STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός Ρόδου - ΚΑΟΔ 82-76

Έπειτα από πέντε διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα ο Κολοσσός Ρόδου επέστρεψε στις νίκες, καθώς νίκησε τον ΚΑΟΔ με 82-76.

Ο Κολοσσός Ρόδου επέστρεψε στις νίκες ύστερα από πέντε αγωνιστικές, καθώς επικράτησε του ΚΑΟΔ στο "σμαραγδένιο νησί" με 82-76.

Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Μηνά Γκέκου πήραν το τέταρτο θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με δύο εύστοχες βολές του Πάλμερ προηγήθηκαν με 2-8 του Κολοσσού Ρόδου. Ο Νόουλς σημείωσε το 4-11 με 1/2 βολές για τους Δραμινούς, με τον Γιάννη Καλαμπόκη να μειώνει στους τέσσερις πόντους, ύστερα από εύστοχο σουτ τριών πόντων (11-15), τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Καλαμπόκης θα φέρει τον Κολοσσό Ρόδου σε απόσταση αναπνοής (14-15) για να κλείσει τελικά η πρώτη περίοδο με 14-17, έπειτα από κάρφωμα του Μισέλ, μισό λεπτό πριν το τέλος, καθώς ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε σουτ δύο πόντων.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Χάτεν μείωσε σε 18-26 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Δημήτρη Τσαλδάρη να αστοχεί στη συνέχεια και τον Νόουλς να μαζεύει το ριμπάουντ. Ο Λάνγκφορντ θα μειώσει σε 25-30, με τον Χάτεν να ρίχνει την διαφορά στους τρεις πόντους (27-30). Ο Κακαρούδης έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (29-32) και ο Χάτεν ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου σημείωσε το 31-37. Ο Κολοσσός Ρόδου πίεσε στο τελευταίο λεπτό, με τον ΚΑΟΔ να κλείνει τελικά το ημίχρονο με 36-37.

Έλεγξε το ματς

Στην συνέχεια ο Καλαϊτζίδης έκανε το 60-56, με τον Φάνη Κουμπούρα να ανεβάζει την διαφορά στους επτά πόντους για τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί" (63-56). Ο Καλαϊτζής με εύστοχο σουτ τριών πόντων και πάλι έκανε στο 35' το 68-60 για να απαντήσει με τρίποντο ο Κακαρούδης (68-63).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους με τον Μισέλ έπειτα από κάρφωμα να πετυχαίνει το 65-58 και τον Ιωάννου να μειώνει σε 65-60. Ο Καλαμπόκης με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 76-66 και ο Ιωάννου και πάλι με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 76-69. Ο Πάλμερ με 1/2 βολές έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (76-70), ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Έτσι, ο Κολοσσός Ρόδου έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από πέντε διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα με 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-37, 60-52, 82-76.

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλής 3(1), Κουμπούρας 8(2), Χάτεν 22(2), Καλαϊτζής 6(2), Βουγιούκας, Καλαμπόκης 23(1), Ντέντι 9, Λάνγκφορντ 9, Τσαλδάρης 2.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Νόουλς 8(1), Καλαϊτζίδης 2, Ακεψεμαϊδης 5, Μπορόβνιακ 4, Μισέλ 13, Κακαρούδης 13(2), Ντέιλ 6(1), Ζάρας 7(1), Ιωάννου 7(1), Πάλμερ 10, Μπάβτσιτς 1.