VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Ο Ολυμπιακός με φόρα από το Κύπελλο πέρασε από τη Θέτιδα, ο Παναθηναϊκός κλείδωσε τη δεύτερη θέση και η Θήρα πήρε το ντέρμπι της τριάδας

Ολυμπιακός εναντίον Θέτιδα για τη Volley League γυναικών EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός με φόρα από την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος πέρασε με άνεση από τη Θέτιδα, ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Νέσιτς στον πάγκο κλείδωσε τη δεύτερη θέση, ενώ η Θήρα επικράτησε της ΑΕΚ στη μάχη της τριάδας.

Ο Ολυμπιακός απέδειξε σε μία ακόμα εγχώρια αναμέτρηση ότι βρίσκεται μπροστά από τους ανταγωνιστές τους, καθώς μόλις λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του 10ου Κυπέλλου Ελλάδας στην ιστορία του τμήματος, επικράτησε με άνεση επί της Θέτιδας.

Ο Παναθηναϊκός μετά από τις δύο σερί ήττες στη Volley League γυναικών και την αλλαγή προπονητή νίκησε άνετα με 3-0 τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, ενώ η Θήρα έριξε από την τρίτη θέση την ΑΕΚ και ανέβηκε αυτή.

Τρίποντα και για Άρη και Ηλυσιακό, την ώρα που ο ΠΑΟΚ υπέταξε με δυσκολία στο tie break το μαχητικό Μαρκόπουλο.

Θέτιδα - Ολυμπιακός 0-3

Μία εβδομάδα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος, ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του στη Volley League γυναικών, επικρατώντας στο κλειστό της Βούλας με 3-0 σετ της Θέτιδας.

Ο Λορέντζο Μιτσέλι με εξαίρεση την Μικαέλα Μλεΐνκοβα ξεκούρασε όλες τις βασικές του αθλήτριες, μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής. Η απόδοση των ερυθρολεύκων παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα δείχνοντας ότι όλες οι αθλήτριες είναι ετοιμοπόλεμες, ενόψει και των πλέι οφ που έρχονται.

Η Θέτιδα έμεινε στους 26 βαθμούς και στην 7η θέση. Με μία αγωνιστική να απομένει για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου η ομάδα της Βούλας θα αντιμετωπίσει τα Πεύκα και θα πρέπει να νικήσει για να παραμείνει εντός πλέι οφ ή έστω να ηττηθούν οι ομάδες που βρίσκονται κοντά της στην βαθμολογία.

Παρά τις αλλαγές στην αρχική εξάδα ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και με όπλο την επίθεση (40% αποτελεσματικότητα) είχε τον έλεγχο των σετ από το ξεκίνημά τους, φτάνοντας στο τελικό 0-3 σετ μετά από 72 λεπτά.

Διαιτητές: Μάλφας, Μεταξά, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Σπίγγου, Βλάχος, Γραμματεία: Καπουράνη.

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 3 άσσους, 20 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 16-25, 16-25) σε 72'

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Χέιντεν 6 (5/31 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 17% άριστες), Οκάρο 3 (3/18 επ.), Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Σιρίνινα 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 9 (7/28 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 19% άριστες), Παπαγεωργίου 8 (3/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 60% υπ. - 60% άριστες), Κοντονή (λ), Παυλοπούλου, Σπανάκη 1 (1/7 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Κωνσταντέλλου 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (11/24 επ., 1 άσσος, 42% υπ. - 23% άριστες), Τσιτσιγιάννη 16 (14/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τάνη 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 12 (12/27 επ., 20% υπ. - 0% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 69% υπ. - 62% άριστες).

Παναθηναϊκός - Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων 3-0

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό και ντεμπούτο με το δεξί για τον Ντράγκαν Νέστις με τις πράσινες να επικρατούν 3-0 των Πεύκων.

Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια των φιλοξενούμενων καθώς και στα τρία σετ ήταν πολύ ανταγωνιστικές (στο 2ο είχαν σετ μπολ, στο τρίτο ήταν μπροστά με 21-23), αλλά στα κρίσιμα σημεία η εμπειρία του Παναθηναϊκού έκανε τη διαφορά.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 1-0, αλλά τα Πεύκα πήραν γρήγορα το προβάδισμα φτάνοντας στο 7-10 με τον ΠΑΟ να προσπερνά ξανά στο 16-15 και μέχρι το 19-18 να έχουμε μάχη. Εκεί όμως με καλό σερβίς ο ΠΑΟ με επιμέρους σκορ 6-1 πήρε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο οι πράσινες ξεκίνησαν καλύτερα (8-4, 12-7), αλλά τα Πεύκα επέστρεψαν στο ματς (13-11) και προσπέρασαν με 14-15. Ο ΠΑΟ μετέτρεψε το 20-22 σε 22-20, όμως το 23-21 έγινε 23-24 με άουτ της Άτκινσον και κόντρα επίθεση της Νικόλοβα. Τα Πεύκα δεν μπόρεσαν να βγάλουν καλή κόντρα στην επόμενη φάση με την Άτκινσον να ισοφαρίζει και με δύο δικούς της άσσους να γίνεται το 26-24.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο γ’ σετ με τον ΠΑΟ να μετατρέπει το 15-15 σε 18-15, αλλά η Μορένο με συνεχόμενα μπλοκ έφερε το σκορ στο 20-22. Τα Πεύκα διατήρησαν το +2 μέχρι το 21-23, αλλά η Μορένο έχασε το σερβίς, η Χατζηευστρατιάδου ισοφάρισε μετά από ένα φοβερό ράλι για να ακολουθήσει άουτ της Απλαδά και επίθεση της Άτκινσον για το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Νικάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Τσεκούρας, Κοκορομύτη, Γραμματεία: Μισιάκα.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 26-24, 25-23 ) σε 79'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 4 (2/4 επ., 2 μπλόκ) Καρκάσες 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-14% άριστες), Άτκινσον 16 (11/30 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκρότους 10 (9/23 επ., 1 άσσος, 100% υπ.-50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ), / Μπελιά (λ, 50% υπ.-18% άριστες), Γενιτσαρίδη.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 2 (2/2 επ.), Γκραφ 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (0/1 επ., 1 άσσος), Νικόλοβα 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ.-25% άριστες), Κάντγουορθ 8 (3/25 επ., 5 άσσοι, 57% υπ.-14% άριστες), Μορένο 22 (20/41 επ., 2 μπλοκ) / Στεργιάκη (λ, 45% υπ.-12% άριστες), Τριλυράκη (λ), Ματσαρόκη, Μιχοπούλου.

ΑΟ Θήρας - ΑΕΚ 3-0

Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό της Σαντορίνης, ο ΑΟ Θήρας πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί της ΑΕΚ και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Ματέο Φρέσκι μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου είναι στο +1 από την Ένωση και στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος θα φιλοξενηθεί στην έδρα του πρωτοπόρου και κυπελλούχου Ολυμπιακού, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ.

Το πρώτο σετ ήταν και το πιο εντυπωσιακό, με την ΑΕΚ να χάνει 3 σετ μπολ για να προηγηθεί αυτή στο σκορ, ενώ ο ΑΟΘ που βρέθηκε πίσω με 21-23, στο 4ο δικό του σετ μπολ κατάφερε να πάρει το σετ με 32-30.

Αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο σετ, καθώς παρά το +5 των γηπεδούχων (21-16) μετά την επίθεση της Φίγιοκ, η ΑΕΚ έκανε το 24-21, 24-23 με επίθεση της Τσάριτς, αλλά τη λύση έδωσε η Σαβάρ που έκανε το 25-23.

Με τη ψυχολογία με το μέρος της αλλά και με την στήριξη του κόσμου που βρέθηκε στο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ, ο ΑΟΘ έκανε το 10-10 σε 16-12 με άσσο της Κιουτσιούκη, βάζοντας τις βάσεις για το καθαρό τρίποντο. Η ΑΕΚ δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση παρά μόνο με την Στράντζαλη, για να τελειώσει με μπλοκ το παιχνίδι η Μερκάδο (25-18).

Διαιτητές: Βουδούρης, Μενεσλής, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Δρόσος, Βέντρας, Γραμματεία: Ταλάρου.

