STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος-Ηλυσιακός: 75-69

Βαθιά ανάσα πήρε ο Ίκαρος μετά τη νίκη του με 75-69 με αντίπαλο τον Ηλυσιακό. Πρώτος σκόρερ ο νεοαποκτηθείς Ρόμελ Μπεκ.

Ο Ίκαρος άνοιξε το(ν) Μπεκ και... έβρεξε νίκη στο κλειστό της Καλλιθέας! Ο νεοαποκτηθείς (σ.σ. αποκτήθηκε στα τέλη Δεκεμβρίου) Ρόμελ Μπεκ σημείωσε 25 πόντους και η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επικράτησε 75-69 του Ηλυσιακού για την 11η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με διαφορά 21 πόντων.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους γηπεδούχους τη φετινή σεζόν, με την τελευταία να είχε επιτευχθεί στις 12 Νοεμβρίου (4η αγωνιστική) με αντίπαλο τον Κολοσσό Ρόδου.

Στην αντίπερα όχθη ο Ηλυσιακός που έκλεισε το 2010 με νίκη επί του ΚΑΟΔ έχασε μεγάλη ευκαιρία, αφού πήρε ο... ύπνος τους παίκτες του στην τρίτη περίοδο. Μόλις 26 πόντους σημείωσε η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη στο δεύτερο ημίχρονο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-11 στο 7' και 23-14' στο 10' παίζοντας με κοντό σχήμα, με τους Τόντιτς και Νάνα μέσα στη ρακέτα.

Με τρεις νέους ξένους παίκτες στη σύνθεση τους (Βασίλιεβιτς, Μπεκ και Μπάξτερ) οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετή ώρα να... βρεθούν μέσα στο γήπεδο. Άλλο που δεν ήθελαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται με 20-41 και ενώ απέμεναν τέσσερα λεπτά για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ίκαρος δεν είχε πει την τελευταία λέξη του και μείωσε τη διαφορά στην εκπνοή σε 43-29 με σερί 9-2 και καλάθι του Μπεκ λίγο πριν ηχήσει η κόρνα της γραμματείας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ίκαρου έκαναν μεγαλύτερη προσπάθεια στην άμυνα και δέχθηκαν μόλις έντεκα πόντους. Ισοφάρισαν σε 54-54 και πήραν το προβάδισμα με +4 (58-54).

Ο Νίκος Χατζής στην 490η συμμετοχή του (σ.σ. δεύτερος σε συμμετοχές στην Α1 πίσω από τον Νίκο Μπουντούρη με 509) ισοφάρισε τον αγώνα για λογαριασμό του Ηλυσιακού σε 64-64 για να ακολουθήσουν δύο δραματικά τελευταία λεπτά.

Με δύο καλάθια από τον Μπέινς και Κουμπούρα και ένα τρίποντο από τον Μπεκ ο Ίκαρος "έτρεξε" σερί 7-0 και ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του το 2012.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 29-43, 54-54, 75-69.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Άρης Λυκογιάννης): Σκορδίλης 7, Μπάξτερ 8, Κουμπούρας 9, Καράμπουλας 4, Πολυταρχου, Τσιάρας, Βασίλιεβιτς, Παπαργυρόπουλος 9, Μπέινς 11, Μπεκ 25 (7/9 ελ.β, 3/6 2π, 4/8 3π, 5ριμπ, 5ασ), Λιούμπισιτς.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κώστας Φλεβαράκης): Σπανός 6, Τόντιτς 13 (2), Ενγκουαγιέ 14, Χατζής 4 (1), Αποστολίδης 11 (1), Τόμπσον 11 (3), Κασελάκης 6, Τσιάκος 4.