VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός, επικράτησε 3-1 του ΑΟ Θήρας

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε ξανά με 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League γυναικών όπου θα περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ - ΑΕΚ.

Στα ημιτελικά της Volley League γυναικών προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινες επικράτησαν για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες του ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ και πλέον τον αντίπαλό τους στην τετράδα.

Ο Παναθηναϊκός θα μάθει τον αντίπαλό του το απόγευμα της Κυριακής, όταν και ολοκληρωθεί η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 5-1, αναγκάζοντας τον Κώστα Παπαδόπουλο να καλέσει γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ. Με την Αθηνά Παπαφωτίου να τροφοδοτεί όλες τις συμπαίκτριές της, οι πράσινες ανέβασαν την διαφορά μέχρι και διψήφιο νούμερο για το 1-0 σετ με 25-13.

Με τα περιθώρια να στενεύουν, ο ΑΟ Θήρας ρίσκαρε από τη γραμμή του σερβίς και μετά το αρχικό 3-0 απέκτησε τον έλεγχό του, για την ισοφάριση σε 1-1 σετ με 25-17.

Με κορυφαίες τις Γκρόθες και Χατζηευστρατιάδου ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς τον έλεγχο του τρίτου σετ (9-4) και με το 25-16 και το 2-1 σετ πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Το τέταρτο σετ αν και είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι Μπράνκο Γκάιτς και Κώστας Παπαδόπουλος κράτησαν το βασικό τους σχήμα στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΑΟ Θήρας να παίρνει το προβάδισμα 9-5, αλλά τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά στα μέσα του σετ με 14-13 με μπλοκ της Εύας Χαντάβα. Η κορυφαία του αγώνα Μάρετ Γκρόθες με επίθεση από τη θέση «6» διαμόρφωσε το τελικό 25-22 για το 3-1 σετ.

Παναθηναϊκός - ΑΟ Θήρας 3-1

Τα σετ: 25-13, 17-25, 25-16, 25-22 σε 92'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 12 (9/17 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 15 (12/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρος 10 (5/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκρόθες 17 (15/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 70% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Χαντάβα 14 (10/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 21% άριστες) / Ρόγκα (λ, 80% υπ. - 80% άριστες), Στεπανένκο 2 (2/4 επ.), Μεταξά 1 (1 μπλοκ).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 10 (8/27 επ., 2 μπλοκ), Άμποτ 11 (10/28 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Διάλλα 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (1/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μίτροβιτς 14 (12/37 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες), Αργυρίου 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 42% υπ. - 32% άριστες), Αδαμοπούλου, Δροσοπούλου.