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ:
3-0 (32-30, 25-23, 25-18) σε 89'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 32% άριστες), Μερκάδο 17 (12/33 επ., 5 μπλοκ, Χριστοδούλου 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Φίγιοκ 19 (18/35 επ., 1 άσσος, 71% υπ. - 57% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ)

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 9 (9/30 επ., 27% υπ. - 12% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/6 επ.), Τσάριτς 15 (11/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 1 (1/10 επ., 31% υπ. - 23% άριστες), Μπλάνκο 12 (7/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 47% υπ. - 18% άριστες), Κοσμά (λ), Γιώτα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 4 (1/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Λαμία - Άρης 0-3

Σπουδαία νίκη για τον Άρη που του επιτρέπει να ελπίζει ότι θα προλάβει να μπει στην πρώτη 8αδα, ενώ η Λαμία είναι οριστικά στα play out και θα διεκδικήσει την παραμονή της με μειονέκτημα έδρας.

Σ’ ένα ματς που είχε χαρακτήρα τελικού και για τους δύο η Λαμία πλήρωσε την κακή της απόδοση στην επίθεση (29% έναντι 43% και μόλις 21% στην κόντρα μπάλα).

Στο πρώτο σετ τα λάθη των γηπεδούχων επέτρεψαν στον Άρη να προηγηθεί 15-18 για να μειώσει με άσσο η Κίλιτς (17-18), όμως το 19-20 έγινε 19-23 κι ο Άρης έφτασε στο 0-1.

Οι κιτρινόμαυρες ξεκίνησαν εντυπωσιακά το β’ σετ με την Ξανθοπούλου στο σερβίς και απροσπέλαστο μπλοκ για να προηγηθούν 0-7 και 5-14. Η Λαμία μπόρεσε να πλησιάσει σε 14-18, αλλά έχασε την επόμενη κόντρα μπάλα (μπλοκ Νεσίμοβιτς) και ο Άρης έφτασε στο 0-2.

Στο γ’ σετ το 3-6 του Άρη έγινε 8-6 με άσσο της Τουμάς για να φτάσει η Λαμία στο +4 (12-8) που διατηρήθηκε μέχρι το 15-11. Εκεί όμως ο Άρης έτρεξε επιμέρους σκορ 1-8 για να προηγηθεί με 16-19 και να φτάσει στο 19-24. Εκεί η Λαμία προσπάθησε για την ανατροπή, πλησίασε σε 22-24, ωστόσο η Γιούρντζα τελείωσε την επίθεση και έδωσε τη νίκη στην ομάδα της.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Χλωρός, Παρατηρητής: Θεμελής, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Καραβάνα.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 16-25, 22-25) σε 80'

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Κώστας Αγγουράς): Τουμάς 8 (6/27 επ., 2 άσσοι), Κίλιτς 10 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 άσσος, 37% υπ.-22% άριστες), Πέγισιτς 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-24% άριστες), Καρμπαχάλ 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Αργυρίου 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φλιάκου 2 (0/1 επ., 2 άσσοι) / Παγώνη (λ, 50% υπ.-32% άριστες), Σουλιώτη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 15 (14/35 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ.-31% άριστες), Σόουζα 14 (12/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 4 (4/13 επ.), Γιούρντζα 10 (9/22 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-57% άριστες), Ξανθοπούλου 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Θεοδοσίου (λ, 50% υπ.-36% άριστες), Αποστολίδου.

Απολλώνιος - Ηλυσιακός 1-3

Σε θέση πλέι οφ βρίσκεται ο Ηλυσιακός, ο οποίος πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στην έδρα του Απολλώνιου.

Η ομάδα των Ιλισίων με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 25 και βρίσκεται ισόβαθμη με το Μαρκόπουλο, όμως υπερτερεί στην ισοβαθμία λόγω περισσότερων νικών (9 έναντι 7).

Την τελευταία αγωνιστική ο Ηλυσιακός θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό και το Μαρκόπουλο την Λαμία.

Στο πρώτο σετ, με το σκορ στο 16-16 ο Ηλυσιακός με επιθέσεις από Μπακοδήμου, Μάασε ξέφυγε με 16-19, με τον Απολλώνιο να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ και το κατάφερε με τη Ράπτη που μείωσε σε 19-20. Μπακοδήμου και Τοτσίδου έφεραν ξανά τη διαφορά στο +3 (19-22), για να κάνει το 0-1 με 22-25 η Ολινγκά με μπλοκ.

