STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Άρης 78-77

Ο Κολοσσός κέρδισε τον Άρη (78-77) στην παράταση, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Ντομινίκ Ουότερς λίγο πριν το τέλος της παράτασης.

Δύο εβδομάδες μετά την επεισοδιακή νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών, που έγινε... ήττα -σε πρώτη φάση- ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Άρη με 78-77. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επέστρεψε από το -5 (65-70) στην κανονική διάρκεια του αγώνα και το -5 (71-76) στην παράταση, για να κερδίσει με μία εύστοχη βολή του Ντομινίκ Ουότερς, στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου.

Ο γκαρντ των Ροδιτών ήταν ο κορυφαίος, με τους 25 πόντους που πέτυχε, οδηγώντας τους "θαλασσί" σε μία νίκη που τους βάζει γερά στο κόλπο της εξάδας, την ώρα που αναμένει να μάθει το αποτέλεσμα της έφεσης που έχει ασκήσει στο ΑΣΕΑΔ , για το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πατρών.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ντομινίκ Ουότερς έκανε ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, αφού σημείωσε 25 πόντους (με 9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 1/2 βολές) και μοίρασε 7 ασίστ. Πάνω απ όλα όμως, ευστόχησε στη βολή που εκτέλεσε λίγο πριν την ολοκλήρωση του έξτρα πεντλαέπτου της παράτασης.

Ο αριθμός

Ο Άρης βρέθηκε δύο φορές στο +5 (65-70 και 71-76) σε κανονική διάρκεια και παράταση, αλλά ισάριθμες φορές δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Κάπως έτσι, η νίκη κατέληξε στην πλευρά των γηπεδούχων.

Οι ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση γεμάτες ενέργεια και διάθεση για επιθετικό μπάσκετ, όπως υποδηλώνουν τα τέσσερα εύστοχα τρίποντα του πρώτου διλέπτου (6-6 στο 2'). Πέραν τούτου όμως, ο Άρης ήταν η ομάδα που συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια πίσω από τα 6μ75. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βασίστηκε στα περιφερειακά σουτ και τον Πάσαλιτς (είχε 7 πόντους με 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντα) στο πρώτο δεκάλεπτο, αποτελώντας τον βασικότερ λόγο για τον οποίο ήρθε το +3 (18-21) του 10ου λεπτού.

Στη δεύτερη περίοδο, οι "θαλασσί" αναθάρρησαν και κρατώντας χαμηλά την παραγωγικότητα του Βεζένκοφ (σ.σ.: είχε μόλις 4 πόντους στο ημίχρονο), βρήκαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στο σκορ. Με τον Ουότερς και τον Λαρεντζάκη να ηγούνται επιθετικά και τους ψηλούς να μαζεύουν τα ριμπάουντ (22 έναντι 16, για τους Ροδίτες), ο Κολοσσός άγχωσε τον Άρη.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Άρης διατήρησε μεν το προβάδισμα (31-34), αλλά η έναρξη του δεύτερου μέρους αρκούσε για να φέρει τα πάνω κάτω.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να σκοράρουν ασταμάτητα πίσω από τη γραμμή των 6μ75, πέτυχαν τρία τρίποντα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών και κάπως έτσι, προηγήθηκαν στο σκορ (43-41), στο 24ο λεπτό. Η αντεπίθεσή τους δεν σταμάτησε όμως εκεί, αφού προηγήθηκαν με +8 (49-41) στο 27', δείχνοντας ικανοί να πάρουν τη νίκη.

Η υπεροχή τους δεν κράτησε για πολύ όμως, αφού ο Άρης μείωσε το σκορ, αρχικά (54-53), πριν έρθει η ώρα των Βεζένκοφ και Αντεγκμπόγιε. Οι δυο τους σκόραραν συνεχόμενα καλάθια στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αποτελώντας τον βασικό λόγο που η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε στο +5 (65-70) με 56'' να μένουν για το τέλος.

Ο Ουότερς πέτυχε όμως πέντε σερί πόντους στο διάστημα που ακολούθησε, την ώρα που ο Αντεγκμπόγιε αστόχησε σε λέι απ στην εκπνοή της αναμέτρησης. Έτσι, οι ομάδες ήταν υποχρεωμένες να λύσουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης (70-70κ.α.).

Εκεί, ο Άρης βρέθηκε ξανά στο +5 (71-76) με ενάμιση λεπτό να μένει, αλλά -ξανά- έχασε τον έλεγχο. Οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν, με μπροστάρη τον Ουότερς, ισοφάρισαν (76-76) δύο λεπτά πριν το φινάλε, αλλά δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη.

Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε τη μπάλα στην τελευταία επίθεση (με το σκορ στο "Χ"), κέρδισε το φάουλ από τον Νέιμικ και ευστοχώντας σε μία βολή (την πρώτη) διαμόρφωσε το αποτέλεσμα (78-77), που φέρνει τον Κολοσσό πιο κοντά στην κατάκτηση της έκτης θέσης, της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 31-34, 51-48, 70-70κ.α., 78-77.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 12 (1), Ουότερς 25 (2), Μανωλόπουλος 6 (2), Σμιθ 6, Στεφανίδης, Λίντεν 3 (1), Σκοτ 16 (4), Χάγκινς 7, Ρόμπινσον 3 (1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 12 (2), Ριντ 10 (2), Τόμας 9 (1), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 19 (3), Νέιμικ 3, Μούρτος, Σίμτσακ 5, Αντεγκμπόγιε 17 (2).