STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Με ανατροπή στο Ρέθυμνο οριστικά 3ος ο Άρης

Ουάιτ ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Άρης με σερί 9-0 στα τελευταία δύο λεπτά ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και νίκησε μέσα στο Ρέθυμνο με 83-88 με αποτέλεσμα να κατακτήσει και μαθηματικά την 3η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Το Ρέθυμνο μπορεί να προηγήθηκε με 83-79 στο 38΄ αλλά ο Άρης δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη και με ένα σερί 0-9 έφθασε στη νίκη - απόδραση με 83-88 στο "Μελίνα Μερκούρη" κατακτώντας οριστικά την 3η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στην 25η αγωνιστική της. Μία πριν το τέλος της.

Ο ΜVP

Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν ο κορυφαίος του Άρης στη νίκη επί του Ρεθύμνου με τον Αμερικανό φόργουορντ να τελείωσε το ματς με 15 πόντους (6/9 βολές, 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο χωρίς να κάνει λάθος σε 28'37" συμμετοχής.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Οι 19 ασίστ των παικτών του Άρη που είχανε σαν αποτέλεσμα να μην στοιχίσουν τα 17 λάθη που υπέπεσαν.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο τελευταίο δίλεπτο όπου ο Άρης έτρεξε ένα σερί 0-9 και έφθασε στη νίκη με 83-88 επί του Ρεθύμνου.

Στο πεντάλεπτο και με το σκορ στο 7-9 η είσοδος του Μιχάλη Πελεκάνου και του Θόδωρου Ζάρα άλλαξαν την εικόνα του αγώνα υπέρ του Άρη. Κι αν αυτό δεν φάνηκε μέχρι το δεκάλεπτο που το σκορ ήταν ισόπαλο με 17-17 οι "κίτρινοι" ξέφυγαν με 17-27 στο 13' .

Στο 16΄ όμως οι Κρητικοί μείωσαν σε 31-37 με βασική επιθετική αιχμή τον Κάρτερ (12π.) αλλά και πάλι οι παίκτες του Άρη βρήκαν τις λύσεις και προηγήθηκαν με 33-44 στο 18΄ για να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-47. Σε ένα χρονικό σημείο όπου πρώτοι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Ζάρας είχανε 12 πόντους και ο Πελεκάνος 11.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα τα αποδυτήρια το Ρέθυμνο έτρεξε ένα σερί 10-0 και προσπέρασε με 50-47 στο 23΄. Οι "κίτρινοι" αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 50-52 στο 24΄, 55-58 στο 28΄ και 58-61 λίγο πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο όπου το Ρέθυμνο μείωσε στον πόντο μετά από καλάθι του Σάφτενααρ κάνοντας το 60-61.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο που περιλάμβανε μεταξύ άλλων συνεχείς ανατροπές με σερί των δύο ομάδων. Ο Άρης ξέφυγε με 66-71 στο 33΄ με τον Σίμτσακ αλλά το Ρέθυμνο με τρία σερί τρίποντα του Ντελινινκάιτις το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 76-73 στο 35΄. Ο Άρης επέστρεψε για να προσπεράσει με 77-79 με τις βολές του Σίμτσακ 2:52 πριν το τέλος, όμως το Ρέθυμνο με ένα σερί 6-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα με 83-79 στο 38΄.

Ο Άρης όμως βρήκε και πάλι τον τρόπο και με ένα σερί 0-9 έφθασε στη νίκη με το τελικό 83-88. Καθοριστικό σημείο το καλάθι του Ουότερς στα 18" που έκανε το 83-85 και στην επόμενη επίθεση του Ρεθύμνου βρήκαν απέναντί τους την καλή άμυνα των "κιτρίνων" για να έρθει η νίκη και η κατάκτηση της 3ης θέσης στην κανονική διάρκεια.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-47, 60-61, 83-88.

ΡΕΘΥΜΝΟ(Σκουρτόπουλος): Σχίζας 6, Γιαννόπουλος 5(1), Χάροου 14(1), Στόουν 8(1), Κάρτερ 15, Ντελινινκάιτις 9(3), Μάντεν 15, Σάφτενααρ 11, Τσακαλέρης, Θεοδωρίδης.

ΑΡΗΣ(Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 14 (1/1δίπ., 4/5τρ.), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 15(6/9β., 3/4δπ., 1/3τρ., 13ρ.), Ουότερς 10(6ασ.), Ζάρας 12(4/7τρ.), Χάγκινς 4, Κοέν 2, Μούρτος 5(1), Σίμτσακ 13(3/4β., 5/5δπ.), Μακ Νιλ 13(7/8β., 3/7δπ., 0/4τρ.).