Ο Ηλυσιακός στο δεύτερο σετ από το ξεκίνημά του πήρε διαφορά ασφαλείας (10-15), με τον Απολλώνιο να παλεύει να μειώσει στο σκορ και χάρη στις επιθέσεις των Ασόνια, Καραντουμάν μείωσε στον πόντο (14-15). Άλλες δύο φορές ο Απολλώνιος έφτασε σε απόσταση αναπνοής (17-18, 18-19), με την Μπακοδήμου όμως να κάνει το 19-23 και το 21-24, για να τελειώσει το σετ η Μάασε (21-25).

Ενώ όλα έδειχναν ότι ο Ηλυσιακός έλεγχε και το τρίτο σετ καθώς προηγήθηκε με 6-10, ο Απολλώνιος με μπλοκ της Ασόνια ισοφάρισε σε 11-11, για να κάνει η ίδια το 17-13 και το 23-17. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ηλυσιακός έβγαλε αντίδραση, για να ισοφαρίσει η Ολινγκά σε 23-23 και η Μπακοδήμου να δώσει το πρώτο ματς μπολ στην ομάδα της (23-24). Με δύο πόντους της Ασόνια ο Απολλώνιος έκανε το 27-25 και έμεινε ζωντανός στην αναμέτρηση.

Ο Απολλώνιος ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο σετ και μετά από κακή επίθεση της Τοτσίδου προηγήθηκε με 15-11. Ο Ηλυσιακός σταδιακά μείωνε τη διαφορά και με μπλοκ της Μπακοδήμου έγινε το 16-16. Η Ράπτη έκανε το 17-16 και ήταν η τελευταία φορά που οι γηπεδούχες ήταν μπροστά στο σκορ, καθώς οι φιλοξενούμενες σε εκείνο το σημείο άρχισαν να ξεφεύγουν και το 18-18 έγινε 18-25, με την Γκόγκιτς να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Απολλώνιου και την Ολινγκά να τελειώνει το ματς με μπλοκ.

Διαιτητές: Ράντσιου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Καπότης, Μουζακίτη, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 1 άσσο, 60 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 22-25, 21-25, 27-25, 18-25) σε 112'

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Καραντουμάν 18 (15/47 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ. - 17% άριστες), Πήττα 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη 15 (13/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 40% άριστες), Λάβδα 1 (1 άσσος), Καββαδία 8 (4/13 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ασόνια 19 (18/52 επ., 1 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 44% υπ. - 12% άριστες), Μπαρθέλ.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 10 (5/10 επ., 5 μπλοκ), Γκόγκιτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπακοδήμου 25 (22/54 επ., 3 μπλοκ, 39% υπ. - 13% άριστες), Μάασε 20 (20/43 επ.), Τοτσίδου 8 (8/26 επ., 22% υπ. - 22% άριστες), Καντίκου 2 (2/9 επ.) / Λεωνίδου (λ, 25% υπ. - 6% άριστες), Καλλή 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τσιγαρίδα, Μπρουκς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ - Μαρκόπουλο 3-2

Μετά από ένα θρίλερ που διήρκησε δύο ώρες, ο ΠΑΟΚ έκανε σπουδαία ανατροπή κόντρα στο Μαρκόπουλο και εκμεταλλευόμενος την ήττα των Πεύκων βρέθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Αντιθέτως ο ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil αν και προηγήθηκε με 0-2 και έκανε με τη σειρά του μια μεγάλη ανατροπή στο τάι μπρέικ (από 5-0, 10-11) δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και ισοβαθμεί με τον Ηλυσιακό, αλλά είναι στην 9η θέση (έχει δύο νίκες λιγότερες).

Στο πρώτο σετ είχαμε αρχικά μάχη πόντο με πόντο με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 16-13 (από 13-13) και διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 23-20. Ο ΑΟΜ πήρε την αλλαγή, η Νικολογιάννη πήγε στο σερβίς και αφού πρώτα δυσκόλεψε την υποδοχή (23-22 κόντρα επίθεση Λέιθαμ), με άσσο ισοφάρισε για να γίνει το 24-23 με δικό της χαμένο σερβίς. Ωστόσο η Λέιθαμ ισοφάρισε, η Γουίλιαμς κάρφωσε στο φιλέ και με μπλοκ στη Φανγκ έγινε το 24-26 για το 0-1.

