STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Ηλυσιακός 113-75

Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίσταση από τον Ηλυσιακό στα πρώτα είκοσι λεπτά, όμως στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση του και έφτασε εύκολα στην δέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα με 113-75 (video).

Ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Ηλυσιακό και κατάφερε να φτάσει στη δέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα με 113-75.

Ο σύλλογος των Ιλισίων προέβαλε αντίσταση στα πρώτα είκοσι λεπτά του ματς, όμως οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν στο τέλος να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Με αυτόν τον τρόπο, οι Πειραιώτες έφτασαν τις δέκα νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Γιώργος Πρίντεζης από τον Ολυμπιακό σημείωσε 24 πόντους, με τον Κώστα Παπανικολάου να προσθέτει 18. Για τον Ηλυσιακό ο Στόγκλιν πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, καθώς πέτυχε 32 πόντους με 7/9 βολές, 8/10 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Να αναφέρουμε ότι στο ματς απέναντι στον Ηλυσιακό έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού ο Γιώργος Γεωργάκης.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι, ενώ παράλληλα θέλησε να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας από τα πρώτα λεπτά κόντρα στον Ηλυσιακό. Ο Γιώργος Πρίντεζης, λοιπόν στο τέταρτο λεπτό του αγώνα σημείωσε το 11-3 για τους "ερυθρόλευκους", με τον φόργουορντ του Ολυμπιακού να πετυχαίνει και το 13-3.

Παρόλα αυτά, ο Ηλυσιακός αντέδρασε και με τον Στόγκλιν μείωσε σε 15-5. Ο Τζόουνς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 15-7, ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε και το 17-12. Ο Ηλυσιακός μείωσε ακόμα περισσότερο με τον Δορκοφίκη σε 19-16 για να κλείσει τελικό το πρώτο δεκάλεπτο με 21-18, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Τζος Πάουελ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Στόγκλιν με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 28-28, δίνοντας συνέχεια στην πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας. Στο 17ο λεπτό του παιχνιδιού ο Στόγκλιν και πάλι με ακόμα ένα τρίποντο έφερε τον Ηλυσιακό σε απόσταση αναπνοής (40-38). Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο πέτυχε το 50-41 και ο Στόγκλιν με 2/2 βολές μείωσε σε 52-42.

Ο Γκετσεβίτσιους με τρίποντο πέτυχε το 55-43, λίγο πριν το τέλος σκορ τελικά με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Πάτησε γκάζι...

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησαν γκάζι και ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά κόντρα στον Ηλυσιακό. Ο Γιώργος Πρίντεζης με 2/2 βολές έκανε το 57-43 και ο Χάινς σημείωσε το 59-43. Ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους έκανε το 61-45 και ο Στόγκλιν μείωσε σε 61-47. Ο Γκετσεβίτσιους και πάλι πέτυχε το 63-47, με τον Αποστολίδη ύστερα από καλάθι και εύστοχη βολή να μειώνει σε 63-50.

Ξανά ο Γκετσεβίτσιους έκανε το 65-50 και ο Παπανικολάου ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (67-50). Ο Νίκος Χατζής έκανε το 71-54 και ο Χάινς με 1/2 βολές σημείωσε το 72-54. Ο Πρίντεζης ανέωασε την διαφορά στους 17 πόντους (74-57) και ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους σημείωσε το 77-58 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 82-58, έπειτα από κάρφωμα του Δημήτρη Μαυροειδή.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει το παιχνίδι του, έφτασε τους 100 πόντους με τον Κώστα Παπανικολάου στο 36ο λεπτό (100-66) για να φτάσει τελικά στη νίκη με 113-75. Αυτή ήταν η δέκατη νίκη των "ερυθρολεύκων" σε ισάριθμα παιχνίδια στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 55-43, 82-58, 113-75.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Λο, Σπανούλης 2, Σλούκας 13(3), Μαυροειδής 7, Πάουελ 14, Γκετσεβίτσιους 17(3), Πρίντεζης 24, Παπανικολάου 18(2), Μάντζαρης, Γεωργάκης 5, Κατσίβελης 4.

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Αράπης 2, Αποστολίδης 5, Χατζής 2, Σπανός, Δορκοφίκης 12(1), Αντωνάκης 7(1), Βαρνάβας, Σπυριδωνίδης, Τζόουνς 13, Παραγιός 2, Στόγκλιν 32(3).