STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός Ρόδου - Ίκαρος Καλλιθέας 78-64

Την 13η νίκη του πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Κολοσσός στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ μετά το 78-64 απέναντι στον Ίκαρο στη Ρόδο.

Ο Κολοσσός Ρόδου σημείωσε την 13η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε στο "σμαραγδένιο νησί" του Ικάρου Καλλιθέας με 78-64.

Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά πρόσθεσαν ακόμα μία καλή εμφάνιση στο ενεργητικό τους και πλέον βρίσκονται πολύ κοντά στο να ισοφαρίσουν την καλύτερη τους επίδοση στο πρωτάθλημα (2009-10, 14 νίκες).

Από τους νικητές ο Χόπσον πραγματοποίησε πολύ καλό παιχνίδι, σημειώνοντας 20 πόντους, ο Μάρκους Χάτεν είχε 13, ενώ από 11 πέτυχαν οι Άγγελος Τσάμης και Νίκος Λιακόπουλος. Για τον Ίκαρο Καλλιθέας που πάλεψε, όμως δεν τα κατάφερε ο Μπέινς είχε 17 πόντους, με τον Τζίμι Μπάξτερ να προσθέτει 16.

Ο αγώνας:

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Άγγελος Τσάμης με 2/2 βολές έκανε το 9-0 για τους γηπεδούχους, προτού ο Σκορδίλης κάνει το 9-2, σημειώνοντας το πρώτο καλάθι του Ικάρου στο 3ο λεπτό.

Στη συνέχεια, όμως τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ίκαρος Καλλιθέας ανέβασε την απόδοση του και... ροκάνισε σταδιακά την διαφορά από τους παίκτες του Βασίλη Φραγκιά. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα έξι πόντων για τον Κολοσσό Ρόδου (20-14).

Έπειτα, ο Ίκαρος μπήκε δυνατά με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και ισορρόπησε απόλυτα τον αγώνα. Ο Λιούμπισιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα μειώσει μόλις στο 11ο λεπτό σε 20-17 για να ισοφαρίσει ο Μπάξτερ σε 22-22.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Νίκο Λιακόπουλο να κάνει το 32-27 στο 18'. Το ημίχρονο θα ολοκληρωθεί με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα πέντε πόντων (35-30), ύστερα από καλάθι του Γεωργαλή.

Ξέφυγαν οι γηπεδούχοι...

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και επέβαλαν το παιχνίδι τους στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας και να βάλουν τις βάσεις της νίκης στον αγώνα.

Ο Χόπσον θα κάνει το 56-39 για να απαντήσει με τέσσερις διαδοχικούς πόντους ο Μπέινς και να κάνει το 56-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να συντηρήσουν την διαφορά που χώριζε από τον Ίκαρο και να την αυξήσουν με Άγγελο Τσάμη, ο οποίος έκανε το 69-57 για τον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί".

Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων θα ανοίξει ακόμα περισσότερο με αποτέλεσμα οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά να φτάσουν στην 13η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ με 78-64, πραγματοποιώντας ακόμα μία καλή εμφάνιση, αυτή την φορά απέναντι στον μαχητικό Ίκαρο Καλλιθέας.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 35-30, 56-43, 78-64.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 11, Χάτεν 13(1), Πάνος 2, Γεωργαλής 6(2), Ασημακόπουλος 3, Μπόικιν 6, Χαρίσης 6, Τσάμης 11(1), Χόπσον 20, Κομποδιέτας, Αυγενικός.

Ίκαρος Καλλιθέας (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 6, Μπάξτερ 16(1), Κουμπούρας 4, Καράμπουλας 10(2), Τσιάρας 3(1), Βασίλιεβιτς 3(1), Μπέινς 17, Μπεκ, Λιούμπισιτς 5(1).