STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος Καλλιθέας - Καβάλα 71-79

Στην πρώτη τετράδα επέστρεψε η Καβάλα μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Ικάρου Καλλιθέας στο Ελληνικό με 79-71. Διαβάστε λεπτομέρειες.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Καβάλα, η οποία πήρε πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας με 79-71.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μετά τα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης ανέβασαν την απόδοση τους επέβαλαν το παιχνίδι τους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ίκαρος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η Καβάλα άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων, δεν έχασε την συγκέντρωση της και με τους Σίμτσακ, Πάσαλιτς σε πολύ καλή μέρα πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης.

Οι δύο παίκτες πέτυχαν από 15 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Αγγελόπουλος με 14. Στους 10 ήταν ο Κοστόφ, ενώ από τον Ίκαρο ο Μπεκ σταμάτησε στους 20, αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου στη νίκη.

Ο αγώνας:

Ο Ίκαρος προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης απέναντι στην Καβάλα και φαίνεται ότι το κατάφερε, καθώς ο Πολυτάρχου με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα κάνει το 8-4 στο δεύτερο λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια, όμως η Καβάλα μετά το αρχικό μούδιασμα ανέβασε την απόδοση της και με καλάθι του Σίμτσακ θα ισοφαρίσει σε 12-12.

Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη θα κάνουν την αντεπίθεση τους και με τρίποντο του Πάσαλιτς θα περάσουν μπροστά (20-21), ενώ με ακόμα ένα τρίποντο αυτή την φορά από τον Καραποστόλου θα κλείσουν την πρώτη περίοδο με 20-24.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι θα προσπαθήσουν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση, αλλά η Καβάλα θα βρίσκει πάντα τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα της. Ο Αγγελόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 23-29, ενώ ο Στεφανίδης θα πετύχει το 25-32 στο 17.

Με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο θα ολοκληρωθεί με την Καβάλα να διατηρεί προβάδισμα τεσσάρων πόντων απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας στο Ελληνικό, μετά από καλάθι του Μπεκ (34-38).

Εναλλαγές στο σκορ μέχρι το τέλος

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Ίκαρος μπήκε στην αναμέτρηση, με μοναδικό στόχο να πιέσει και να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση. Ο Πάσαλιτς στο 23' θα κάνει το 36-42, προτού μειώσει ο Μπέινς στους τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους (38-42).

Ο Καραποστόλου με 1/2 βολές θα διατηρήσει οριακό προβάδισμα για την Καβάλα, αλλά ο Ίκαρος με τους Αγαδάκο, Μπεκ θα πάρει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (55-51), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-53, ύστερα από κάρφωμα του Τέιλορ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της και να πάρει διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι θα συνεχίσουν να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια και ο Πάσαλιτς με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων θα σημειώσει το 61-64.

Ο Λιούμπισιτς με 2/2 βολές θα κάνει το 63-64, με τον Σίμτσακ να δίνει ξανά προβάδισμα τριών πόντων στην Καβάλα. Ο Έλληνας σέντερ θα πετύχει το 65-70 στο 38', ενώ το τρίποντο του Κοστόφ θα αποσπάσει με 8 πόντους τους φιλοξενούμενους.

Έπειτα από τάιμ άουτ του Θανάση Σκουρτόπουλου, ο Γιώργος Τσιάρας θα μειώσει με τρίποντο σε 68-73, ο Πάσαλιτς θα πετύχει το 68-75, οι δύο βολές του Λιούμπισιτς θα φέρουν τη διαφορά στους πέντε πόντους (70-75), με τον Στεφανίδη να κάνει το 70-77 και την Καβάλα να παίρνει τελικά τη νίκη με 71-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 34-38, 55-53, 71-79.

Ίκαρος Καλλιθέας (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης 1, Μπάξτερ 4, Κουμπούρας, Καράμπουλας, Πολυτάρχου 3(1), Τσιάρας 8(2), Βασίλιεβιτς 6, Αγαδάκος 2, Μπέινς 9, Μπεκ 20(1), Λιούμπισιτς 9(1), Λαρεντζάκης 9(1).

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 15(3), Αγγελόπουλος 14(2), Νταμιάνοβιτς, Τέιλορ 7(1), Στεφανίδης 9, Κοστόφ 10(2), Καραποστόλου 9(2), Σίμτσακ 15.