Αυτή η εξέλιξη έδωσε άλλον αέρα στις φιλοξενούμενες που ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο 2ο σετ καθώς προηγήθηκαν γρήγορα με 3-6 και μετέτρεψαν το 6-9 σε 6-12. Ο ΠΑΟΚ με την Οικονομίδου (που είχε πάρει τη θέση της Γουίλιαμς και εξελίχθηκε σε μεγάλη πρωταγωνίστρια μαζί με την Πολυνοπούλου) ροκάνισε τη διαφορά (11-14, 17-19) και στο 20-21 είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το ράλι πήγε στον ΑΟΜ και με την Νιοκολογιάννη να τελειώνει όλες τις μπάλες από εκείνο το σημείο να γίνεται το 0-2.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο τρίτο σετ, όπου πιέζοντας στο σερβίς και περιορίζοντας στο ελάχιστο τα λάθη του προηγήθηκε νωρίς με 8-3 και δεν επέτρεψε στον ΑΟΜ να επιστρέψει επικρατώντας με 25-9.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλά και στο δ’ σετ όπου προηγήθηκε με 7-4 για να ισοφαρίσει ο ΑΟΜ σε 7-7, αλλά με τα σερβίς της Ηλιοπούλου το 10-9 έγινε 13-9 και το 13-10, 16-10 χωρίς αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενες να επιστρέψουν για να γίνει εύκολα και το 2-2.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός και στην εκκίνηση του 5ου σετ καθώς προηγήθηκε με 5-0 και οι δύο ομάδες άλλαξαν γήπεδο στο 8-4. Εκεί όμως η εξαιρετική Νικολογιάννη με συνεχόμενες κόντρες έφερε το σκορ στο 8-7 και λίγο αργότερα το 10-8 έγινε 10-11 με νέα επίθεση της Ελληνίδας ακραίας. Ο ΑΟΜ όμως έχασε στην συνέχεια δύο σερβίς κι ο ΠΑΟΚ με άσο της Φανγκ προηγήθηκε 13-12 για να φτάσει σε ματς μπολ με άουτ της Αλλαγιάννη. Η Νικολογιάννη έσβησε το πρώτο, η Πολυνοπούλου όμως τελείωσε την επίθεση και το ματς στην επόμενη φάση.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Δημητρίου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Σταυρίδου, Ψύχου, Γραμματεία: Κουμπλή.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 22-25, 25-09, 25-17, 15-13) σε 116 '

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 65 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου προήλθαν από 8 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 20 (15/20 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φανγκ 18 (16/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ.-36% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (2 άσσοι), Κυπαρίσση 2 (2/9 επ., 25% υπ.-12% άριστες), Τσιόγκα 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 5 (5/14 επ.), / Ξανθοπούλου (λ, 65% υπ.-53% άριστες), Κλέπκου 9 (9/32 επ., 61% υπ.-39% άριστες), Οικονομίδου 17 (14/43 επ., 3 άσσοι), Τερζόγλου, Ντέακ.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 5 (4/32 επ., 1 άσσος, 48% υπ.-24% άριστες), Νάγκελς 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 25 (22/59 επ., 3 άσσοι, 39% υπ.-32% άριστες), Λέιθαμ 15 (12/46 επ., 3 μπλοκ), Τοντάι 8 (4/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αλλαγιάννη 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 39% υπ.-26% άριστες), Δικαιούλια, Κωτσαρά 3 (1/3 επ., 2 άσσοι, 25% υπ.-17% άριστες), Κασδοβασίλη 2 (2/2 επ.). Μπενέζη.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια που ισχύουν είναι τα εξής:

α) ο αριθμός Νικών σε όλο το Πρωτάθλημα.
β) οι Βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε Σωματείο στο σύνολο των αγώνων.
γ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος, με
προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
δ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες του
πρωταθλήματος, με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
ε) Τα αποτελέσματα μεταξύ των Σωματείων που ισοβαθμούν (κατά σειρά Νίκες - Βαθμοί – Σετ – Πόντοι).