STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος Καλλιθέας - Περιστέρι 55-65

Εξαιρετική εμφάνιση για το Περιστέρι, το οποίο επικράτησε εκτός έδρας του Ικάρου Καλλιθέας με 65-55, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Σημαντική νίκη πήρε το Περιστέρι που επικράτησε εκτός έδρας του Ικάρου Καλλιθέας σε ένα παιχνίδι, στο οποίο επέβαλε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον ρυθμό του (65-55).

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη απέδωσε καλό μπάσκετ και πήρε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Α1.

Για το Περιστέρι, ο Ρόμπι σταμάτησε στους 19 πόντους, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ενώ οι Σκοτ και Γιαννόπουλος πέτυχαν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για τον Ίκαρο Καλλιθέας ο Λιούμπισιτς σημείωσε 13 πόντους και ο Κινγκ πρόσθεσε 10.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν με τον Τσιάρα να προηγηθούν με 9-3 στα πρώτα τρία λεπτά. Το Περιστέρι, όμως θα αντιδράσει και θα καταφέρει με τον Πούλκο να περάσει μπροστά στο σκορ με 9-10.

Οι δύο ομάδες στη συνέχεια θα συμβαδίσουν για ένα διάστημα στο σκορ, αλλά το τρίποντο του Ρόμπι θα δώσει τους φιλοξενούμενους προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι θα ελέγξουν το παιχνίδι. Στην δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι θα καταφέρει με καλάθι του Ρόμπι να ξεφύγει με έξι πόντους (17-23). Ο Καράμπουλας θα κάνει το 19-25 στο 16'. Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο θα ανεβάσει την διαφορά στους έντεκα πόντους (20-31) για πρώτη φορά στο ματς.

Ο σύλλογος των "δυτικών προαστίων" θα εντείνει την πίεση του και θα καταφέρει με τον Τζόνσον να ξεφύγει με 12 πόντους (22-34) για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με 36-23, απέναντι σε έναν Ίκαρο, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει λύσεις.

Ξέφυγε το Περιστέρι

Στην τρίτη περίοδο, το Περιστέρι ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε με τον Ρόμπι, ο οποίος βρισκόταν σε εξαιρετική βραδιά να ανοίξει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 50-34.

Ο Ίκαρος Καλλιθέας, όμως στα τελευταία δέκα λεπτά ανέβασε την απόδοση τους και κατάφερε να μαζέψει την διαφορά από το Περιστέρι. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 65-55, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 24-36, 34-50, 55-65.

Ίκαρος Καλλιθέας (Λυκογιάννης): Σένσλεϊ, Κινγκ 10, Κουμπούρας 3(1), Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 4, Τσιάρας 9(1), Αγαδάκος 9, Μπέινς 1, Τζόνσον 5(1), Λιούμπισιτς 13(2).

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 6(1), Καυκής 2, Πούλκο 7(1), Γιαννόπουλος 10(2), Μανωλόπουλος, Σκοτ 11(1), Πέτρουλας 2, Ρόμπι 19(2), Ζίμιτς 2, Μότσνικ 6.