STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κόροιβος Αμαλιάδας - ΑΕΚ 80-67

Με πανηγυρικό τρόπο ξεκίνησε την πορεία του στην Α1 ο Κόροιβος που στην πρώτη του συμμετοχή στην πρώτη κατηγορία κέρδισε με 80-67 την ΑΕΚ. Η "Ένωση" στην επιστροφή της έδειξε ότι βαδίζει στο σωστό δρόμο παρά την ήττα

Η πρώτη νίκη σε επίπεδο Α1 είναι πλέον γεγονός για τον Κόροιβο, ο οποίος στην πρεμιέρα της Α1 επικράτησε με 80-67 της ΑΕΚ στο κλειστό της "Ήλιδας". Η ομάδα της Αμαλιάδας έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις στο τέλος του παιχνιδιού κι έτσι κατάφερε να μπει με το δεξί στο πρωτάθλημα. Στην αντίπερα όχθη η "Ένωση" πλήρωσε τα πολλά σκαμπανέβασματα που είχε στην απόδοση της.

Ο αριθμός του αγώνα

Ένα επιμέρους 16-4 του Κοροίβου στα τελευταία πέντε λεπτά μετέτρεψε το 64-63 στο τελικό 80-67. Αυτό το επιμέρους σκορ 'οπως αποδείχτηκε ήταν ικανό να δώσει τη νίκη στον Κόροιβο.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Σάσα Βασίλιεβιτς μίλησε όταν έπρεπε. Ο Βόσνιος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν αθόρυβος, όμως στα τελευταία λεπτά ανέβασε ρυθμούς και έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση των Ηλείων.

Με τους γηπεδούχους να απειλούν κατά κύριο λόγω έξω από τα 6,75μ. ξεκίνησε ο αγώνας κι οι παίκτες του Μαρκόπουλου πήραν εξαρχής προβάδισμα στο σκορ (10-5 στο 5'). Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τον αγώνα μουδιασμένοι κάνοντας εύκολα το λάθος κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κυνηγάνε τους αντιπάλους τους (12-7 στο 6'). Ένα προσωπικό σερί 5-0 του Ρομπ Λόουερι έφερε τον Κόροιβο για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά (18-7 στο 8') κάτι που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της περιόδου (22-10 στο 10'). Η "Ένωση" έχοντας 7 λάθη και 4/10 σουτ δεν μπορούσε να βρει επιθετικά ρυθμό κάτι που την έφερε εξ αρχής να βρίσκεται με την πλάτη στο τοίχο.

Με τον Αντρέα Κανονίδη να αποτελεί άξιο συμπαραστάτη του Λόουερι κι έχοντας 4/9 στα τρίποντα η ομάδα της Αμαλιάδας ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο αυξάνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά της (25-10 στο 11'). Παπαντωνίου και Ουίλιαμσον ανέλαβαν να απαντήσουν για λογαριασμό της ΑΕΚ και με σερί 6-0 μείωσαν σε 25-16 (12'). Το σερί των φιλοξενούμενων διεκόπη από τους Βασίλιεβιτς και Κανονίδης, οι οποίοι επανέφεραν τη διαφορά στο +14 (30-16 στο 13'). Ο Βαγγέλης Ζιάγκος έψαχνε απαντήσεις κι αυτές δεν άργησαν να έρθουν. Μιλόσεβιτς, Πολυτάρχου, Σαρικόπουλος και Παπαντωνίου έτρεξαν ένα σερί 11-0 μετατρέποντας το 30-16 σε 30-27 (17') κι έβαλαν εκ νέου "φωτιά" στο παιχνίδι. Ο Μιχάλης Γιαννακίδης με 5 προσωπικούς πόντους ξεκόλλησε τους Ηλείους, που λίγο πριν το τέλος της 2η περιόδου έκαναν ένα επιμέρους 11-7 (41-34 στο 19'). Τελικά έπειτα από τρίποντο του Πολυτάρχου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-37 (20').

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένες να διεκδικήσουν το καλύτερο από το παιχνίδι. Οι άμυνες πέρασαν σε πρώτο πλάνο και ο δρόμος προς το καλάθι ήταν πλέον ήταν πολύ πιο δύσβατος. Αυτή η αλλαγή ρυθμού βοήθησε την ΑΕΚ, η οποία με τον Σαρικόπουλο κατάφερε έπειτα από 26 λεπτά αγώνα να ισοφαρίσει σε 49-49. Τα πάντα πλέον κρινόντουσαν στις λεπτομέρειες και τα λάθη δεν συγχωρούνταν. Αμφότερες οι ομάδες πρόσεχαν πολύ την άμυνα τους κι έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 55-55 (30'). Όπως ήταν αναμενόμενο τα δεδομένα δεν άλλαξαν ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν και θα κρίνονταν όλα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά ασφαλείας και το παιχνίδι φαινόταν πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες(59-52). Όλα αυτά μέχρι να μιλήσει η εμπειρία του Σάσα Βασίλιεβιτς, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε ένα προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του σε ένα κομβικό για τη συνέχεια σημείο (69-63 στο 36'). Το σερί του Κοροίβου διευρύνθηκε ακόμα περισσότερο με τον Γκάρετ να ευστοχεί σε λέι απ και να κάνει το 71-63 (37'). Τελικά ο Κόροιβος άντεξε και μέχρι το τέλος κατάφερε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 41-37, 55-55, 80-67.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Μάγκετ 10 (1 τριπ., 5 ασισ.), Ρόμπερτ 18 (2), Γιαννακίδης 10 (2), Αγγελόπουλος 6, Παπαπέτρου, Ντέιβις 3 (1), Βασίλιεβιτς 11 (1), Κανονίδης 9 (3), Γκάρετ 9 (8 ριμπ.), Ντμιτρίεφ, Γαλιώτος 4.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 6 (1), Κάιλς 1, Σάκοτα 13 (1), Κασελάκης 2, Πολυτάρχου 8 (2), Ράιτ 5 (1), Καμπερίδης, Ουίλιαμσον 2, Σαρικόπουλος 14 (10 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 16 (11 ριμπ.), Γκούντριτζ.