STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Τρίκαλα 84-45

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε χωρίς δυσκολίες το εμπόδιο των Τρικάλων στο ΣΕΦ με 84-45. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιώργο Πρίντεζη, αγωνίστηκε ο Σέντρικ Σίμονς.

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την δέκατη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας των Τρικάλων με 84-45.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Από εκεί και πέρα, ο Σέντρικ Σίμονς (8π., 6ριμπ., 5κοψ. σε 18 λ.) πάτησε και πάλι παρκέ μετά από σχεδόν ένα μήνα, πραγματοποιώντας καλό παιχνίδι. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης αγωνίστηκε μόλις επτά λεπτά, με τον Έλληνα τεχνικό να ξεκουράζει τον γκαρντ του ενόψει της συνέχειας.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού στη νίκη επί των Τρικάλων. Ο Έλληνας φόργουορντ τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, ενώ μάζεψε και 12 ριμπάουντ.

Ο αριθμός

Τα Τρίκαλα είχαν 1/19 σουτ τριών πόντων, ποσοστό 5%.

Που κρίθηκε το ματς

Ο Ολυμπιακός έλεγξε από την αρχή το ματς και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και επέβαλε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι του απέναντι στην ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη. Οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχες βολές από τον Σέντρικ Σίμονς προηγήθηκαν με 11-0, ενώ ο Γιούινγκ μείωσε σε 11-2 για τα Τρίκαλα. Ο Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 14-2 στο έκτο λεπτό του αγώνα, με τον Γκρέιντζερ να μειώνει με 1/2 βολές σε 14-3.

Ο Μίρζα Μπέγκιτς με κάρφωμα έκανε το 16-3 και ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 18-3 στο όγδοο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το 20-3 και ο Έβανς μείωσε σε 20-5. Ο Περπέρογλου πέτυχε το 22-5, ο Γκρέιντζερ μείωσε σε 22-7 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 25-7, έπειτα από βολές του Κώστα Σλούκα. Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ με τον Σέντρικ Σίμονς να σημειώνει το 35-9 στο 14ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Γιούινγκ έκανε το 35-12, με τον Μπράιαντ Ντάνστον να κάνει το 37-15.

Ο Έισι Λο με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 39-15 και ο Πρίντεζης πέτυχε το 41-15, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και με καλάθι του Κώστα Σλούκα αποσπάστηκε με 29 πόντους των Τρικάλων στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης (49-20). Ο Γιούινγκ μείωσε σε 49-22 για να πετύχει ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων το 52-22 στο 25'. Ο Γκρέιντζερ μείωσε σε 54-24 και ο Έβανς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 54-25. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +34 (61-27).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο θετικό αποτέλεσμα και στο 10/10 στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ με 84-45.

Τα δεκάλεπτα: 25-7, 41-15, 61-27, 84-45.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Λο 8, Ντάνστον 2, Σπανούλης 3(1), Περπέρογλου 16(2), Παπαπέτρου 6(1), Σλούκας 8(1), Σίμονς 8, Μπέγκιτς 8, Πρίντεζης 22(2), Μάντζαρης 3(1), Κατσίβελης.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 10, Περούνισιτς, Γιούινγκ 10, Γιαννακίδης 2, Πέτροβιτς, Εκάκης, Γκρέιντζερ 12, Δεληγιάννης 2, Φουντάς, Νικολόπουλος 2, Γεωργάκης 4, Μουτακαμπίρ 3(1).