ΒΟΛΕΪ

Στον τελικό ο Ηρακλής

ηρακλης ισκρα

Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ (5/4, 18:30, ΕΤ3) ο Ηρακλής. Δείτε το video πανηγυρισμών από την Πράγα (v)

Ύστερα από τρία χρόνια, ο Ηρακλής θα έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει ξανά τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας της Ευρώπης, αφού σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην "O2 Arena" της Πράγας νίκησε με 3-1 σετ την Ίσκρα Οντιντσόβο από τη Ρωσία στον πρώτο ημιτελικό του Final-4 για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Το πρώτο σετ ήταν αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες, ο Ηρακλής ξεκίνησε νωθρά, οι παίκτες της Ίσκρα το εκμεταλλεύτηκαν και κατάφεραν να το κατακτήσουν με σχετική άνεση με 25-19 σε 25 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, τα πράγματα άλλαξαν. Οι δύο ομάδες απέδωσαν καταπληκτικό βόλεϊ, ο κάθε πόντος είχε μεγάλη διάρκεια, χαρακτηριστικό δε, ήταν οι καλές άμυνες από τους Ρώσους και τα πολλά και δυνατά μπλοκ από τον "γηραιό".

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά και καμία δεν μπορούσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων. Όλα αυτά μέχρι να πάρει ο Ηρακλής σημαντική διαφορά τριών πόντων (23-20) με το μπλοκ του Κράβαρικ, οπότε ο Φλάβιο Γκουλινέλι ήξερε τι έπρεπε να κάνει για να πάρει η ομάδα του το σετ (25-22) και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Η Ίσκρα πήρε τον πρώτο πόντο του τρίτου σετ, αλλά από εκεί και πέρα είδε την... πλάτη του Ηρακλή, ο οποίος πήρε μία μεγάλη διαφορά επτά πόντων (10-3). Στη συνέχεια, η ομάδα του -γνωστού μας- Ζόραν Γκάετς ψαλίδισε σταδιακά τη διαφορά και κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από πολύ ώρα στο 22-22, στο μεγαλύτερο σε διάρκεια σετ του αγώνα.

Όμως, οι εξαιρετικές ενέργειες του πρωταγωνιστή του αγώνα Νίλσον και του Σμαραγδή ήταν εκείνες που οδήγησαν τους Θεσσαλονικείς να πάρουν και το δεύτερο σετ - έστω και δύσκολα στο τέλος - με 25-23.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε όπως και το τρίτο, αλλά αυτή τη φορά η ρωσική ομάδα ήταν που έπιασε στον... ύπνο τον Ηρακλή, αφού προηγήθηκαν εύκολα και γρήγορα με 10-3. Μάλιστα, ο Τζίμπα και η παρέα του, κατάφερναν να διατηρήσουν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και τότε όλοι όσοι παρακολουθούσαν τον αγώνα πίστεψαν ότι τα πάντα θα κριθούν στο πέμπτο σετ.

Όμως, ο Γκουλινέλι είχε διαφορετική άποψη. Ο Ιταλός ήθελε να αποδείξει ότι διαθέτει μία εξαιρετική ομάδα που δεν τα καταφέρνει μόνο στα εύκολα, αλλά και στα δύσκολα. Αρχικά, ο "γηραιός" έκανε ένα σερι 6-0 έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου.

Όλα αυτά στο 19-19. Εκεί το ματς πήρε φωτιά, οι δύο ομάδες προχωρούσαν πόντο-πόντο μέχρι τους 25 που χρειάζονται για την κατάκτηση του σετ. Όμως, το μπλοκ του Τίσερ και ο άσος στη συνέχεια του Νίλσον έδωσαν διαφορά δύο πόντων (23-21), η Ίσκρα μείωσε και ο Άχρεμ πήρε το μπλόκ και οδήγησε τον Ηρακλή σε διπλό μάτς πόιντ. Η ελληνική ομάδα έχασε την πρώτη της ευκαιρία, καθώς μείωσε ο Τζίμπα σε 24-23, αλλά ο Κράβαρικ έδωσε στο τέλος την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (18:30), εκεί που θα συναντήσει την Τρεντίνο που νίκησε με 3-0 σετ την Ματσεράτα.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 23-25, 23-25

ΙΣΚΡΑ ΟΝΤΙΝΤΣΟΒΟ (Ζόραν Γκάετς): Καλίνιν 6, Αμπράμοφ 5, Κουλέσοφ 7, Σεπς 22, Μπούτκο 5, Εγκόρτσεφ 8, Βερμπόφ (λίμπερο, 58% υποδοχή) - Σαμσονίτσεφ 1, Τζίμπα 9, Αστασένκοφ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Φλάβιο Γκουλινέλι): Κράβαρικ 8, Τίσερ 5, Νίλσον 29, Σμαραγδής 11, Κονσταντίνοφ 3, Αχρεμ 17, Κονσεϊσάο (λίμπερο, 69% υποδοχή) - Κουλιέρης, Γκόρτσανιουκ 1, Χαριτωνίδης.

Σάββατο 04/04

Ίσκρα Οντιντσόβο - Ηρακλής 1-3 (25-19, 22-25, 23-25, 23-25)
Τρεντίνο - Ματσεράτα 3-0 (25-21, 25-19, 25-23)

19-21 Μπλοκ του Ηρακλή πάνω στον Σεπς
20-23 Μπλοκ ο Κράβαρικ και προβάδισμα τριών πόντων για τον "Γηραιό"

19-21 Μπλοκ μετά από ώρα για τον Ηρακλή
19-22 Με δεύτερο συνεχόμενο μπλοκ, οι "κυανόλευκοι" παίρνουν προβάδισμα τριών πόντων
20-22 Καρφί ο Σεπς για τους Ρώσους
22-22 Κονσταντίνοφ και Νίλσον δέχτηκαν τα μπλοκ και η Ίσκρα ισοφάρισε
22-23 Δυνατό καρφί ο Νίλσον δεν μπορούν οι Ρώσοι να βγάλουν την υποδοχή
23-24 Επίθεση σε πρώτο χρόνο από τον Σμαραγδή
23-25 Μπλοκ από τον Νίλσον και ο Ηρακλής παίρνει το τρίτο σετ