STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μαρούσι - Ηλυσιακός 81-89

Σε ένα παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ, ένταση και διακοπή ο Ηλυσιακός επικράτησε με 89-81 του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Σε μία αναμέτρηση με πολλές εναλλαγές στο σκορ που στιγματίστηκε στα τελευταία λεπτά από ένταση και διακοπή ο Ηλυσιακός πήρε τη νίκη στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 89-81 απέναντι στο Μαρούσι.

Για τον Ηλυσιακό, ο οποίος έφτασε τις έξι νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ, ο Νίκος Χατζής είχε 23 πόντους, ενώ ο Νάνα σταμάτησε στους 24.

Για το Μαρούσι, ο Νέστορας Κόμματος πέτυχε 22 πόντους, με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη να προσθέτει 16, χωρίς όμως ο σύλλογος των βορείων προαστίων να καταφέρνει να σημειώσει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας:

Ο Ηλυσιακός προσπάθησε να αιφνιδιάσει το Μαρούσι και κατάφερε να προηγηθεί με 2-6, έπειτα από καλάθι του Κοχαντάρεβιτς. Ο Ακεψεμαϊδης, όμως με... αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων θα κάνει το 14-10 για την ομάδα του Νίκου Λινάρδου στο 5'.

Στη συνέχεια, ο σύλλογος των βορείων προαστίων θα συνεχίσει να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και με τρίποντο του Μάκη Νικολαϊδη θα κάνει το 21-15 για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με +8 του Αμαρουσίου (26-18) με 2/2 βολές του Γιάννη Γκαγκαλούδη.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Ηλυσιακός θα προσπαθεί να πιέσει και να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση. Ο Λεωνίδας Κασελάκης στο 12' θα μειώσει σε 26-22, προτού ανέβει η διαφορά στους δέκα πόντους (32-22), ύστερα από προσπάθεια του Σακελλαρίου. Ο Ματαλόν με 1/2 βολές θα μειώσει σε 35-23 για να ευστοχήσει σε δύο βολές ο Νέστορας Κόμματος και να κάνει το 37-23 για το Μαρούσι.

Οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν να συντηρούν την διαφορά ασφαλείας που είχαν "χτίσει" από τον Ηλυσιακό, με αποτέλεσμα να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με έξι πόντους (49-43), καθώς ο Νάνα μείωσε για τους φιλοξενούμενους.

Τα πάντα στο δεύτερο ημίχρονο...

Στην επανάληψη, το Μαρούσι θα συνεχίσει να διατηρεί το προβάδισμα έστω και δύσκολα στο σκορ. Οι παίκτες του Νίκου Λινάρδου δεν παράτησαν το ματς και κατάφεραν με 1/2 βολές του Μάκη Νικολαϊδη να κάνουν το 55-50 στο 24'. Η διαφορά με επίσης, 1/2 βολές αυτή την φορά από τον Ακεψεμαϊδη θα φτάσει τους οκτώ πόντους (58-50).

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι θα απαντήσουν γρήγορα και θα μειώσουν στον πόντο (58-57) με καλάθι του Νίκου Χατζή. Ο Ακεψεμαϊδης ξανά θα κάνει το 65-62 με εύστοχο σουτ τριών πόντων για να μειώσει στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Γιώργος Τσιάκος σε 65-64.

Στα τελευταία δέκα λεπτά έγιναν τα πάντα στην αναμέτρηση. Ο Ηλυσιακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 81-81 με 2/2 βολές του Νάνα κι ενώ το Μαρούσι έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Νίκος Λινάρδος θα χρεωθεί με τεχνική ποινή και ο Νίκος Χατζής θα κάνει το 81-83 με 2/2 βολές.

Ο Έλληνας γκαρντ θα είναι εκείνος που θα πάρει στην επόμενη φάση τη μπάλα από τον Γκαγκαλούδη, ο οποίος θα χρεωθεί με τεχνική ποινή και θα αποβληθεί από τους διαιτητές για διαμαρτυρία. Ο Χατζής θα ευστοχήσει σε 4 βολές και θα διαμορφώσει το τελικό σκορ (89-81).

Απέμεναν ακόμα 15 δευτερόλεπτα για το τέλος και κάποιος έριξε νερό στον διαιτητή Μητσόπουλο, με αποτέλεσμα να διακοπή για λίγο το παιχνίδι, προτού επιστρέφουν οι διαιτητές και ολοκληρωθεί με τον Ηλυσιακό νικητή (89-81), ο οποίος θα σημειώσει την έκτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 49-43, 65-64, 81-89.

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου 6, Δεμερτζής 7(1), Νικολαϊδης 11(2), Ακεψεμαϊδης 12(1), Γκαγκαλούδης 16, Τσόντζος 4, Κόμματος 22(4), Καλογιάννης, Αγραβάνης 3.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Ματαλόν 11(1), Παπανικολόπουλος 2, Στεφάνοφ, Νάνα 24(2), Χατζής 23, Τόμπσον 12(4), Κοχαντάρεβιτς 6, Μπέμπης, Κασελάκης 7(1), Τσιάκος 4, Τσαπρούνης.