STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος - Ρέθυμνο 61-66

Την 6η του νίκη πέτυχε το Ρέθυμνο το οποίο με αντεπίθεση διαρκείας από τα τέλη του γ' δεκαλέπτου, πήρε τον έλεγχο κι επικράτησε με 66-61 του Ικάρου

Το "διπλό" στο κλειστό της Γλυφάδας πέτυχε το Ρέθυμνο το οποίο επικράτησε με σκορ 66-61 του Ικάρου για την 10η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Το Ρέθυμνο με αντεπίθεση διαρκείας από το 28' κι έπειτα κατάφερε να γυρίσει ένα παιχνίδι που έμοιαζε να ελέγχει καλύτερα ο Ίκαρος.

Οι Κρητικοί παρά τα 16 τους λάθη, έλεγξαν τα ριμπάουντ (30-35) και με το πολύ καλό 53% στα δίποντα για εκτός έδρας παιχνίδι, κατάφεραν να πετύχουν ορισμένα πολύ σημαντικά σουτ. Καθοριστικό το τρίποντο-απάντηση του Ντούβνιακ σε εκείνο του Σίμτσακ στο 34' με το οποίο έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους (49-59).

Ο Ίκαρος χωρίς τον Αλέξη Κυρίτση και με τον Νίκο Στρναντ σαφέστατα επηρεασμένο από την απώλεια της συζύγου του, δεν είχε πολλές λύσεις στην επίθεση.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (5-6, 9-8) και καμία από τις δύο ομάδες να ξεφύγει. Στο 6ο λεπτό, ο Ίκαρος προηγούνταν με 13-11 και τρέχοντας ένα σερί 5-0 (18-11) βρέθηκε για πρώτη φορά στο +7 (18-11) χάρη στο τρίποντο του Γκίμπσον και το λέι απ του Σίμτσακ.

Ο Κάρτερ μείωσε με τη λήξη του α΄δεκαλέπτου για το Ρέθυμνο, σε ένα παιχνίδι που οι Κρητικοί δεν μπορούσαν να τρέξουν και να επιβάλλουν το γρήγορο ρυθμό που τους ταιριάζει.

Με το ξεκίνημα κιόλας του α' δεκαλέπτου, το Ρέθυμνο ισοφάρισε σε 18-18 και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν περισσότερο στο σκορ, βελτιώνοντας την άμυνα τους. Το ματς έγινε ξανά ντέρμπι (24-24, 28-28) και το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά.

Οι άμυνες σε εκείνο το σημείο έπαιξαν καθοριστικό ρόλο κι έτσι οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια με το "ισχνό" 31-30. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έτρεχαν στον αιφνιδιασμό με κάθε ευκαιρία (4/4) και παρ΄ότι έχαναν τα ριμπάουντ (13-19), ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι κάνοντας πολύ λιγότερα λάθη (5-11).

Αντεπίθεση από το Ρέθυμνο

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Σίμτσακ έγραψε το 39-35, όμως οι Κρητικοί αντέδρασαν αμέσως και ισοφάρισαν σε 39-39. Με τρίποντο, ο Λαρεντζάκης έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ίκαρο (45-44) που πάντως αντιμετώπιζε κάποια αμυντικά προβλήματα.

Αυτά τα προβλήματα, τα εκμεταλλεύτηκε το Ρέθυμνο το οποίο έτρεξε δύο φορές στο εύκολο καλάθι με τον Ντούβνιακ και κατάφερε να ολοκληρώσει το γ' δεκάλεπτο, μπροστά στο σκορ με 45-48. Οι παίκτες του Ικάρου έκαναν κάποια σουτ στο τελευταίο λεπτό αλλά το σκορ δεν άλλαξε και πλέον το Ρέθυμνο είχε τον έλεγχο.

Στο δ' δεκάλεπτο, το μομέντουμ ήταν πια για το Ρέθυμνο. Οι Κρητικοί μέχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους, έτρεξαν ένα επιμέρους 8-2 και ξέφυγαν με 47-56 μετά από καλάθι του Αγγελόπουλου στο 33'. Ο Ίκαρος μείωσε σε 49-56 με τον Σίμτσακ αλλά το Ρέθυμνο βρέθηκε μετά το τρίποντο του Ντούβνιακ στο +10 (49-59), χτίζοντας μία σημαντική διαφορά στο παιχνίδι.

Με τρίποντο του Γιαννακίδη, ο Ίκαρος πλησίασε στους 5 (54-59) και στους 4 με τον Βρκιτς (57-61), όμως η προσπάθειά του έμεινε εκεί. Ο "πανταχού παρών" Ντούβνιακ έκανε το 57-64, στις βολές οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι και το τελικό σκορ έγραψε ο Λαρεντζάκης με 61-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 31-30, 45-48, 61-66

Ίκαρος (Πρίφτης): Στρναντ 2, Λαρεντζάκης 13(2), Βρκιτς 8(1), Ουάιατ, Φαγιέ 5, Γκίμπσον 12(1), Γιαννακίδης 4(1), Αγαδάκος, Σίμτσακ 17.

Ρέθυμνο (Κουφός): Χορν 9(1), Καλλινικίδης, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 8, Τσαρούχας, Τσόχλας 7(1), Ντούβνιακ 18(2), Κόμματος 3, Κάρτερ 9(1), Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 10.