STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΚΑΟΔ-Ηλυσιακός 76-73

Ο Ηλυσιακός άγχωσε ιδιαίτερα τον ΚΑΟΔ που εν τέλει κατάφερε να πάρει τη δεύτερη διαδοχική νίκη στην έδρα του (μετά εκείνης επί του Πανιωνίου), επικρατώντας 76-73.

Ο ΚΑΟΔ είδε τον Ηλυσιακό να επιστρέφει αναρίθμητες φορές στη διεκδίκηση της νίκης, τον είδε και να προηγείται στο 38', αλλά δεν αγχώθηκε και με τις λύσεις που πρόσφεραν οι Μπάβτσιτς και Μπράουν (συν την αστοχία των φιλοξενούμενων) επιβλήθηκε 76-73.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα

Αν δείτε τα στατιστικά, θα πείτε πως ήταν ο Βον (των 11π. και των 10 ριμπ.). Αν παρακολουθήσατε την εξέλιξη του ματς, θα διαπιστώσατε ότι ο αν δεν ήταν ο Μπράουν των 12 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και των έξι στο τελευταίο (τελείωσε με 19), μάλλον θα διαλέξετε εκείνον. Σε 31.09''' είχε 19π., με 3/6 διπ., 3/7 τριπ. και 4/5 βολ., 4 ριμπ., 2 κλεψ., 1 ασίστ και κανένα λάθος.

Ο αριθμός του αγώνα

Ο DJ Στέφενς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του γηπέδου, με το ranking του να φτάνει στο 24 (με 16π., 5/8 διπ., 1/6 τριπ., 3/3 βολ., 11-3 ριμπ., 2 ασίστ, 1 τάπα και 1 λάθος σε 37.07''. Με δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο συνέβαλε τα μάλα στην επιστροφή του Ηλυσιακού, στη διεκδίκηση της νίκης αλλά η δουλειά δεν ολοκληρώθηκε.

Πού κρίθηκε ο αγώνας

O Έντιν Μπάβτσιτς πήρε το ριμπάουντ του παιχνιδιού: στα 30'' για τη λήξη, ενώ το σκορ ήταν 74-73, ο Μπράουν αστόχησε, ο Βόσνιος πετάχτηκε για να πάρει την μπάλα και να την αφήσει στο καλάθι, διαμορφώνοντας και αποτέλεσμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο, δυο καρφώματα από τους Τζόουνς και Στέφενς, αλλά η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακή. Ο Ηλυσιακός είχε τρία λάθη έως το 9-4 (3.15''), με τον Μπάβτσιτς να φτάνει τους 9 πόντους (όλοι με βολές), όταν στον πίνακα εμφανίστηκε το 19-12 (8.50''). Ο Ζάρας διαμόρφωσε το 22-16 του πρώτου δεκαλέπτου, με το πρώτο τρίποντο του ματς (οι μεν είχαν 1/4 και οι δε 0/4).

Με τους Σλαφτσάκη και Μπάβτσιτς οι Δραμινοί (έπαιξαν χωρίς τον Χρυσικόπουλο) προηγήθηκαν 27-18, στο 11.10, με τον Χατζή να κάνει ένα βήμα μπροστά για τους φιλοξενούμενους και τους ΕμΜποντζ και Αντωνάκη να τους ακολουθούν (27-27, 14'). Ένα λάθος του Καυκή και η τεχνική ποινή που δέχθηκε για διαμαρτυρίες, έδωσαν στον ΚΑΟΔ την ευκαιρία να τρέξει ένα 7-0 (34-27, 16'), πριν ο Ζάρας κάνει δυο τα τρίποντα του (38-31). Και αν ο Καυκής απάντησε (40-34), ο Τζόουνς πρόλαβε να σκοράρει, για το 42-34 του ημιχρόνου.

Σαφέστατα και στα αποδυτήρια, οι Ιλισιώτες είχαν πολλά να πουν, αν κρίνουμε από την εξέλιξη του σκορ σε 52-52 στο 25.45'' (περιέλαβε και επί μέρους 3-10), με τον Σμιθ να δίνει τους 10 πόντους. Το αντίπαλο δέος ήταν ο Μπράουν, που έκανε 12 τους πόντους του, μόνο στο γ' δεκάλεπτο, όπως διαμόρφωνε το 60-55 (30').

Η τρέλα συνεχίστηκε και στην τελευταία πράξη, όπου μετά το 63-55 (31'), είδαμε τον Στέφενς να... πηγαίνει μόνος του τον Ηλυσιακό στο 63-63 (32.30''), ενώ από τα χέρια του ΕμΜποντζ προηγήθηκε για πρώτη φορά 69-71 (38'). Και αν οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το πάνω χέρι (74-71, 39'), ο Ιωάννου ευστόχησε σε τρίποντο για να κρατήσει στα ύψη το ενδιαφέρον. Ο Μπράουν αστόχησε ο Μπάβτσιτς όμως, πήρε το ριμπάουντ και στα 30'' διαμόρφωσε το 76-73, που έμεινε ως αποτέλεσμα μετά τα άστοχα σουτ των Καυκή και Στέφενς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν με 15/32 διπ. (vs. 17/38 των φιλοξενούμενων), 7/23 τριπ. (7/24) και 25/32 βολ. (18/24). Άρπαξαν 38 ριμπ. (36), πέρασαν 11 ασίστ (15) και έκαναν 13 λάθη (11).

Δεκάλεπτα: 22-16, 20-18, 18-21, 16-18

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 3, Τζόουνς 10 (5 ριμπ.), Μπράουν 19, Βον 11 (10 ριμπ.), Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 16 (6 ριμπ.), Ζάρας 13, Μπένας 2.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 8, Αντωνάκης 5, Σμιθ 14, Χατζής 5, Ζούμπος, Δορκοφίκης 3, Στέφενς 16 (14 ριμπ.), Βαβάτσικος, Ιωάννου 5, Τζουγκαράκης 2, ΕμΜποντζ 11, Αντερσον 4.