράμος 12(2/7τρ.), Σανγκ 2, Μπατίστ 8, Φώτσης 13(3/5τρ.), Διαμαντίδης 8(2/5τρ.), Αποστολίδης 5(1), Λάσμε 11, Ματσιούλις 13(1), Γκιστ 4, Παππάς 2.