STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Καβάλα - Μαρούσι 89-69

Η Καβάλα "σκότωσε" το Μαρούσι από τα 6.75μ. με 15/21 τρίποντα κι έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με σκορ 89-69 για την 16η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ

Το επιθετικό κρεσέντο της Καβάλας δεν είχε τέλος στο κλειστό της Καλαμίτσας με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να σκοράρει 54 πόντους στην επανάληψη και να κερδίζει με σκορ 89-69 του Αμαρουσίου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο β' ημίχρονο και με όπλο την ευστοχία τους από τα 6.75μ. επικράτησαν εύκολα του Αμαρουσίου με 89-69.

Η Καβάλα τελείωσε το παιχνίδι με το εξωπραγματικό 71% στα τρίποντα (15/21) και 12 περισσότερα ριμπάουντ (34-22). Το Μαρούσι αντιστάθηκε στο πρώτο 20λεπτο όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων του.

Κορυφαίους για τους νικητές ο Σωτήρης Καραποστόλου ο οποίος ήταν ασταμάτητος και πέτυχε 25 πόντους με 5/7 τρίποντα, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Η Καβάλα μπήκε στο παρκέ με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι της και έτσι προηγήθηκε με 8-5 και 15-9, χτίζοντας από νωρίς μία καλή διαφορά. Μάλιστα, έφτασε και τους 8 πόντους (17-9), ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Λινάρδου αντέδρασαν και μάλιστα με τους Χαριτόπουλο, Ακεψιμαϊδη μείωσαν στους τρεις (19-16).

Το τέλος του α' δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 20-16 και να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ.

Στο β' δεκάλεπτο, έκλεισε καλύτερα στην άμυνα του το Μαρούσι ωστόσο ήταν απελπιστικά άστοχο από τα 6.75μ. κι έχασε πολλές ευκαιρίες να προσπεράσει στο σκορ (2/12 σουτ τριών πόντων). Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά (25-20, 30-27).

Στο 19' με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Γκαγκαλούδη το Μαρούσι προηγήθηκε με έναν πόντο διαφορά (33-34), πριν τελικά ο Σίμτσακ γράψει το 35-34 του ημιχρόνου. Τα ριμπάουντ ήταν 20-12 υπέρ της Καβάλας, που πάντως είχε περισσότερα λάθη και σούταρε με 44% στα δίποντα έναντι του εντυπωσιακού 77% του Αμαρουσίου.

Καταιγισμός τριπόντων στην Καλαμίτσα

Η Καβάλα ξεκίνησε με έναν απίστευτο καταιγισμό τριπόντων στο γ΄δεκάλεπτο, γεγονός που της επέτρεψε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ. Οι Γκάρισον και Πάσαλιτς έκαναν το σκορ 41-34, ενώ παρ' ότι ο Γκαγκαλούδης απάντησε από τα 6.75μ. ο Καραποστόλου έγραψε το 44-37.

Ο τελευταίος έκανε και το 50-41 με νέα τρίποντη βόμβα και το Μαρούσι πλέον δεν μπορούσε να αντιδράσει. Δεν είχε αφενός τις λύσεις στην επίθεση και αφετέρου την καλή άμυνα που θα σταματούσε τους παίκτες του Πρίφτη. Άλλωστε έχανε και τα ριμπάουντ που θα του έδιναν την ευκαιρία να πετύχει μερικά εύκολα καλάθια.

Στο δ' δεκάλεπτο, τίποτα δεν άλλαξε... Συνέχισε να πυροβολεί η Καβάλα, το Μαρούσι δεν μπορούσε να ακολουθεί και η διαφορά άρχισε να παίρνει διαστάσεις. Στο 37' ο Καρποαστόλου έκανε το 79-61, ενώ η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε και τους 24 πόντους (89-65), πριν τελικά το Μαρούσι μειώσει σε 89-69 για το τελικό σκορ.

Έτσι, οι παίκτες του Νίκου Λινάρδου έφυγαν από την Καβάλα με την 14η φετινή τους ήττα σε ισάριθμα ματς (έχει και δύο ρεπό).

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 35-34, 62-50, 89-69

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 17(5), Γκάρισον 14(2), Αράπης, Αγγελόπουλος 6, Τέιλορ 11, Στεφανίδης 6, Γεωργάκης, Κοστόφ 3(1), Καραποστόλου 25(5), Σίμτσακ 5, Ο' Μπράιαντ 2.

Μαρούσι (Λινάρδος): Σακελλαρίου 3, Δεμερτζής 3(1), Νικολαϊδης, Ακεψιμαϊδης 12(2), Έλεγκαρ 9, Χαριτόπουλος 17(1), Γκαγκαλούδης 13(1), Τσόντσος, Κόμματος 10(2), Καλογιαννίδης 2.