STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Καβάλα - Περιστέρι 81-67

Την 9η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Καβάλα, νικώντας με 81-67 το Περιστέρι που πάλεψε αλλά δεν κατάφερε στο β' ημίχρονο να ακολουθήσει το ρυθμό της

Με όπλο της τα σουτ έξω από τα 6.75μ. η Καβάλα επικράτησε με 81-67 του Περιστερίου για την 18η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε 14/30 τρίποντα, 6 περισσότερα ριμπάουντ (29-23) και 3 λιγότερα λάθη (13-16) από τους αντιπάλους της φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση σχετικά εύκολα.

Το Περιστέρι από την πλευρά του, κέρδισε μόνο το α' δεκάλεπτο (16-18) στο επιμέρους σκορ και έχασε τα υπόλοιπα τρία, έχοντας πολλά προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία.

Ο αγώνας:

Μετά το σερί 5-0 με το οποίο προηγήθηκε η Καβάλα χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Τέιλορ, εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 11-5 κόντρα στο Περιστέρι που είχε μπει νωθρό στο ξεκίνημα του αγώνα. Ωστόσο, με δύο διαδοχικά καλάθια των Έντουαρντς και Γιαννόπουλου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13-14 για πρώτη φορά στο ματς. Στο τέλος του α' δεκαλέπτου το Περιστέρι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 18-16.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και έκανε το 19-25 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Με επιμέρους 11-6 και όπλο την άμυνα τους, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 30-31, ενώ το ο Στεφανίδης έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (32-31). Ο Παπαντωνίου ισοφάρισε σε 35-35 ενώ με ένα τρίποντο του Καραποστόλου η Καβάλα έφυγε για τα αποδυτήρια στο +5 (40-35).

Στην επανάληψη, η Καβάλα με τρίποντο του Στεφανίδη βρέθηκε στο +8 (43-35) και άρχισε να χτίζει μία διαφορά με τους Ο΄Μπράιαντ και Πάσαλιτς. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε και τους 12 πόντους (57-45, 60-48) με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι και με όπλο την ευστοχία τους από τα 6.75μ. να κρατούν διαφορά ασφαλείας. Τελικά, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ολοκλήρωσε την γ΄περίοδο έχοντας διαφορά 11 πόντων (63-52).

Στο δ' δεκάλεπτο η Καβάλα έπρεπε απλά να διατηρήσει την υπέρ της διαφορά και το έκανε... Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλή άμυνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 72-61 και παρ' ότι το Περιστέρι μείωσε με σερί 5-0 δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο. Ένα τρίποντο από το Στεφανίδη έκανε το σκορ 75-66 και έδωσε βαθιά ανάσα στην ομάδα του που τελικά έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 81-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-35, 63-52, 81-67

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9(2), Αγγελόπουλος 8, Τέιλορ 18(3), Στεφανίδης 17(5), Κοστόφ 2, Καραποστόλου 12(4), Σίμτσακ 7, Ο' Μπραιαντ 8.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 7(1), Καυκής 9(1), Ψαρόπουλος, Γιαννόπουλος 18(2), Μανωλόπουλος 12(1), Γιόβοβιτς 4, Έντουαρντς 17, Μίτροβιτς.