STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης - Παναθηναϊκός 68-72

Μετά από ένα ντέρμπι από τα παλιά στο Αλεξάνδρειο, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το "διπλό" επί του Άρη με σκορ 72-68 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο β' γύρο της Βasket League ΟΠΑΠ

Την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος πέρασε έστω και δύσκολα από τη Θεσσαλονίκη, νικώντας με σκορ 72-68 για την 14η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Όσοι τυχεροί βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο το Σάββατο το απόγευμα παρακολούθησαν ένα εξαιρετικά αμφίρροπο ματς και έναν Άρη από τα παλιά που κόντραρε στα ίσα τον Παναθηναϊκό και διεκδίκησε μέχρι το τέλος τη νίκη.

Και βρέθηκε πολύ κοντά σε αυτήν, από τη στιγμή που ο Περπέρογλου έχασε δύο βολές στα 7'' πριν το τέλος του αγώνα. Ωστόσο, ο ίδιος διόρθωσε το λάθος του και με κλέψιμο στην επόμενη φάση έδωσε πάσα στον Μπατίστ που κάρφωσε και έγραψε το τελικό 72-68.

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς με 22% στα τρίποντα (4/18) όμως έλεγξε τα ριμπάουντ (31-36) και με όπλο τον αιφνιδιασμό του (6/12) κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάικ Μπατίστ ο οποίος τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ σε καθοριστικά σημεία μίλησε ο Διαμαντίδης.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός θέλησε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλει τον ρυθμό του, ξεφεύγοντας με 0-5 στο ξεκίνημα. Μάλιστα, με τον Σμιθ οι "πράσινοι" ξέφυγαν και με 6 πόντους διαφορά (3-9) όμως ο Άρης με τους Τζέιμς και Κερούς ισοφάρισε σε 9-9. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και πλησίασαν τους φιλοξενούμενους με τη βοήθεια του κόσμου τους. Τελικά ο Καλάθης με λέι απ έκανε το 12-14 στο τέλος δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, όμως με δυο εύστοχα σουτ των Καλάθη και Γιασικεβίτσιους που ξεκίνησαν το β' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +4 (14-18). Πάντως, το 14-18 μετατράπηκε σε 22-18 με σερί 8-0 που έτρεξε ο Άρης χάρη στον Κερούς και ο Ομπράντοβιτς επανέφερε γρήγορα τον Διαμαντίδη για να μαζέψει τη διαφορά.

Οι γηπεδούχοι με τον παθιασμένο Μπόγρη βρέθηκαν στο +6 (26-20), ενώ στο 17' ο Τζέιμς επανέφερε τη διαφορά στους έξι πόντους (30-24), όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί. Το 7-0 έγινε με πέντε πόντους του Καϊμακόγλου και τελικά ο Ταπούτος με 2/2 βολές έγραψε το 32-31 του ημιχρόνου, καθώς στο τέλος ο Καλάθης δεν κατάλαβε πόσο χρόνο είχε στη διάθεσή του κι έβγαλε την μπάλα προς τα έξω.

Με όπλο τον Μπατίστ

Στην επανάληψη, ο Άρης πήρε σημαντικές λύσεις στην επίθεση από τα 6.75μ. και με τους Τσαλδάρη, Κερούς ξέφυγε με 38-34, όμως η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Ισοφάρισαν αρχικά σε 38-38 και προηγήθηκαν με 38-40 χάρη στον Μπατίστ που... χόρεψε δύο φορές την αντίπαλη άμυνα και σκόραρε.

Ο Ταπούτος έδωσε την ώθηση στην ομάδα του, πότε με τα σουτ και πότε με τις βολές του και τελικά ο Άρης ξέφυγε δύο φορές με 5 πόντους (47-42, 49-44), πιέζοντας στην άμυνα του. Το 4ο φάουλ του Καϊμακόγλου ήταν σαφέστατα ένα πλήγμα για τον Παναθηναϊκό ο οποίος πάντως μείωσε με δύο διαδοχικά δίποντα του Καλάθη (49-48), πριν ο Ντέιβις τελικά γράψει το 51-48 του 30ου λεπτού.

Οι δυνατές άμυνες συνέχισαν και στο δ' δεκάλεπτο να είναι το σημείο κατατεθέν του αγώνα. Πάντως, ο Άρης βρήκε κάποιες λύσεις από τους παίκτες του και προηγήθηκε με 54-50, ενώ την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός για τρία λεπτά έμεινε άποντος. Η επιστροφή του Διαμαντίδη στο παρκέ έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση κι έτσι στο 34' οι "πράσινοι" πήραν το προβάδισμα (56-57).

Οι γηπεδούχοι έμειναν στο ματς χάρη στα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν σε εκείνο το σημείο του αγώνα, ενώ ο Μπατίστ με καλάθι και φάουλ έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό (58-60 αλλά και 68-70 στο 39'). Ο Ντέιβις βοήθησε σημαντικά τον Άρη στην επίθεση, όμως δεν ήταν αρκετό... Ο Περπέρογλου κράτησε την αγωνία στα ύψη με τις δύο χαμένες του βολές στα 7'' πριν το τέλος, όμως διόρθωσε στη συνέχεια και με κλέψιμο έδωσε πάσα στον Μπατίστ για να καρφώσει.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 32-31, 51-48, 68-72

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής 2, Κερούς 18(3), Ταπούτος 13(1), Τζέιμς 11(1), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 8, Κρούσιτς 1, Μπόγρης 7, Μάλντροου 5, Τσαλδάρης 3(1), Βεργίνης.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 21, Σάτο, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14(2), Βουγιούκας 2, Καλάθης 8, Σμιθ 9(1), Καϊμακόγλου 5(1), Γιασικεβίτσιους 7.