STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Άρης-Παναθηναϊκός 59-75

Ο Παναθηναϊκός "καθάρισε" στο δ' δεκάλεπτο τον μαχητικό Άρη κρατώντας τον στους 7 πόντους, κι επικράτησε με 75-59, κάνοντας καλό παιχνίδι

Καλό παιχνίδι από τον Παναθηναϊκό που έφυγε με το "διπλό" από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με σκορ 75-59 του Άρη, πετυχαίνοντας την 6η του φετινή νίκη στη Basket League ΟΠΑΠ.

Οι "πράσινοι" ήταν συγκεντρωμένοι και με όπλο την καλή τους άμυνα, κράτησαν τον Άρη στους 7 πόντους στο δ' δεκάλεπτο "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Μαχητικοί οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου, πάλεψαν όσο καλύτερα μπορούσαν κόντρα στον Παναθηναϊκό και έμειναν μέχρι το 32' στο παιχνίδι (54-61). Έκτοτε, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξέφυγε στο σκορ και με κάρφωμα του Γκιστ έγραψε στο 35' το 55-70.

Παρά το 26% στα τρίποντα και τα 10 λιγότερα ριμπάουντ, ο Παναθηναϊκός είχε πολλές λύσεις στα δίποντα κι έπαιξε με μυαλό, αποφεύγοντας τα πολλά λάθη.

Στον αγώνα, δεν έπαιξε ο Στεφάν Λάσμε ο οποίος έμεινε στην Αθήνα, λόγω του τραυματισμού του.

Ο πρωταγωνιστής

Πολύ καλό παιχνίδι από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη ο οποίος σε 14 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 10 πόντους με 5/5 δίποντα, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έδωσε 5 ασίστ, ενώ έκανε και 2 κλεψίματα.

Που κρίθηκε ο αγώνας

Στην εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού κατά διαστήματα, αλλά κυρίως στο δ' δεκάλεπτο, όταν τον κράτησε στους επτά πόντους.

Ο αριθμός της ημέρας

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μείνει σε εκτός έδρας παιχνίδι στα 10 λάθη, ενώ και το 62% με το οποίο σούταρε στα δίποντα ήταν εξαιρετικό. Στην αντίπερα όχθη, τα 20 λάθη των παικτών του Άρη ήταν μάλλον πολλά.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν ιδανικό, καθώς προηγήθηκε με 13-3 χάρη στα τρίποντα των Διαμαντίδη και Φώτση, παίρνοντας από πολύ νωρίς το προβάδισμα. Ο Άρης έπαιρνε πόντους από τον Σαρικόπουλο που μείωσε και στους πέντε πόντους (15-20), πριν ο Παππάς με λέι απ γράψει το 15-22 του α' δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι αν και έκαναν πολλά λάθη (είχαν 11 στο ημίχρονο), κέρδιζαν τη μάχη των ριμπάουντ κι αυτό τους επέτρεπε να μην αφήνουν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει. Ο τελευταίος ήταν εξαιρετικός με 3/3 αιφνιδιασμούς, 10 ασίστ, 5 λάθη, 6 κλεψίματα και 2 τάπες, αλλά και μόλις 10 ριμπάουντ σε 20 λεπτά αγώνα. Στο 16' ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 35-25, όμως οι παίκτες του Αγγέλου μείωσαν και πάλι.

Στην επανάληψη, ο Άρης εξακολούθησε να έχει το ίδιο ανταγωνιστικό πρόσωπο, αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το προβάδισμά του. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (41-43), αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια με δεδομένα κάποια αμυντικά προβλήματα που αντιμετώπιζαν. Το 44-53 έγινε 52-59 στο τέλος της γ' περιόδου, με τον Άρη να παίρνει πόντους από τον Βεζένκοφ.

Ένα επιμέρους 16-7 στο δ' δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να κάμψει την αντίσταση του Άρη. Ο Παναθηναϊκός μετά το 54-61 ξέφυγε στο σκορ και έχτισε διαφορά που είναι μεν πλασματική με δεδομένη την εικόνα, αλλά απόλυτα δίκαιη.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 34-41, 52-59, 59-75

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 5(1), Πελεκάνος 9(1), Γκίκας 7(1), Ασημακόπουλος 2, Πουλιανίτης, Χαρίσης, Λαρεντζάκης 3(1), Βεζένκοφ 13(1), Σαρικόπουλος 11, Μούρτος 2, Αθηναίου 7.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Κάρι, Μπατίστ 8, Φώτσης 11(2), Ούκιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 13(3), Γκιστ 10(1), Παππάς 10, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (23/11): Πανιώνιος - Ηλυσιακός 69-64, ΚΑΟΔ - Κολοσσός 76-79, Τρίκαλα - ΠΑΟΚ 87-76. Δείτε την βαθμολογία της 7ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.

Στα σημερινά παιχνίδια (24/11), η Ν.Κηφισιά επικράτησε με 75-66 επί του Ικάρου, ενώ το Ρέθυμνο πέρασε εύκολα με 87-72 από την Ελευσίνα.