STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Απόλλων Πατρών - Ηλυσιακός 94-72

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος επικράτησε του Ηλυσιακού με 94-72 για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος επιβλήθηκε χωρίς δυσκολίες του Ηλυσιακού με 94-72 για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τους νικητές εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΜακΚόλουμ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους, ενώ ο Κλάιμπερ πρόσθεσε 20. Για τον Ηλυσιακό ο Χάμπτον πέτυχε 17 και ο Τζόουνς 16, όμως δεν κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους απέναντι στον Ηλυσιακό. Ο Κρόλο σημείωσε το 13-9, ενώ ο ίδιος παίκτης με κάρφωμα πέτυχε το 15-9. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τον Απόλλωνα Πατρών να είναι μπροστά στο σκορ με οκτώ πόντους (24-16).

Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να διατηρούν το προβάδισμα τους. Ο ΜακΚόλουμ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 36-23 και ο Κρόλο ξανά με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (38-23).

Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχος να βρίσκονται στο +12 (46-34), ύστερα από καλάθι του Χάμπτον που διαμόρφωσε και το σκορ, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Πάτησε γκάζι

Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλων Πατρών συνέχισε να διατηρεί χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα του. Ο ΜακΚόλουμ και ο Κλάιμπερ ήταν σε πολύ καλή κατάσταση με αποτέλεσμα η ψαλίδα μεταξύ των δύο ομάδων να ανοίξει ακόμα περισσότερο. Με αυτόν τον τρόπο η λήξη του δεκαλέπτου θα βρει τον Απόλλωνα μπροστά στο σκορ με 25 πόντους (74-49).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς δύσκολα θα άλλαζαν τα πράγματα με τον Απόλλωνα να φτάνει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 94-72, χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες κόντρα στον Ηλυσιακό και να πετύχει την τέταρτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-34, 74-49, 94-72.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 21(2), Αργυρόπουλος 5, Καπερώνης 2, Γκραντ 9(1), Θανόπουλος 3(1), Λιανός 9(1), Πέτροβιτς 8(1), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 20(4), Ζαφείρης, Τέρνερ 5, Κρόλο 12.

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παππάς 2, Αράπης, Χάμπτον 17(1), Αποστολίδης 6, Χατζής 9(1), Σπανός 5(1), Δορκοφίκης 9(1), Σκοτ 8(1),Τζόουνς 16, Παραγυιός.