STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος Χαλκίδας - Ολυμπιακός 64-87

Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας καλή άμυνα, κερδίζοντας τον Ίκαρο στην Χαλκίδα με σκορ 64-87. Ξεχώρισαν Λοτζέσκι, Ντάνστον και Σάτον.

Για την 16η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Ίκαρο στην Χαλκίδα με σκορ 64-87, βρίσκοντας ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας καλή άμυνα ειδικά στην τρίτη περίοδο (8-17 σκορ).

Οι Πειραιώτες ήταν αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι (24/36δ), χάνοντας αρκετά σουτ από την περιφέρεια (8/27), κυριάρχησαν στο κομμάτι των ριμπάουντ (29-38) και είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (19/14), σε αντίθεση με τους γηπεδούχους (8/15).

Από τους Πρωταθλητές Ευρώπης ξεχώρισαν οι δραστήριοι Λοτζέσκι (17π, 3/6τρ) και Ντάνστον (13π, 6/7δ, 6ρ), επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο Σλούκας (14π), βοήθησε ο Κόλινς (10π), προσέφερε ο Μουν (10π, 5/5δ, 6ρ), με τον Μπαρτζώκα να ξεκουράζει τον Πρίντεζη.

Από τον Ίκαρο ξεχώρισαν οι εξαιρετικοί Σάτον (15π, 7/8δ) και Άσκα (14π), ενώ έδωσε λύσεις και ο Γκαγκαλούδης (15π).

O πρωταγωνιστής

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 17 πόντους (3/3δ, 3/6τρ, 2/2β) ήταν ο "καυτός" Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος πήρε αρκετές πρωτοβουλίες στην επίθεση, βάζοντας μεγάλα σουτ. Ο Αμερικανός βοήθησε σε όλους τους τομείς (5ρ, 2ασ, 2κλ), βγάζοντας μπόλικη ενέργεια στο παρκέ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Προς το τέλος της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του, παίζοντας σκληρή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +12 (44-56), αποκτώντας ένα προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 24/36 δίποντα του Ολυμπιακού, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι, για ακόμη μία φορά ύστερα από το παιχνίδι κόντρα στην Μάλαγα.

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στις πρώτες του προσπάθειες, έχοντας πρόβλημα στην επίθεση, αλλά ο Λοτζέσκι από την περιφέρεια έκανε το σκορ 2-3. Ο Άσκα ήταν δραστήριος κοντά στο καλάθι, οι Πειραιώτες έβρισκαν λύσεις στο "ζωγραφιστό" με τον Πρίντεζη (6-7), με τον "μπόμπερ" Λοτζέσκι να φέρνει το ματς στα ίσα (10-10) στο 5'. Το παιχνίδι στη συνέχεια πήγε συχνά στη γραμμή των βολών, με το γκολ-φάουλ του Ντάνστον να διαμορφώνει το 17-19, με τον "καυτό" Λοτζέσκι με νέο τρίποντο να φτάνει τους 11 πόντους (17-22). Ο Μουν έφερε τους φιλοξενούμενους στο +7 (17-24), με τν πρώτη περίοδο να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με σκορ 19-24.

Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη περίοδο έκανε λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, με τον εντυπωσιακό Άσκα να καρφώνει σε κάθε ευκαιρία (21-24) και τον Κόλινς να δίνει... ανάσα από την περιφέρεια (21-27). Με σερί 6-0 ο Ίκαρος έφερε το ματς στα ίσα (27-27), αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν με σερί 7-0 (27-34) με τον Μπέγκιτς. Ο Ίκαρος έχασε σουτ από την περιφέρεια, αλλά βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι με τον Σάτον να μειώνει σε 33-35, αλλά οι ερυθρόλευκοι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με τα μακρινά σουτ του Σλούκα (34-40). Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Σάτον πήρε... φωτιά με συνεχόμενα καρφώματα, με το σκορ στο 20' να βρίσκει τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με σκορ 38-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ύστερα από συνεχόμενα άστοχα σουτ, ο Σπανούλης με τρίποντο διαμόρφωσε το 38-46, αλλά ο δραστήριος Γκαγκαλούδης μείωσε σε 42-46. Περπέρογλου-Λοτζέσκι έπαιζαν μαζί στο παρκέ, ο Σπανούλης βρήκε στόχο με δύσκολο μπάσιμο (44-52), με την άμυνα των Πειραιωτών να έχει σκληρύνει, περιορίζοντας τον Ίκαρο. Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι του, με τον Σπανούλη να δίνει ασίστ στον Λοτζέσκι, ενώ στη συνέχεια ο Ντάνστον με κάρφωμα εκτόξευσε την διαφορά στο +12 (44-56) στο 29'.

Ο εντυπωσιακός Λοτζέσκι συνέχιζε να σκοράρει σε κάθε ευκαιρία, με τους ερυθρόλευκους να εξακολουθούν να παίζουν καλή άμυνα, αναγκάζοντας τον Ίκαρο να υποπίπτει σε λάθη, έχοντας αποκτήσει δαιμονιώδη ρυθμό στο ματς, εκτοξεύοντας την διαφορά ακόμη και στο +20 (50-70) με τρίποντο του Σλούκα. Ο κόουτς Μπαρτζώκας στα τελευταία λεπτά έριξε στο παρκέ τους Καββαδά και Παπαπέτρου, με τον Μουν να εκτοξεύει το ερυθρόλευκο προβάδισμα στο +23 (62-85). Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ίκαρος - Ολυμπιακός 64-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 46-58, 64-87

Ανά δεκάλεπτο: 19-24, 19-17, 8-17, 18-29

Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ, Γκόβενς 5 (1), Άσκα 14, Σάτον 15, Γκαγκαλούδης 15 (2), Σπανός 1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 11 (2), Μπέμπης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μουν 10, Ντάνστον 13, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 14 (3), Κόλινς 10 (1), Λοτζέσκι 17 (3), Μπέγκιτς 5, Πρίντεζης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2.