STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Άρης 85-66

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο β' ημίχρονο και επιβλήθηκε με 85-66 του Άρη, παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ στην πρόβα τζενεράλε πριν τον "τελικό" με την Γαλατά

Με τον καλύτερο τρόπο διασκέδασε ο Ολυμπιακός τις εντυπώσεις από την ήττα στη Μόσχα, καθώς επικράτησε 85-66 του Άρη για την 20η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ και μάλιστα σε ένα ματς που έπαιξε χωρίς κόσμο στο πλευρό του.

Με όπλο την καλή του άμυνα και το γεγονός ότι έτρεξε περισσότερο στο β' ημίχρονο, η ομάδα του Ίβκοβιτς "καθάρισε" τον Άρη φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.

Αυτό το παιχνίδι αποτέλεσε την πρόβα τζενεράλε του Ολυμπιακού πριν τον μεγάλο "τελικό" με την Γαλατάσαραϊ για την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν λιγότερα λάθη (14-20) και πολύ καλύτερα ποσοστά στα σουτ δύο πόντων (60%), έναντι του 50% του Άρη. Σίγουρα το 64% στις βολές προβλημάτισε τον Ίβκοβιτς που πάντως είδε τον Σπανούλη να βάζει συνεχόμενους πόντους, αφού το ματς είχε κριθεί.

Ο αγώνας:

Ισορροπημένο το ματς στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τον Άρη παίζοντας χωρίς άγχος να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να μένει μέσα στο παιχνίδι. Ο Ντόρσεϊ με δίποντο έκανε το 12-7 όμως ο Μπόγρης με ισοφάρισε σε 17-17 στο 8'.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με ένα τρίποντο του Άντιτς ο οποίος έκανε το 20-17 και ο Σπανούλης με δικό του λέι απ έγραψε το 22-20 του α' δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι είχαν 8/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ ο Άρης είχε 5/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα, όμως έχανε τα ριμπάουντ (10-5).

Στο 15' ο Ολυμπιακός κατάφερε και πάλι να χτίσει μια διαφορά 5 πόντων (32-27) μετά από βολές του Πρίντεζη που υποχρέωσε και τον Αλεξανδρή να πάρει άμεσα το τάιμ άουτ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι παίρνοντας επιθετικές ανάσες από όλους τους παίκτες του διατήρησαν τη διαφορά (34-29, 36-31) μέχρι που ο Άρης με τους Ταπούτο και Κερούς ισοφάρισε σε 38-38. Πάντως, το προβάδισμα δεν το πήρε ξανά, καθώς ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με επιμέρους 6-1 για το 44-39.

Έτρεξε στον αιφνιδιασμό και καθάρισε...

Ορεξάτος και μεγαλύτερη ενέργεια μπήκε στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός ο ο οποίος παρά τα πολλά χαμένα σουτ, ξέφυγε στο σκορ 48-41 στο 23' χτίζοντας για πρώτη φορά με 7 πόντους διαφορά. Με σερί 5-0 απάντησε ο Άρης χάρη σε διαδοχικούς πόντους του Βεργίνη (48-46), ωστόσο δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην αντεπίθεσή του.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 56-48 στο 28' και κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ του διαφορά, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του Άρη και τις άστοχες επιθέσεις που ακολούθησαν. Πρίντεζης και Σλούκας με 4/4 βολές έκαναν το 60-52 του 30ου λεπτού.

Με την είσοδο του Έισι Λο στο παρκέ, ο Ολυμπιακός έτρεξε περισσότερο στον αιφνιδιασμό και τελικά κατάφερε να στείλει τη διαφορά στους 12 πόντους στο 32΄μετά από καλάθι του Παπανικολάου που έγραψε το 64-52. Σε διάστημα δύο λεπτών, ο Ολυμπιακός έτρεψε σερί 9-0 και έτσι προηγήθηκε με 71-54 στο 33'.

Στο 36' ένα τρίποντο του Σπανούλη έστειλε τη διαφορά ξανά στους 17 (77-60) που τελικά βρήκε τη μέγιστη τιμή της δύο λεπτά πριν το τέλος όταν ο Χάινς με δίποντο έκανε το 83-62. Ο Βεργίνης έγραψε το τελικό σκορ με λέι απ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 44-39, 50-32, 85-66

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 4, Λο 6, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 15(1), Ντόρσεϊ 10, Πελεκάνος 3, Παπαδόπουλος 4, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 13, Μάντζαρης 1, Σλούκας 8, Κατσίβελης 4.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυροειδής 1, Κερούς 4, Ταπούτος 9, Τσαϊρέλης 6, Ντέιβις 8(1), Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης 2, Μπόγρης 8, Μάλντροου 9, Βεργίνης 15(2), Δήμας.